Jedzenie powodujące zaparcia - 11 produktów

Często cierpisz na zaparcia? Jedzenie powodujące zaparcia może być przyczyną Twoich problemów!
Jedzenie powodujące zaparcia - 11 produktów
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każdy z nas chociaż raz w życiu cierpiał na zaparcia. Często próbujemy leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość, jedząc pokarmy bogate w błonnik. Ważne jest jednak również, aby wykluczyć z naszej diety jedzenie powodujące zaparcia.

To prawda, że żywność bogata w błonnik może być skutecznym doraźnym rozwiązaniem, jednak jeśli przestaniemy ją jeść, zaparcia powrócą. U osób często cierpiących na zaparcia układ trawienny przestaje prawidłowo pracować, co może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jedzenie powodujące zaparcia – których produktów należy unikać?

W wielu przypadkach zaparcia występują, ponieważ ludzie jedzą pokarmy trudne do trawienia. Produkty, których powinniśmy na co dzień unikać, to:

  • Tłuszcze nasycone,
  • Cukier,
  • Węglowodany,
  • Małe ilości wody.
Fast-food - jedzenie powodujące zaparcia

Te niekorzystne dla zdrowia składniki najczęściej występują w takich pokarmach, jak:

1. Mleko

Ponieważ mleko jest produktem spożywczym, który zawiera dużo tłuszczu, kwasu mlekowego i laktozy, może łatwo stać się winowajcą odpowiedzialnym za nasze zaparcia.

Wśród osób, które cierpią na częste zaparcia, mleko często powoduje:

  • Uczucie dyskomfortu w żołądku,
  • Gazy,
  • Ból brzucha.

2. Czerwone mięso a jedzenie powodujące zaparcia

Czerwone mięso to pokarm, który zawiera niewiele błonnika, ale za to ma całkiem sporo tłuszczu. Ta kombinacja sprawia, że naszym żołądkom trudno sobie z nim poradzić.

Mięso zawiera również włókna białkowe, które też stanowią wyzwanie dla naszego organizmu.

jedzenie powodujące zaparcia to na przykład czerwone mięso

3. Ser

Podobnie jak mleko, ser również jest produktem zawierającym:

  • Kwasy mlekowe,
  • Laktozę,
  • Duże ilości tłuszczu.

Te składniki sprawiają, że ser jest trudny do strawienia dla osób cierpiących na zaparcia.

4. Kofeina

To normalne, że kawosze i miłośnicy napojów kofeinowych często cierpią na zaparcia i zapalenie pęcherza, ponieważ kofeina prowadzi do znacznego odwodnienia organizmu, jeśli nie dbamy o wypijanie odpowiednich ilości wody.

Kawa, a właściwie produkty z kofeiną to również jedzenie powodujące zaparcia

5. Smażone pokarmy

Smażone pokarmy nie tylko praktycznie nie zawierają wartości odżywczych, zawierają za to sporo nasyconych tłuszczów. Tłuszcze nasycone sprawiają, że jedzenie przechodzi wolniej przez układ trawienny.

6. Cukry

Cukier jest niedołączonym składnikiem takich produktów, jak:

  • Ciasta,
  • Ciasteczka,
  • Napoje gazowane.
Ciasta i ciasteczka to również jedzenie powodujące zaparcia

Te słodkie przekąski zawierają również sporo tłuszczu, a przy tym są całkowicie pozbawione błonnika oraz wody, co sprawia, że są to pokarmy, którymi nie powinniśmy się raczyć na co dzień.

7. Jajka

Pomimo wielu korzyści dla organizmu – takich jak zawartość witaminy C, kwasu foliowego i witaminy B12 – jeśli będziemy jeść zbyt dużo jajek w ciągu dnia, mogą one doprowadzić do zaparć.

Warto pamiętać, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowa i zróżnicowana dieta.

8. Czekolada

Czekolada to jeden z tych produktów, którego jedzenia ludzie z zaparciami powinni szczególnie unikać, ponieważ nie tylko zawiera dużo tłuszczu, ale również niesprzyjającą perystaltyce jelit kofeinę.

Połączenie tych związków prowadzi do odwodnienia, które dodatkowo utrudnia trawienie. Z drugiej strony – kilka kostek gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao może nam pomóc w przypadkach biegunki.

9. Banany

Jeśli banany są nadal zielone, podczas ich trawienia wydzielają się gazy, które mogą gromadzić się w jelitach. Gazy te mogą powodować stan zapalny w przewodzie pokarmowym, który może ostatecznie doprowadzić do zaparć.

10. Alkohol

Chociaż alkohol nie jest uważany za pokarm, wiele osób go spożywa. Problem z alkoholem polega na tym, że nie tylko powoduje odwodnienie. Zmusza również organizm do pozyskania dodatkowych płynów poprzez wchłanianie ich bezpośrednio z jelita w celu utrzymania nawodnienia najważniejszych narządów.

alkohol też może powodować zaparcia

Przez to jelita są niedostatecznie nawodnione, co prowadzi do stanu zapalnego i później do zaparć.

11. Skrobia kukurydziana

Skrobia kukurydziana również jest uważana za jedzenie powodujące zaparcia. Skrobia kukurydziana jest rafinowanym ziarnem, które może dodatkowo spowolnić pracę jelit, zwłaszcza gdy jest spożywana przez kogoś, kto już cierpi na problemy z zaparciami.

Warto również wspomnieć, że skrobia kukurydziana ma też właściwości ściągające, które mogą wchłaniać wodę w jelicie. Dlatego osoby, które często cierpią na zaparcia, nie powinny jeść skrobi kukurydzianej częściej niż raz w tygodniu.

Aby złagodzić objawy wynikające z zaparć i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się, sugerujemy stosowanie zrównoważonej diety bogatej w błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz picie dużych ilości wody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen, L. B., Liu, H. Z., Yu, P., Zhao, J. Y., & Chen, X. (2009). Determination of Acrylamide in Foods by Solid Phase Microextraction-Gas Chromatography. Food Science and Biotechnology.
  • Rock, M., McIntyre, L., & Rondeau, K. (2009). Discomforting comfort foods: Stirring the pot on Kraft Dinner® and social inequality in Canada. Agriculture and Human Values. https://doi.org/10.1007/s10460-008-9153-x
  • Müller-Lissner, S. A., Kaatz, V., Brandt, W., Keller, J., & Layer, P. (2005). The perceived effect of various foods and bevereges on stool consistency. European Journal of Gastroenterology and Hepatology. https://doi.org/10.1097/00042737-200501000-00020

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.