Jak piec mięso, by wyszło miękkie i soczyste?
Nie wiesz jak piec mięso, by było kruche, smaczne a do tego apetycznie soczyste? Świetnie trafiłeś. Mamy dla ciebie kilka sprawdzonych porad kulinarnych, które sprawią, że serwowane przez ciebie mięsne posiłki będą wyśmienite i niezapomniane.
Chociaż sposobów przyrządzania mięsa jest wiele (duszenie, pieczenie, smażenie, grillowanie), wszystkie mają jeden wspólny punkt – produkt powinien zachować maksimum smaku i aromatu.
Jeśli nie podejdziesz do sprawy fachowo, jest wielce prawdopodobne, że twój kawałek mięsa się skurczy, utraci cenne soki i wyschnie. A przecież nie takie było zamierzenie.
Dowiedz się dziś z nami, jak piec mięso, aby wyszło soczyste, aromatyczne i niesamowicie smaczne! W rzeczywistości sekret tkwi w zaledwie kilku szczegółach, o których należy pamiętać podczas gotowania.
Jak piec mięso, by to nie utraciło swoich soków?
Aby łatwiej nam było podejść do gotowania mięsa, warto najpierw uzmysłowić sobie, że czym tak naprawdę mamy do czynienia. Pewnie nie raz słyszałeś, że ludzkie ciało składa się w 70% z wody. Podobnie jest też z mięsem ssaków, które na co dzień spożywamy.
Oczywiście nie każdy kawałek mięsa ma taką samą zawartość wody, zależy to od wielu czynników. Na przykład od rodzaju, części ciała i wieku zwierzęcia. W dużej mierze od tego będzie zależało, czy twoje danie wyjdzie soczyste i aromatyczne.
Zawsze staraj się wybierać mięso dobrej jakości, najlepiej ze stosunkowo młodych zwierząt, gdyż bywa ono świeższe i zawiera więcej soków.
Ponadto, jeśli podczas gotowania nie dostosujemy się do pewnych zasad, woda uwolni się z włókien mięśniowych, powodując jednocześnie masową utratę cennego białka. Stąd też nieapetyczna szaro-brązowa piana, która wydobywa się w trakcie pieczenia czy duszenia mięsa.
Jak zatem piec mięso, by wyszło chrupiące z góry a soczyste w środku? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych patentów!
Unikaj gromadzenia się wody na patelni
Jak już wspomnieliśmy powyżej, mięso składa się w dużej części z wody. Co się dzieje, kiedy umieszczamy nasz stek albo pierś z kurczaka na rozgrzanej patelni?
Otóż wtedy gwałtowanie obniża się temperatura tłuszczu, w wyniku czego zewnętrzna powierzchnia kawałków mięsa nie zdąży się “zasklepić” na czas i z mięsa wydobywa się więcej wody. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy umieszczamy na patelni zbyt dużo mięsa. Gwałtownie traci ona wówczas ciepło.
Wyciekający w nadmiarze płyn to po prostu białka tkanki mięśniowej, które ulegają denaturacji w wyniku działania pary wodnej. W miarę nagrzewania się mięsa owe włókna tkanki mięśniowej zaczynają się kurczyć, zupełnie jak przy wyciskaniu mokrej gąbki. Woda masowo “ucieka” z mięsa.
Jeśli twoja patelnia nie jest w stanie prawidłowo utrzymać ciepła, aby woda ta wyparowała, wówczas zaczyna się ona gromadzić i zalewać smażone mięso. Dopóki cała woda nie wyparuje, patelnia będzie się bardziej nagrzewała (będzie ona utrzymywała temperaturę wrzenia, czyli 100 ºC). W międzyczasie nasze mięso nadmiernie utraci całą soczystość i wysuszy się.
Nawet jeśli apetycznie się ono ozłoci z zewnątrz, w środku będzie ono suche jak przysłowiowa podeszwa.
Przeczytaj także artykuł: Niskotłuszczowe gotowanie – 6 wskazówek
Jak uniknąć utraty wody z mięsa podczas pieczenia lub smażenia?
Jeśli nie wiesz, jak piec mięso, aby nie wyciekły z niego wszystkie soki, zastosuj się do poniższych wskazówek. Na pewno twój następny stek będzie o niebo lepszy od poprzedniego!
- Po pierwsze, należy wyciągnąć mięso z lodówki przynajmniej 30 minut przed rozpoczęciem pieczenia. Dzięki temu ogrzeje się ono do temperatury pokojowej, dzięki czemu unikniemy znacznej różnicy temperatur po umieszczeniu go na rozgrzanej patelni.
- Zaleca się również dokładnie osuszenie mięsa, poklepując je ręcznikiem papierowym. Absolutnie nie myj mięsa zimnym strumieniem wody! Nie chodzi tu tylko o utrzymanie odpowiedniej temperatury, ale także o zachowanie higieny i uniknięcie niebezpiecznych zakażeń.
- Przed wrzuceniem mięsa na patelnię, nie sól go. Liczne badania dowodzą, że sól przyspiesza proces wydzielania soków, które następnie parują i trwale znikają z patelni, pozostawiając mięso suche i mało aromatyczne.
- Sól dodajemy dopiero na sam koniec smażenia.
- Wybierz odpowiedni i zdrowy olej do smażenia.
Stosuj odpowiednie narzędzia kuchenne
Zanim zastanowisz się, jak upiec mięso, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie narzędzia kuchenne i sprzęty. Korzystanie z dobrych akcesoriów pomoże ci osiągnąć lepszy efekt oraz poprawi jakość mięsnej potrawy. W twojej kuchni nie powinno zabraknąć:
- Dobrej patelni. Przede wszystkim powinna być ona dobrej jakości i nieprzywierająca. Ponadto istotne jest, aby była ona odpowiednio duża. Przy wyborze konkretnego modelu zwróć też uwagę na to, aby była ona odpowiednia do palników twojej kuchenki (ogromna patelnia i mały palnik nie idą ze sobą w parze).
- Pamiętaj, że patelnia z grubym dnem lepiej utrzymuje ciepło. Sprawia więc, że gotowanie, pieczenie czy smażenie jest bardziej wydajne, gdyż reakcja Maillarda zachodzi szybciej i trwa dłużej. Dzięki temu unikniemy nadmiernej utraty soków. W ten sposób możemy uzyskać kruche i chrupiące mięso z zewnątrz i soczyste w środku.
- Odpowiedniego palnika. Intensywność ognia czy ciepła ma bardzo duże znaczenie podczas pieczenia bądź smażenia mięsa. Jednolita temperatura pomoże ci uzyskać wyśmienity rezultat końcowy w postaci równomiernie i soczyście wysmażonego steku albo kotleta.
Przeczytaj także artykuł: Plastik i teflon w kuchni – dlaczego ich unikać?
Na zakończenie
Dzięki powyższym podpowiedziom będziesz wiedzieć, jak piec mięso, by wyszło idealnie. Pamiętaj, że kuchnia to miejsce eksperymentów. Im więcej czasu poświęcisz na przygotowywanie swoich posiłków, tym lepsze osiągniesz rezultaty.
Mięso wciąż jest bardzo istotnym elementem naszej codziennej diety, dlatego też warto przywiązywać wagę do jego jakości i sposobów przyrządzania. Pamiętaj, że dobrze wypieczony kawałek mięsa ma nie tylko niesamowity smak, ale także zachowuje wiele cennych składników odżywczych, które w wyniku nieprawidłowej obróbki termicznej mogą zostać utracone.
Postaraj się, aby twoje mięsne potrawy miały idealną konsystencję i zachowywały pełnię naturalnych aromatów. W rzeczywistości wcale nie jest trudno zaskoczyć swoich gości i przygotować wyśmienicie wypieczony stek. Wystarczy tylko chcieć i zastosować się do kilku prostych wskazówek!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- DANE. (2012). La estructura de la producción de carne bovina en Colombia. SIPSA. https://doi.org/10.1007/s10551-010-0414-4
- WATER IN MEAT AND POULTRY PRODUCTS. (Apr 12, 2017). Meat Science Journal.
available in https://meatscience.org/TheMeatWeEat/topics/fresh-meat/article/2017/04/12/water-in-meat-and-poultry-products - Sennet, R. (2014). Carne y Piedra. Igarss 2014. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
- Wyness, L. (2016). The role of red meat in the diet: Nutrition and health benefits. In Proceedings of the Nutrition Society (Vol. 75, pp. 227–232). Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/S0029665115004267