Zalegające w jelitach złogi? Czas na detoks!

Regularne oczyszczanie jelita grubego odgrywa kluczową rolę w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W przeciwnym razie szkodliwe toksyny nie zostają prawidłowo usunięte z organizmu i stają się przyczyną wielu rozmaitych chorób
Zalegające w jelitach złogi? Czas na detoks!

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2018

W zależności od stosowanej przez nas co dzień diety, w naszych jelitach odkłada się mniej lub więcej szkodliwych dla zdrowia organizmu substancji. Tworzą się tzw. złogi, które z czasem stają się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet poważnych chorób.

Te szkodliwe substancje i toksyny gromadzą się przede wszystkim w jelitach. Chodzi przede wszystkim o jelito grube o okrężnicę, czyli odcinek układu pokarmowego, który jest odpowiedzialny za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i formowanie się masy kałowej.

Warto zdawać sobie sprawę, że ogólne zdrowie całego naszego ciała zależy właśnie od dobrego stanu jelit, dlatego też specjaliści zalecają ich regularne oczyszczanie. Za pomocą codziennej diety możemy ułatwić organizmowi procesy naturalnego oczyszczania. Poznaj dziś kilka najskuteczniejszych metod na detoks jelit i poprawę ogólnego stanu zdrowia!

Kilka słów o jelitach: jak funkcjonuje okrężnica?

Okrężnica

Okrężnica to końcowy odcinek jelita grubego, przez który przechodzą szkodliwe i niepotrzebne produkty przemiany materii tuż przed ich wydaleniem z organizmu. Funkcja okrężnicy jest bardzo prosta, jednak poprzez nasze codzienne nawyki i niezdrową dietę znacznie utrudniamy jej pracę.

Dlaczego? W wyniku spożywania wysoko przetworzonej żywności i ciężkostrawnych posiłków zmuszamy nasze jelita do wykonywania znacznie trudniejszej pracy, niż miałoby to miejsce w sytuacji stosowania zdrowej i ubogiej w tłuszcze i cukry diety.

W konsekwencji okrężnica nie jest w stanie wykonywać swojej jedynej, fundamentalnej dla zachowania ogólnego zdrowia organizmu funkcji.

Szkodliwe odpady i toksyny, kiedy nie mogą zostać prawidłowo wydalone, zaczynają gromadzić się w jelitach. Przyklejają się do ich ścian i stają się bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości i rozmaitych chorób: od zaparć, przez bóle stawów i głowy, do nowotworów.

Kiedy w jelitach gromadzi się zbyt dużo toksyn…

W ciężkich przypadkach przewlekłego gromadzenia odpadów i toksyn w jelitach mogą pojawić się poważne zaburzenia funkcji nerek oraz problemy z poprawnym funkcjonowaniem wątroby.

W celu usprawnienia pracy układu pokarmowego i oczyszczenia jelit ze szkodliwych produktów przemiany materii i wszelkiego rodzaju złogów należy przeprowadzić rewolucję w swojej codziennej diecie.

Im szybciej zrezygnujesz z wysoko przetworzonej żywności, niezdrowych tłuszczów, nadmiaru cukru i białej mąki, tym lepiej dla Twojej okrężnicy!

Zamień te szkodliwe produkty żywnościowe na te, które zawierają sporą dawkę cennego błonnika pokarmowego. Postaraj się również przeprowadzać kilka razy w roku kurację usuwającą gromadzące się w jelitach toksyny i inne szkodliwe substancje.

Przynajmniej raz na kwartał przeznacz jeden weekend na detoks. Rezultaty są warte każdego wysiłku!

Na czym polega detoks jelita grubego?

Oczyszczanie lub detoks jelita grubego zwykle bywa procesem nieco nieprzyjemnym dla osób, które poddają się kuracji. Mogą wystąpić uciążliwe bóle głowy i kilka razy dziennie musimy biegać do toalety.

Możemy Cię jednak zapewnić, że rezultaty takiej kuracji oczyszczającej są spektakularne. Kiedy w Twoich jelitach nie zalegają żadne szkodliwe substancje, czujesz się fantastycznie, Twoja skóra promienieje, a ponadto możesz cieszyć się większą odpornością na wiele rozmaitych chorób.

Oczyszczanie jelita grubego

Pamiętaj, by podczas detoksu jelit pić dużo wody, dzięki której nasz organizm jest w stanie szybciej wypłukiwać toksyny i inne szkodliwe substancje. Jednocześnie dzięki prawidłowemu nawodnieniu ciała unikniesz zaparć i związanych z nimi nieprzyjemnych dolegliwości.

Specjaliści zalecają wypijanie od 6 do 8 szklanek wody (około 2 litrów) w ciągu dnia. Doskonałym sposobem na wsparcie pracy układu pokarmowego jest również spożywanie szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny na pusty żołądek.

Taki napój doskonale oczyszcza jelita oraz aktywuje uśpiony przez noc metabolizm.

Jabłko – najzdrowszy sposób na oczyszczenie jelit

Świeże jabłko

Jabłko jest jednym z najlepszych naturalnych „oczyszczaczy” jelita grubego. Eksperci w dziedzinie zdrowego żywienia zalecają regularne przeprowadzanie tzw. diety jabłkowej. W ciągu trzech dni należy spożywać bardzo duże ilości tych pysznych owoców. Możliwości ich podawania są nieskończone!

Forma spożywania jabłek nie na żadnego znaczenia: ze skórką czy bez, w całości lub w formie soku… Każda postać tego owocu skutecznie wspomaga proces naturalnego usuwania toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii z naszego organizmu.

 • Po wypiciu porannej szklanki wody z sokiem z cytryny przychodzi czas na szklankę naturalnego, świeżo przygotowanego soku z jabłek.
 • Następnie ponownie wypij szklankę wody i sok i tak jeszcze dwa razy. Reasumując, w ciągu dnia należy wypić cztery szklanki wody i cztery szklanki świeżego soku jabłkowego.

Ruchy robaczkowe jelit stopniowo zaczynają zwiększać obroty dzięki zawartych w jabłkach pektynach. Składniki te skutecznie „rozbijają” toksyny i pomagają je usunąć z organizmu.

Dobrym momentem na przeprowadzenie jabłkowej kuracji są weekendy. Pamiętaj jednak, że jeden dzień na soku jabłkowym to nie wszystko. Później należy zastosować specjalną jabłkową dietę przez przynajmniej 72 godziny.

Kolejne kroki są następujące:

 • Możesz jeść jabłka bez ograniczeń (oczywiście na surowo i bez żadnych dodatków).
 • Tuż po wstaniu z łóżka i przed snem wypijaj łyżkę oliwy z oliwek.
 • Wypijaj przynajmniej 3 litry wody w ciągu dnia (zachowując jednak zawsze półgodzinny odstęp przed i po spożyciu jabłek).
 • Przez trzy dni nie jedz nic innego poza jabłkami.
 • Po zakończeniu 72-godzinnej diety możesz stopniowo włączać inne produkty. Pamiętaj jednak, by były one zdrowe, lekkostrawne i pełne błonnika pokarmowego. Mogą to być zupy, świeże warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste…

Kuracja ta jest dość silna w działaniu, więc nie należy przeprowadzać jej częściej niż cztery razy w roku. Najlepiej przeprowadzić ją raz na kwartał.

Oczyszczanie jelit solą

Sól morska

Sól to minerał, który doskonale nadaje się do okresowego usuwania zalegających w jelitach złogów toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Należy jednak pamiętać, że ta kuracja nie jest wskazana dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym krwi lub niedoczynnością funkcji nerek.

Solny detoks trwa cały dzień, przez który powinnaś pozostać w domu i ograniczyć aktywność wymagającą wysiłku fizycznego.

Jak należy przeprowadzić kurację oczyszczania jelita grubego?

 • O poranku zagotuj 200 ml wody (1 szklanka) i dodaj do niej łyżkę soli morskiej (10 g). Pozostaw do ostudzenia i kiedy będzie letnia, powoli wypij małymi łyczkami.
 • Być może napój ten wywoła u Ciebie ból głowy. To zupełnie normalne podczas kuracji oczyszczającej! Świadczy on o pozytywnym działaniu specyfiku.
 • Połóż się na chwilę i jeśli to konieczne, wykonaj delikatny masaż brzucha na wysokości żołądka.
 • Odczekaj kilka minut (być może nawet godzinę), nadal leżąc na łóżku lub kanapie. Możesz uprzyjemnić sobie czas czytaniem książki, słuchaniem radia lub oglądaniem telewizji. Leż tak długo, aż odczujesz potrzebę pójścia do toalety. Proces ten powinien powtórzyć się kilka razy w ciągu dnia.

W dniu, w którym przeprowadzasz kurację oczyszczającą solą, jedz wyłącznie produkty lekkostrawne, na przykład lekką zupę, pij soki owocowe i ziołowe napary. Spożywanie smażonych potraw, mięsa, białej mąki i słodyczy jest absolutnie zakazane!

Wypij kolejną szklankę solnego roztworu w południe, a ostatnią – wieczorem. Postaraj się zostać przez cały dzień w domu. Odpoczywaj i zawsze, gdy poczujesz potrzebę pójścia do toalety – idź natychmiast!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.