Płyny do płukania naturalnego pochodzenia

Używanie płynów do zmiękczania tkanin opartych o naturalne składniki pozwoli Ci przedłużyć żywotność nie tylko ubrań, lecz także pralki. Poza płynem możesz użyć także swoich ulubionych olejków eterycznych w celu zapewnienia im pożądanego zapachu.
Płyny do płukania naturalnego pochodzenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Płyny do płukania tkanin stały się niezbędne, jeśli chodzi o pranie odzieży. Dzięki nim ubrania są miękkie, przyjemne w dotyku oraz pachnące.

Obecnie płyny do płukania można znaleźć w większości sklepów w przystępnych cenach. Od pewnego czasu naukowcy jednak sugerują, że w pewnym sensie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wszystko za sprawą syntetycznych substancji zapachowych szkodliwych zarówno dla zdrowia, jak i środowiska naturalnego.

Chociaż nie można zaprzeczyć, że płyny do płukania są skuteczne i pozostawiają przyjemny zapach, to jednak mogą powodować niepożądane reakcje alergiczne układu oddechowego i skóry. Ich negatywne skutki uboczne nie zawsze są natychmiastowe. Często pojawiają się dopiero po pewnym czasie.

W wielu przypadkach nie potrafimy powiązać, na przykład nagłej wysypki na ciele z wypraniem odzieży w nowym płynie do płukania kilka dni wcześniej.

płyny do płukania ubrań

Na szczęście na rynku dostępne są liczne alternatywne płyny do płukania, w 100% ekologiczne i zdrowe. Oferują one podobne rezultaty, nie powodując ryzyka dla zdrowia lub konieczności wydawania ogromnych sum pieniędzy.

W niniejszym artykule poznasz przepis na samodzielnie przygotowane płyny do płukania. Dlaczego warto zrobić je samemu? Dzięki temu możesz uniknąć różnego rodzaju toksyn i niepożądanych substancji chemicznych.

Może zainteresuje Cię także: Co kryje Twój płyn do płukania tkanin?

Płyny do płukania – dlaczego warto przygotować je własnoręcznie?

Większość osób wybiera płyny do płukania zawierające różnego rodzaju związki chemiczne, ponieważ wierzą, że jest to najlepszy z możliwych wyborów pielęgnacji odzieży.

Większość płynów do płukania dostępnych w sklepach zawiera silne syntetyczne substancje zapachowe, które mogą pozostawać na ubraniu przez wiele dni po zakończeniu prania.

Co więcej, takie płyny zanieczyszczają w poważnym stopniu środowisko naturalne i mogą powodować podrażnienia skóry.

soda oczyszczona a płukanie ubrań

Ponadto niektóre z nich zawierają także substancje chemiczne zwane ftalanami, które nie tylko zapewniają trwałości dodatkom aromatyzującym, lecz także przyczyniają się do zakłócania gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu.

Chociaż nie można jeszcze w stu procentach potwierdzić negatywnego wpływu ftalanów na organizm, to jednak wyniki pierwszych testów sprawiają, że wielu ekspertów odradza stosowanie syntetycznych płynów do płukania.

Na szczęście na rynku można znaleźć również przyjazne dla środowiska składniki pochodzenia naturalnego, które nie są toksyczne dla zdrowia. Zmiękczają one tkaniny i pozwalają na ich wypranie, nie powodując niepożądanych efektów w postaci blaknięcia kolorów lub naruszania struktury tkaniny.

Zaleca się je również w celu wzmacniania kolorów ciemnej odzieży oraz zapobiegania powstawaniu plam potu na jasnych ubraniach. Zawarte w nich związki czynne pozwalają też usunąć zanieczyszczenia z pralki, takie jak kamień, resztki proszku do prania, pleśń i inne.

Jak samodzielnie przygotować płyny do płukania?

Płynów do płukania domowej roboty można używać do różnego rodzaju odzieży. Ich sposowanie nie niesie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych, podrażnień wrażliwej skóry lub trudności z oddychaniem.

Samodzielnie przygotowane płyny do płukania zapewniają skuteczną ochronę delikatnych włókien tkanin. Sprawdzają się nawet w przypadku delikatnych ubranek dla niemowląt!

Likwidują nieprzyjemne zapachy i usuwają pleśń z odzieży. Potrafią także zapewnić efekt wybielenia ubrania bez jednoczesnego rozmywania ich naturalnych kolorów. Co więcej, są tanie i łatwe do przygotowania.

samodzielnie przygotowane płyny do płukania

Przeczytaj również artykuł: Ubrania skurczone w praniu? Oto 5 sposobów!

Przepis na własnoręcznie przygotowane płyny do płukania

Składniki

 • 2 szklanki soli epsońskiej (znanej także jako sól Epsom, gorzka lub angielska). Można użyć również gruboziarnistej soli morskiej.
 • 30 kropli rumianku, lawendy lub dowolnych olejków eterycznych
 • 1/2 szklanki sody oczyszczonej
 • 1 pojemnik ze szczelną pokrywką

Sposób przygotowania

 • Dokładnie wymieszaj sól epsońską i olejki eteryczne w pojemniku.
 • Następnie mocno wstrząśnij kilka razy, aby jeszcze raz dobrze wymieszać składniki i lekko rozrzedzić je powietrzem.
 • Dodaj do pojemnika sodę i natychmiast zakryj pojemnik pokrywką.
 • Przez około minutę energicznie potrząsaj pojemnikiem tak, aby dokładnie wymieszać wszystkie składniki.
 • Produktu można używać przez około dwa miesiące od dnia przygotowania.

Jak używać tak przygotowane płyny do płukania?

 • Produkt przygotowany zgodnie z procedurą opisaną powyżej jest suchy. Przed użyciem należy rozpuścić około 2-3 łyżki specyfiku w połowie szklanki wody.
 • Gdy już uzyskasz płynną i jednorodną konsystencję, wlej go do odpowiedniej komory w pralce przeznaczonej na płyny do płukania.
 • W przypadku większych zabrudzeń zwiększ dawkę do połowy kubka oraz odpowiednio ilość wody.
 • Aby usunąć plamy potu z odzieży, dokładnie natrzyj zaplamione miejsca suchą mieszaniną i pozostaw ją na ubraniu przez około 30 minut przed rozpoczęciem prania.

Teraz już wiesz, że możesz przygotować swoje własne, w pełni ekologiczne płyny do płukania. Nie musisz już więcej wydawać sporych sum pieniędzy na kosztowne produkty uznanych na rynku marek.

Wypróbuj dany płyn, na pewno będziesz zachwycona nowym, świeżym zapachem swojej odzieży i jej miękkością w dotyku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.