Jeżyny - 7 świetnych powodów, by jeść je regularnie

Jeżyny to bardzo niepozorne i często zapominane przez nas owoce. To jednak duży błąd, gdyż każda porcja tych owoców to potężne wsparcie dla Twojego zdrowia!
Jeżyny - 7 świetnych powodów, by jeść je regularnie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Je żyny to przepyszne i soczyste owoce, które koniecznie powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie. Są one nie tylko smaczne i bardzo poręczne jako codzienna przekąska, ale także oferują całą gamę właściwości zdrowotnych, których nie można zignorować!

To niewielki ,niepozorny owoc, który z łatwością wykorzystasz do przygotowania naturalnych soków, sałatek czy deserów.

Jeżyny wyróżniają się nie tylko swoim smakiem, ale i wartością odżywczą. Ten mały owoc to źródło ogromnych ilości kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i węglowodanów. Jest to także jeden z najzdrowszych naturalnych przeciwutleniaczy o niezwykle niskiej wartości kalorycznej.

Gotowa, by włączyć jeżyny na stałe do swojej diety? Poznaj aż 7 świetnych powodów, by to zrobić!

Dlaczego warto jeść jeżyny?

Wszelkie naturalne produkty mogą zapewnić nam sporą dawkę witamin i minerałów; świeże owoce i warzywa są jednak w tej dziedzinie bezkonkurencyjne. Koniecznie czytaj dalej i poznaj aż 7 głównych powodów, by pokochać jeżyny i na stałe zaprosić je na swój talerz.

1. Mają działanie przeciwzapalne

Regularne spożywanie jeżyn może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, zwłaszcza osobom zmagającym się ze schorzeniami o podłożu zapalnym.

Ból kolana - jeżyny mają właściwości przeciwzapalne

Potężna dawka substancji odżywczych obecna w jeżynach sprawia, że są one idealne dla osób cierpiących na zapalenie stawów czy choroby zwyrodnieniowe.

Co ciekawe, jeżyny są także skuteczne w niwelowaniu krwiaków spowodowanych bezpośrednim urazem, niezależnie od miejsca jego występowania.

2. Jeżyny są naturalnymi przeciwutleniaczami

Jeśli zaskoczył Cię fakt, że tak mały owoc może zawierać tyle witamin i substancji odżywczych, z pewnością jeszcze bardziej zdziwisz się, gdy powiemy, że jest to jeden z najpotężniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. To naprawdę wspaniałe, że ze wszystkich tych zalet możemy skorzystać za jednym zamachem!

Jeśli dla Ciebie skuteczne zwalczanie stanów zapalnych to za mało, by sięgnąć po jeżyny, z pewnością przekona Cię fakt, że owoce te świetnie radzą sobie ze zwalczaniem wolnych rodników.

Co więcej, właściwości antyoksydacyjne przyspieszają wydalanie z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Wpływa to korzystnie na kondycję skóry, układu krążenia oraz narządów wewnętrznych. Wystarczy jeść jeżyny regularnie, by oczyścić organizm i zoptymalizować jego funkcje.

3. Pomagają w leczeniu anemii

Wiele osób cierpi z powodu anemii i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.Po prostu czujemy się osłabieni i bez chęci do działania.

Anemia - próbka z krwią

Aby uniknąć niedoboru żelaza i czerwonych krwinek, warto więc regularnie sięgać po jeżyn. Owoce te są bowiem bogatym źródłem tego właśnie minerału. Czy może być smaczniejszy sposób na zdrowie niż garść jeżyn?

4. Jeżyny mają działanie przeciwnowotworowe

Jako, że jeżyny to naturalne źródło przeciwutleniaczy, mogą się dodatkowo pochwalić działaniem przeciwnowotworowym. Włączenie tych owoców do swojej codziennej diety może Cię więc uchronić przed wieloma chorobami nowotworowymi, jako że zawarte w nich składniki powstrzymują rozwój takich komórek.

Początkowo działanie przeciwnowotworowe jeżyn było tylko prostą i niepotwierdzoną teorią kilkorga badaczy. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois (USA) potwierdziły jednak jej prawdziwość.

Wyniki eksperymentu jasno wskazują na to, że jeżyny najskuteczniej sprawdzają się w przypadku konkretnego rodzaju nowotworu – raka żołądka.

5. Pomagają zwalczyć gorączkę

Wiele właściwości jeżyn łączy się ze sobą, co sprawia, że są skuteczne w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Doskonałym przykładem jest ich wpływ na zwalczanie gorączki. Za sprawą obecnych w jeżynach przeciwutleniaczy, owoce te atakują bezpośrednio bakterie i wirusy chorobotwórcze.

Efekt jest niemalże natychmiastowy – z organizmu usuwane jest źródło choroby, a objawy szybciej ustępują.

6. Zdrowe i mocne zęby dzięki jeżynom

Jeżyny to także ogromne wsparcie dla zdrowia i wyglądu Twoich zębów. Regularne spożycie tych owoców pozwala oczyścić jamę ustną i dziąsła, a także wzmocnić zęby – a to za sprawą wysokiej zawartości witaminy C.

Białe zdrowe zęby

Jeżyna to także naturalne lekarstwo i środek profilaktyczny, który pozwoli Ci się uchronić przed takimi dolegliwościami jak halitoza, próchnica czy stany zapalne dziąseł.

7. Jeżyny zwalczają kaszel

Właściwości jeżyn mogą różnić się w zależności od ich rodzaju; tak właśnie zielone jeżyny sprawdzą się doskonale w walce z uporczywym kaszlem. Dla jak najlepszego efektu warto podawać je z odrobiną miodu.

Inne korzyści z jedzenia jeżyn

  • Zapewniają doskonałe nawodnienie organizmu.
  • Mają działanie przeczyszczające.
  • Wspomagają funkcjonowanie mózgu.
  • Pomagają unormować poziom cholesterolu we krwi.

Pamiętaj jednak, że jeżeli cierpisz na nadciśnienie, przed zwiększeniem dziennego spożycia jeżyn warto najpierw skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fundación Española del Corazón. Antioxidantes: ¿qué son y para qué sirven? Febrero 2018.
  • Valero Gaspar T, Rodríguez Alonso P, et al. La alimentación española. Características nutricionales de los principales alimentos de nuestra dieta. Mayo 2018. Fundación Española de la Nutrición. Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación de España.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.