Jakość krwi - 5 produktów, które pomogą Ci ją polepszyć
Jak polepszyć jakość krwi? Zanim zaczniemy omawiać ten temat, zacznijmy od definicji tej niezwykłej substancji. Krew to płyn ustrojowy krążący przez żyły, tętnice i naczynia włosowate wszystkich kręgowców. Czerwony kolor krwi wynika z barwnika – hemoglobiny, jaką zwierają erytrocyty, czyli czerwone ciałka krwi. Jakość krwi ma bezpośredni wpływ na jakość życia.
Konsystencja krwi jest gęsta i matowa, a jej smak jest metaliczny. Kolor jednak sam w sobie może się nieco różnić. Krew przy wysokiej zawartości tlenu może nabierać szkarłatnego koloru, a przy niewielkiej – ciemnoczerwonego. Wskaźnik pH krwi ludzkiej waha się od 7.35 do 7.45, podczas gdy jej temperatura wynosi 38°C, czyli jest nieco wyższa od temperatury ciała ludzkiego.
Jakie substancje transportuje krew?
Krew jest odpowiedzialna za transport ważnych substancji w ciele ludzkim. Są to między innymi:
- Składniki odżywcze
- Hormony
- Przeciwciała
- Dwutlenek węgla
- Tlen
- Elektrolity
- Witaminy
Ponadto, pełni jeszcze jedną funkcję – ogrzewa ciało.
Gdzie powstaje krew?
Komórki krwi, potocznie nazywane krwinkami, powstają w szpiku kostnym. Jest to gąbczasta tkanka umiejscowiona wewnątrz niektórych kości ciała, na przykład w miednicy, mostku oraz w kościach czaszki.
Ciało ludzkie ma około 4,5-6 l krwi. Krew w 55% składa się z plazmy, części płynnej złożonej z wody, soli mineralnych i białek. Pozostałe 45% to czerwone krwinki, białe krwinki i płytki krwi.
Od czego zacząć zmiany w sposobie odżywiania?
- Sięgaj po warzywa, które nie zawierają skrobi, czyli takie jak pomidory, marchew i szpinak. Zmniejsz również spożycie ziemniaków, ale nie eliminuj ich całkowicie ze swojej diety.
- Sięgaj po wysokowartościowe białka. Ich źródłem jest między innymi chude mięso, kurczak, indyk i ryby. Unikaj spożywania czerwonego mięsa, a zwłaszcza mięs przetworzonych i konserwowanych, takich jak boczek i kiełbasa.
- Doskonałą opcją są również produkty pełnoziarniste. Jedz pełnoziarnisty ryż, makaron i pieczywo, ponieważ są znacznie zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze niż ich “białe” wersje. Dostarczają również błonnika. Organizm trawi je powoli, przez co unika się gwałtownych skoków cukru we krwi. To z kolei na dłużej zapewnia uczucie sytości.
- Używaj olejów roślinnych: oliwa z oliwek i olej rzepakowy to doskonała opcja do posiłków. Postaraj się też zmniejszyć użycie masła i margaryny, ponieważ produkty te zawierają dużo tłuszczy nasyconych.
- Unikaj bądź całkowicie wyeliminuj słodkie napoje takie jak soki, nektary, napoje gazowane czy mrożona herbata. Najlepiej samodzielnie przygotować napary ziołowe lub wodę owocową bez dodatku cukru.
Może zainteresuje Cię artykuł: Oczyść krew z 6 zdrowymi napojami
Jakie witaminy i minerały znajdują się we krwi?
Krew zawiera mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Oto niektóre z nich:
- Witamina E: sprawia, że czerwone krwinki (erytrocyty) są wytrzymalsze.
- Jod: przyczynia się do tworzenia krwinek czerwonych i płytek krwi.
- Witamina C: pobudza wchłanianie żelaza.
- Cynk: uczestniczy w tworzeniu limfocytów.
- Witamina K: wspomaga krzepnięcie krwi.
- Kobalt: wspomaga wytwarzanie hemoglobiny i czerwonych krwinek.
- Miedź: jest odpowiedzialna za to, żeby żelazo było w stanie wejść w reakcję podczas produkcji czerwonych ciałek krwi.
- Żelazo: jest niezbędne do powstawania hemoglobiny, która z kolei jest odpowiedzialna za transport tlenu w całym organizmie.
- Witamina B12: przyśpiesza dojrzewanie czerwonych krwinek.
- Kwas foliowy: wspomaga dojrzewanie leukocytów i erytrocytów.
Produkty, po które należy sięgać, aby poprawić jakość krwi
Wątróbka
Wątróbka ma dużo witaminy A, co z pewnością ma bezpośredni wpływ na wygląd skóry – dzieje się tak z powodu przeciwutleniających właściwości tego składnika.
Co więcej, wątróbka ze względu na wysoką zawartość żelaza pomaga zwiększyć produkcję hemoglobiny. Jest to również produkt o niewielkiej zawartości tłuszczu dostarczający dużych ilości kwasu foliowego, który z kolei korzystnie wpływa na procesy podziału komórkowego.
Jajka
O ile nie masz nietolerancji żywieniowej lub alergii na jajka, możesz uwzględniać je w swojej codziennej diecie. Stanowią źródło białka, minerałów i cennych witamin. Najcenniejsze z punktu widzenia żywieniowego jest żółtko jajka, ponieważ zawiera lecytynę, która skutecznie oczyszcza naczynia krwionośne z tłuszczu.
Co więcej, żółtko zawiera substancję znaną jako cholina, dlatego ma dobry wpływ między innymi na układ nerwowy.
Przeczytaj również: Warto jeść jajka – Poznaj 7 powodów
Rośliny strączkowe
Są wręcz idealne dla osób, które nie jedzą mięsa, ponieważ pomagają wyrównać i uzupełnić niedobór składników odżywczych i białka w organizmie. Co więcej, dostarczają również węglowodanów, błonnika, witamin z grupy B i minerałów, takich jak żelazo, magnez i potas.
Orzechy i bakalie
Orzechy i bakalie zawierają dużo kalorii w porównaniu do swojej małej objętości. Są jednak źródłem cennych dla organizmu składników odżywczych. Jeżeli spożywa się je w umiarkowany sposób, staną się źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz cennych tłuszczy nienasyconych.
Co więcej, orzechy i bakalie zawierają cenne witaminy i minerały, które pomogą poprawić jakość krwi. Chodzi przede wszystkim o potas, magnez, fosfor, witaminy z grupy B i witaminy E.
Ziemniaki
Ziemniaki są doskonałym źródłem energii potrzebnej organizmowi do podtrzymywania funkcji życiowych. Zawierają witaminę B, kwas foliowy i cenne minerały. Co więcej, zawarte w ziemniakach flawonoidy pomagają uchronić się przed chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz obniżają poziom złego cholesterolu.
Obecne w ziemniakach witaminy z grupy B są odpowiedzialne za utrzymywanie przy zdrowiu tętnic. Zwłaszcza witamina B6 obniża poziom homocysteiny -związku chemicznego który może wywoływać stany zapalne w naszych naczyniach krwionośnych.
Czy chcesz polepszyć swoją jakość krwi? Działaj!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Schmitt, M., Wang, L., & Freund, M. (2016). Blood. In Regenerative Medicine – from Protocol to Patient: 5. Regenerative Therapies II: Third Edition. https://doi.org/10.1007/978-3-319-28386-9_1
- Calkins, C. R., & Hodgen, J. M. (2007). A fresh look at meat flavor. Meat Science. https://doi.org/10.1016/j.meatsci.2007.04.016
- Ros, E. (2010). Health benefits of nut consumption. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu2070652
- Miranda, J. M., Anton, X., Redondo-Valbuena, C., Roca-Saavedra, P., Rodriguez, J. A., Lamas, A., … Cepeda, A. (2015). Egg and egg-derived foods: Effects on human health and use as functional foods. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu7010706