Idealnie czyste skarpetki? – 5 detergentów eko
Skarpetki to jedna z części garderoby, którą nosimy praktycznie codziennie. Włożone cały dzień w buty i mające kontakt z pocącymi stopami brudzą się bardzo szybko, w związku z czym należy je regularnie zmieniać i zadbać o to, by podczas prania dokładnie usunąć wszelkie bakterie i brud.
Jak doskonale wiemy z doświadczenia, osadzony na skarpetkach brud bywa bardzo trudny do usunięcia. Jednak kiedy sięgamy po agresywne chemiczne środki do prania, znacząco osłabiamy włókna tkanin, co powoduje ich szybsze zużywanie się.
Jeśli chcesz, by Twoje skarpetki były nie tylko nieskazitelnie czyste i wolne od bakterii, ale również by służyły ci przez długie lata, postaw wyłącznie na naturalne składniki i samodzielnie przygotowuj detergenty do prania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych produktów, które skutecznie usuwają nawet najbardziej uporczywy brud.
Dzięki ich umiejętnemu łączeniu otrzymasz silny naturalny środek czyszczący, który sprawi, że nawet białe skarpetki będą idealnie czyste. A wszystko to z troską o nasze zdrowie i środowisko naturalne. Poznaj dziś z nami 5 najpopularniejszych ekologicznych detergentów!
1. Niezawodny sposób na czyste skarpetki: ciepła woda z solą
Roztwór ciepłej wody z solą doskonale usuwa z brudnych skarpetek plamy potu i brud, który stopniowo wnika w najgłębsze włókna.
Dlatego właśnie często nawet po wypraniu skarpetki nie odzyskują swej pierwotnej bieli. Aby to osiągnąć należy stosować albo agresywne chemiczne środki, albo sprawdzone naturalne składniki.
Przepis na detergent
- 2 łyżki soli (20 g)
- 1 litr ciepłej wody
Jak przygotować i stosować detergent?
- Rozpuść dwie łyżki soli kuchennej w jednym litrze ciepłej wody. Następnie dokładnie wymieszaj roztwór i zamocz w nim brudne skarpetki.
- Jeśli są one naprawdę brudne, dodaj odrobinę delikatnego detergentu – w ten sposób wzmocnisz działanie solnego roztworu, a efekt końcowy będzie fantastyczny.
- Unikaj stosowania zbyt ciepłej wody, ponieważ może ona prowadzić do osłabienia włókien elastycznych tkanin.
Przeczytaj koniecznie: Domowe sposoby na pranie ubrań
2. Nadtlenek wodoru
Nadtlenek wodoru – popularnie znany jako woda utleniona – jest wręcz niezastąpionym naturalnym produktem do usuwania brudu z białych skarpetek. Zawarte w nim czynne substancje doskonale neutralizują brzydkie zapachy oraz usuwają nawet najbardziej uporczywe plamy, nawet ze z trawy, ziemi i kurzu.
Przepis na detergent
- ¼ szklanki wody utlenionej (62 ml)
- 1 litr ciepłej wody
Jak przygotować i stosować detergent?
- Rozpuść ¼ szklanki wody utlenionej w litrze ciepłej wody, a następnie zanurz w roztworze brudne skarpetki i pozostaw przez około 40 minut.
- Po upływie tego czasu dokładnie wykręć pranie i upierz jeszcze raz w swoim ulubionym delikatnym płynie do prania.
3. Sok z cytryny
Sok z cytryny zawiera naturalne kwasy, które pomagają zachować lub przywrócić idealną biel wszystkich tkanin, bez względu na ich kompozycję.
Dodatkowo wykazuje silne właściwości antybakteryjne, które doskonale zwalczają nieprzyjemne zapachy oraz pozostawiają na tkaninach świeży i przyjemny aromat.
Przepis na detergent
- 1 szklanka soku z cytryny (250 ml)
- 1 litr ciepłej wody
Jak przygotować i stosować detergent?
- Wyciśnij świeży sok z kilku cytryn, a następnie zmieszaj go z litrem ciepłej wody. Zanurz w powstałym roztworze brudne skarpetki i mocz przez około 45 minut.
- Na zakończenie dokładnie wypłucz pranie i powieś do wysuszenia na słońcu.
4. Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest jednym z produktów ekologicznych, które znajdują największe zastosowanie podczas domowych porządków. Dzięki swym niesamowitym właściwościom ściągającym i wybielającym dba o czystość i stan nawet najbardziej delikatnych tkanin.
Jeśli chcesz, by twoje skarpetki zawsze wyglądały jak nowe, nie wahaj się i już dziś przygotuj poniższy detergent. Soda oczyszczona w połączeniu z sokiem z cytryny daje naprawdę fantastyczne rezultaty!
Przepis na detergent
- 2 łyżki sody oczyszczonej (20 g)
- ½ cytryny
Jak przygotować i stosować detergent?
- W pierwszej kolejności zmocz brudne skarpetki, a następnie wetrzyj w nie sodę oczyszczoną. Na powierzchni tkaniny powstanie gęsta pasta, którą należy pozostawić na kilka minut. Później wetrzyj w tkaninę sok z cytryny.
- Odczekaj 10 minut, po czym dokładnie wypłucz pranie i wywieś na słońce.
5. Ocet
Większość osób, które zdecydowały się na ekologiczne sprzątanie domu, nie wyobraża sobie codziennego życia bez octu. Znajduje on powszechne zastosowanie zarówno przy czyszczeniu poszczególnych powierzchni, jak i przy praniu rozmaitych tkanin.
Ten w 100% ekologiczny produkt zawiera w swym składzie substancje aktywne, które nie tylko doskonale usuwają brud, ale także skutecznie eliminują bakterie oraz neutralizują nieprzyjemne zapachy.
Jakby tego było mało, ocet posiada również fantastyczne właściwości zmiękczające tkaniny. Jest więc produktem typu 2 w 1, łączącym działanie czyszczące ze zmiękczającym. Z nim na zawsze zapomnisz o płynach do płukania tkanin.
Przepis na detergent
- 1 szklanka octu (250 ml)
- ½ litra zimnej wody
Jak przygotować i stosować detergent?
- Przygotuj roztwór octu z wodą, a następnie zanurz w nim brudne skarpetki na około 30-40 minut.
- Po upływie tego czasu wypierz je dokładnie starannie pocierając tkaninę. Dodaj do prania odrobinę delikatnego płynu do prania, a na koniec dokładnie wypłucz.
- Wysusz pranie na słońcu.
Przeczytaj koniecznie: Ubrania skurczone w praniu? Oto 5 sposobów!
Kilka porad na zakończenie
Otrzymane rezultaty tych domowych sposobów na nieskazitelnie czyste skarpetki mogą zależeć od jakości użytych produktów oraz od rodzaju i jakości materiału, z jakiego wykonano skarpetki.
Jeśli któryś z powyższych sposobów nie zadziałał, wypróbuj inny. Czasem po prostu nie działają one na niektórych materiałach. Staraj się jednak za wszelką cenę unikać chemicznych wybielaczy do tkanin, ponieważ bardzo niekorzystnie wpływają one na włókna, osłabiając je i sprawiając, że szybko się one zużywają.
Pierz skarpetki regularnie, najlepiej zaraz po ich użyciu. Jeśli będziesz zakładała je kilka razy z rzędu, będą się w nich gromadziły nieprzyjemne zapachy, a brud będzie wnikał coraz bardziej, a zatem będzie trudniejszy do usunięcia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Abdollahi, M., & Hosseini, A. (2014). Hydrogen Peroxide. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00736-3
-
Goodyear, N., Brouillette, N., Tenaglia, K., Gore, R., & Marshall, J. (2015). The effectiveness of three home products in cleaning and disinfection of Staphylococcus aureus and Escherichia coli on home environmental surfaces. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/jam.12935
-
Rutala, W. A., Barbee, S. L., Aguiar, N. C., Sobsey, M. D., & Weber, D. J. (2012). Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens. Infection Control and Hospital Epidemiology. https://doi.org/10.1086/501694