Jak odstraszyć komary naturalnymi sposobami?

Esencje bazyliowa i lawendowa wspaniale pachną i mogą być bardzo pomocne w odstraszaniu komarów. Pomogą także inne środki, które można łatwo przygotować!
Jak odstraszyć komary naturalnymi sposobami?
Cesar Paul González

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog Cesar Paul González.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Kiedy nadchodzi lato i atmosfera staje się gorąca i wilgotna, automatycznie pojawia się coraz więcej komarów, meszek i wszelkich innych insektów. Te uporczywe owady nie czają się tylko w lesie, mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie jest dużo bujnej roślinności, stojąca woda i zarośla. Na pewno zastanawiasz się czy da się odstraszyć komary w sposób naturalny.

Chemiczne repelenty są przecież klejące, toksyczne, brzydko pachną i mogą poplamić ubranie. Nie chcemy jednak rezygnować z możliwości pozbycia się komarów – ich ukąszenia to coś więcej niż palące, swędzące bąble.

Jeśli jesteś na wakacjach w krajach tropikalnych, przez komary możesz zachorować na malarię i gorączkę denga, czyli schorzenia, które mogą zagrażać życiu, jeśli nie będą prawidłowo leczone. Aby tego uniknąć najlepiej przygotować w domu własny środek, który pomoże odstraszyć komary i inne owady.

Eukaliptus, bazylia czy lawenda skutecznie ochronią Cię przed owadami – komary nienawidzą zapachu tych domowych repelentów!

Wskazówki, jak naturalnie odstraszyć komary

Poza tym, że spryskujesz się środkiem odstraszającym, możesz również zapobiec przedostawaniu się komarów do Twojego mieszkania.

  • Świetny w odstraszaniu komarów jest ocet, ponieważ ma ostry, odpychający zapach. Przetrzyj octem okna, ramy okienne lub drzwi, a mniej komarów wleci do Twojego mieszkania.
  • Jedz pokarmy bogate w witaminę B: fasolę, jajka, orzechy, soję i wątróbkę. Te małe insekty bardzo jej nie lubią.
  • Siarka zawarta w czosnku doskonale odstrasza nie tylko komary, lecz także muchy, kleszcze i roztocza. Jedyne co musisz zrobić to wymieszać wodę z rozgniecionym czosnkiem, zostawić miksturę do naciągnięcia, a następnie spryskać nią dom i ogród za pomocą butelki z rozpylaczem.
wskazówki jak odstraszyć komary
  • Bardzo ważne jest także utrzymywanie dobrze nawilżonej skóry. Balsam do ciała lub gęsty krem ​​mogą świetnie sprawdzić się w odstraszaniu komarów. Sprawiają, że skóra jest śliska, więc komarom będzie trudniej wylądować na Twoim ciele i przekłuć skórę. Unikaj jednak kremów o zapachach owocowych i kwiatowych, aby nie przyciągnąć z kolei much i os.
  • Spożywaj pokarmy bogate w witaminę C. Sprawi to, że Twój pot będzie miał zapach, którego nienawidzą komary. Dzięki temu naturalnie będą się trzymać z daleka.
  • Świeża bazylia to kolejna doskonała opcja. Możesz zasadzić bazylię w małych doniczkach i umieścić ją w swoim pokoju. Jest to bardzo aromatyczna roślina, a komary nie lubią jej zapachu. To łatwy sposób, aby je wygonić z mieszkania.

Domowe środki pomagające odstraszyć komary

Jeśli myślisz o zabezpieczeniu swojego domu, to powyższe wskazówki będą niezwykle przydatne. Ważne również, aby mieć ze sobą wygodny środek odstraszający. Taki środek możesz zabrać, gdy jesteś poza domem, na biwaku, plaży lub na basenie.

Te domowe repelenty, oprócz tego, że nie są bardzo kosztowne w wykonaniu – są także bardzo skuteczne. Zaproponowane mikstury nie zajmą wiele czasu i będą delikatne dla skóry. Mogą być stosowane także przez dzieci.

komar na skórze

Cztery najlepsze domowe repelenty pomagające odstraszyć komary:

Naturalny repelent – eukaliptus

Składniki: 

40 kropli olejku eukaliptusowego
1 szklanka wody (250 ml)

Instrukcje:

Wymieszaj olejek z wodą (najlepiej lekko podgrzaną) w butelce z atomizerem. Odczekaj chwilę, aż woda nasiąknie olejkiem, a następnie spryskaj te obszary, z których chcesz odstraszyć komary lub nałóż bezpośrednio na skórę.

Najlepiej stosować ten repelent tuż przed wyjściem na dwór, aby był najskuteczniejszy.

Delikatny repelent – olejek migdałowy

Ten repelent jest doskonały, nawet dla najmłodszych dzieci. Olejki są wyjątkowo delikatne dla ich skóry i przyjemnie pachną.

Olejek migdałowy pozwoli skutecznie odstraszyć komary

Składniki:

1/2 szklanki oleju migdałowego (100 g)
15 kropli olejku bazyliowego
15 kropli olejku eterycznego z geranium

Instrukcje:

Wymieszaj trzy składniki w butelce ze sprayem i nakładaj na skórę co 2-3 godziny.

Aromatyczny repelent – bazylia

Składniki:

2 łyżki suszonej lub świeżej bazylii (20 g)
2 szklanki wody (500 ml)

Instrukcje:

Zrób herbatę bazyliową, dodając dwie łyżki świeżej lub suszonej bazylii do dwóch filiżanek wrzątku. Dobrze wymieszaj i odczekaj około 4 godzin, aż napar dobrze przestygnie.

Po tym czasie napar będzie już gotowy do rozpylania w pokoju lub gdziekolwiek, gdzie chcesz odstraszyć komary.

Aromatyczny repelent – lawenda

Lawenda skutecznie koi nerwy oraz ma działanie antydepresyjne.

Składniki:

2 łyżki suszonej lawendy (20 g)
2 szklanki wody (500 ml)

Instrukcje:

Powtórz ten sam proces, co w przypadku bazylii. Wykonaj aromatyczną herbatę z lawendą i odczekaj 4 godziny, żeby mogła dobrze naciągnąć. Następnie spryskaj pomieszczenia lub ciało.

Jeśli chcesz uzyskać coś bardziej skoncentrowanego, możesz kupić skoncentrowany olejek lawendowy i dodać go do każdego balsamu nawilżającego. Kilka łyżeczek olejku dodane do opakowania balsamu pozwoli skutecznie odstraszyć komary i meszki i jednocześnie nawilżyć skórę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asadollahi, A., Khoobdel, M., Zahraei-Ramazani, A., Azarmi, S., & Mosawi, S. H. (2019). Effectiveness of plant-based repellents against different Anopheles species: a systematic review. Malaria Journal18(1), 436. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31864359/
  • Leyva, M., French, L., Pino, O., Montada, D., Morejón, G., & Marquetti, M. D. C. (2017). Plantas con actividad insecticida: una alternativa natural contra mosquitos. Revista biomédica28(3), 139-181. https://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-84472017000300139
  • Leyva, M., del Carmen Marquetti, M., Montada, D., Payroll, J., Scull, R., Morejón, G., & Pino, O. (2020). Actividad insecticida de los aceites esenciales de Piper aduncum subsp. ossanum y Ocimun basilicum sobre Aedes aegypti, Aedes albopictus y Culex quinquefasciatus. Novitates Caribaea, (16), 122-132. https://www.novitatescaribaea.do/index.php/novitates/article/view/231
  • Manrique, L., & Suárez, E. (2017). Evaluación Del Efecto Larvicida Del Extracto Etanólico De Syzygium Aromaticum (Clavo De Olor) Sobre Larvas De Cuarto Estadio De Aedes Aegypti En Condiciones De Laboratorio. (Trabajo de Grado). Universidad Distrital Francisco José de Caldas. https://repository.udistrital.edu.co/handle/11349/4816
  • Muñiz-Reyes, E., Ramos Barreto, C. A., Rodríguez-Hernández, C., & Ortega-Arenas, L. D. (2016). Actividad biológica de nim en adultos de mosca blanca Trialeurodes vaporariorum (Aleyrodidae) West. Revista mexicana de ciencias agrícolas7(6), 1283-1295. https://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-09342016000601283&lng=es&nrm=iso#aff1
  • Vázquez, A., Pérez, L., & Díaz, R. (2007). Biomoléculas con actividad insecticida: una alternativa para mejorar la seguridad alimentaria biomolecules with insecticidal activity: an alternative to improve the food safety. CYTA-Journal of food5(4), 306-313. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/11358120709487705

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.