Joga to świetny sposób na ukojenie emocji
Joga zyskała w ostatnich latach ogromną popularność i z pewnością słyszałeś już o tym, jak wspaniały ma ona wpływ ciało. Wszyscy wiedza, że ta starożytna technika pomaga rozluźnić mięśnie i stawy oraz wzmocnić serce.
Dużo mniej jednak mówi się o tym, że joga pozwala również poprawić stan umysłu i jej korzystne działanie na psychikę jest często pomijane. Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule chcemy powiedzieć nieco więcej na temat powiązania jogi z naszymi emocjami.
Joga a emocje
Główne zalety jogi można zaliczyć do trzech kategorii: ciało, umysł i dusza. Joga bez wątpienia poprawia jakość życia dzięki odpowiedniemu połączeniu pozycji, ćwiczeń oddechowych i medytacji.
Dla wielu osób jest to wręcz styl życia. Dzięki jodze ludzie znajdują wewnętrzny spokój i świadomie poprawiają własne samopoczucie. Osoby uprawiające jogę potrafią lepiej same siebie zrozumieć i łatwiej się odizolować emocjonalnie od otaczających ich problemów.
Dzieje się tak ponieważ joga łączy ćwiczenia fizyczne z oddechowymi, co bardzo korzystnie wpływa na całokształt zdrowia.
Ćwiczenie jogi zaleca się zarówno w ramach zapobiegania, jak i leczenia różnorodnych chorób ponieważ pomaga ona stymulować wiele procesów w organizmie.
Joga działa pobudzająco na układ krążenia i poprawia dotlenienie wszystkich komórek ciała, dzięki czemu podwyższa się poziom energii w organizmie.
Choć wszystkie te aspekty mają korzystny wpływ na nasze zdrowie na poziomie fizycznym, warto pamiętać, że ciało i umysł są ściśle połączone. Dlatego też joga jest uważana za najlepszą aktywność fizyczną dla osób, które chcą zadbać o dobry stan umysłu.
Wpływ jogi na emocje
Jeśli poszukujesz aktywności fizycznej, która pozwoli ci jednocześnie zadbać o ciało i umysł, koniecznie spróbuj jogi. Oto niektóre korzyści, jakie przynosi dla twojego stanu umysłu:
1. Pomaga odzyskać spokój
Dzisiejsze tempo życia sprawia, że ludzie są bardziej nerwowi i rozdrażnieni. Kiedy uprawiasz jogę, rozluźniasz się dzięki ćwiczeniom oddechowym, co pomaga się uspokoić i zobaczyć rzeczy z innej perspektywy.
Jesteś w stanie lepiej kontrolować swoje emocje i spojrzeć na wszystko z dystansu. Dzięki temu poczujesz się lepiej we własnej skórze i w swoim otoczeniu. Poprawnie wykonywane ćwiczenia oddechowe pozwalają na zredukowanie stresu, złości i niepokoju. Wszystkie negatywne emocje ulatują, a pozostają tylko te, dzięki którym lepiej się czujesz.
2. Redukuje stres
Współczesne życie wymaga działania na najwyższych obrotach, co często prowadzi do stresu. Musimy intensywnie pracować, szybko się przemieszczać z miejsca na miejsce, wchodzić w interakcję z wieloma osobami, a w dodatku niemal cały czas otacza nas hałas.
Kiedy po dniu spędzonym w biegu idziesz na lekcje jogi, nagle wchodzisz w inny świat. Zaczynasz spokojniej oddychać, wykonywać ćwiczenia i w twoim organizmie od razu spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Aby skutecznie radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, trzeba nauczyć się odpowiednio regulować poziom energii i świadomie rozluźniać ciało i umysł aby zapobiegać problemom zdrowotnym, jakie niesie ze sobą długotrwały stres.
3. Poprawia samoocenę
Niewiele osób mówi często słowa typu: “Wierzę w swoje możliwości” czy “Nie wątpię w to, że osiągnę sukces”. Dzięki jodze, poprawiasz swoją samoocenę ponieważ poznajesz lepiej sam siebie oraz uczysz się odrzucać krytyczne i negatywne myśli na temat własnej osoby.
Ograniczające cię przekonania zastępujesz pozytywnymi myślami, które dodają ci wiary w siebie i motywacji do działania.
Bez wątpienia jest to niesamowite narzędzie do zagłębienia się we własne emocje. Co więcej, joga podwyższa poziom energii witalnej, dzięki czemu potrafisz bardziej skutecznie działać i sprawniej podejmować decyzje.
4. Wpływa korzystnie na jakość snu
Melatonina to hormon, który reguluje cykl snu, a serotonina jest neurotransmiterem odpowiadającym za nasz nastrój i apetyt. Poziom obydwu tych substancji można sprawnie wyregulować dzięki jodze, co skutkuje lepszym snem i wyższym poziomem regeneracji ciała i umysłu.
Jeśli cierpisz na bezsenność, często miewasz koszmary albo masz problemy z zasypianiem, najlepsze co możesz zrobić to pójść na lekcje jogi.
Po treningu będziesz spać jak dziecko, a rano obudzisz się z nowym zapasem energii.
5. Podwyższa możliwości intelektualne
Dzięki jodze jesteś w stanie sprawniej i bardziej logicznie myśleć oraz podejmować decyzje. Twój poziom koncentracji również znacznie się podwyższa, a to wszystko za sprawą odpowiednio dobranych ćwiczeń.
Zdolności te przekładają się na wszystkie codzienne działania – pracę, naukę i rozwiązywanie bieżących problemów. Dzięki jodze kontrolujesz swój umysł i nie poddajesz się tak łatwo czynnikom rozpraszającym.
6. Poprawia nastrój
Codzienne obowiązki bądź problemy, jak praca, płacenie rachunków czy korki na drogach przestają urastać do przytłaczających rozmiarów. Zmieniasz sposób widzenia świata, który cię otacza i przestajesz być marudnym człowiekiem, który żyje w ciągłym biegu.
Joga podnosi poziom serotoniny, dzięki któremu łatwiej jest zapobiegać depresji, zaburzeniom lękowym i niekontrolowanej złości.
Podobnie wpływa na ciało każda inna aktywność fizyczna, o czym powinny pamiętać osoby borykające się z tego typu problemami zdrowotnymi.
7. Poprawia jakość relacji międzyludzkich
Znalezienie równowagi w życiu to bardzo ważny aspekt naszych relacji międzyludzkich. Osoby, które są zrelaksowane potrafią lepiej się komunikować z innymi i mają bardziej pozytywne podejście do życia.
Joga pomaga się skupić na własnym wnętrzu, dzięki czemu łatwiej odpowiesz sobie na nurtujące cię pytania, a nawet odkryjesz, co dokładnie chcesz osiągnąć w życiu.
Co więcej, osoby, które regularnie uprawiają jogę, twierdzą, że pomaga ona:
- Rzucić palenie
- Przestać pic alkohol
- Ograniczyć ilość spożywanego jedzenia
- Osiągnąć wyznaczone cele
- Widzieć więcej pozytywów w życiu
- Podnieść poziom pewności siebie
8. Pomaga zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym
Joga i medytacja powiększają rozmiar tzw. telomerów znajdujących się w chromosomach. Proces skracania się telomerów wywołuje przedwczesne starzenie się i prowadzi do wielu chorób, w tym chorób śmiertelnych.
Zaledwie 15 minut dziennie jogi pomaga telomerom rosnąć, dzięki czemu chronisz organizm przed licznymi chorobami, w tym m.in. chorobą Alzheimera.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Menezes, C. B., Dalpiaz, N. R., Kiesow, L. G., Sperb, W., Hertzberg, J., & Oliveira, A. A. (2015). Yoga and emotion regulation: A review of primary psychological outcomes and their physiological correlates. Psychology and Neuroscience. https://doi.org/10.1037/h0100353
- Bonura, K. B., & Tenenbaum, G. (2015). Effects of Yoga on Psychological Health in Older Adults. Journal of Physical Activity and Health. https://doi.org/10.1123/jpah.2012-0365
- Hartfiel, N., Havenhand, J., Khalsa, S. B., Clarke, G., & Krayer, A. (2011). The effectiveness of yoga for the improvement of well-being and resilience to stress in the workplace. Scandinavian Journal of Work, Environment and Health. https://doi.org/10.5271/sjweh.2916