Hipokalcemia - Cichy wróg kobiety
Hipokalcemia, czyli innymi słowy, niedobór wapnia w organizmie, to choroba dotykająca przede wszystkim kobiet. Jedną z głównych konsekwencji niedoboru wapnia może być osteoporoza, nie jest to jednak jedyne zagrożenie towarzyszące hipokalcemii.
Hipokalcemia może objawiać się mrowieniem kończyn, problemami z koncentracją, bólami mięśniowymi, a nawet palpitacjami serca. Największe ryzyko tej dolegliwości wiąże się jednak z tym, że jako iż często nie daje wyraźnych objawów, przez dłuższy czas może być niezauważana i zaniedbywana.
Czym jest hipokalcemia?
Hipokalcemia to schorzenie, które potrafi uprzykrzać nam życie, bez dawania wyraźnych wskazówek, co tak naprawdę nam dolega. Właśnie dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej chorobie, aby w porę rozpoznać objawy i móc w miarę wcześnie zgłosić się po pomoc do swojego lekarza.
Hipokalcemia to nic innego, jak niedobór wapnia we krwi. Wapń jest nam niezbędny nie tylko dlatego, iż odpowiada za kondycję zębów i kości, ale również dlatego, że jest wykorzystywany w wielu procesach zachodzących w ciele, które odpowiadają za wydolność organizmu i nasze samopoczucie.
- Wapń wspomaga działanie wielu hormonów i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerek i jelit.
- Jest to minerał odpowiedzialny za krzepliwość krwi.
- Wapń bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, odpowiada także za napięcie mięśniowe.
- Jest to substancja aktywująca wiele niezbędnych enzymów.
- Bierze udział w wymianie tlenu i substancji odżywczych w komórkach ciała.
- Wspomaga prawidłowe wchłanianie witamin, między innymi, witaminy B 12.
Przeczytaj również: Objawy menopauzy – zioła, które je złagodzą
Objawy hipokalcemii
- Stres i niepokój: Niedobór wapnia może wywoływać problemy z radzeniem sobie z codziennymi sytuacjami i obowiązkami; prowadzi do deficytu koncentracji i pogarsza nasze samopoczucie psychiczne.
- Mrowienie i drżenie mięśni: Przede wszystkim chodzi o mięśnie twarzy oraz kończyny. Potocznie określa się ten objaw mianem ,,mrówek”.
- Przemęczenie, skurcze mięśni, drętwienie dłoni.
- Problemy jamy ustnej, osłabienie zębów.
- Suchość skóry, egzema.
- Osłabienie paznokci.
- Łamliwe i wypadające włosy, a nawet łysienie.
Jakie są przyczyny niedoboru wapnia?
Niedobór wapnia, czyli hipokalcemia, bardzo często jest związany z niedoborem witaminy D w organizmie. Brak tej substancji wpływa negatywnie na pracę gruczołów przytarczycznych, co znacznie utrudnia organizmowi zarządzanie gospodarką wapnia.
Oto kilka innych przyczyn tej dolegliwości:
- Przewlekła niewydolność nerek.
- Niedobór magnezu.
- Zażywanie niektórych leków (np. moczopędnych, hormonalnych oraz antybiotyków), które utrudniają syntezę wapnia w organizmie.
- Nadużywanie kawy i napojów gazowanych zawierających kofeinę.
Zobacz także: Wykorzystaj te nasiona jako zdrowe źródło wapnia
Jak leczyć hipokalcemię?
Nie istnieje jeden uniwersalny sposób radzenia sobie z niedoborem wapnia w organizmie. Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie hipokalcemię, z pewnością dopasuje sposób leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb oraz kondycji Twojego organizmu.
Możemy dodać tylko, że w wielu przypadkach najprostszym sposobem leczenia jest doustne zażywanie suplementów diety zawierających wapń i witaminę D.
Dzięki temu można utrzymać w normie zalecany poziom wapnia, jednocześnie nie można jednak nadużywać suplementów, które mogą prowadzić do wytworzenia się kamieni nerkowych. Nigdy nie stosuj ich więc bez wiedzy lekarza.
Jak zapobiegać niedoborom wapnia?
O ile samodzielne stawianie diagnozy i zażywanie suplementów diety bez wiedzy lekarza nie jest wskazane, o tyle już profilaktyka jest w Twoich rękach. Niedoborów wapnia najłatwiej bowiem uniknąć, dbając o zrównoważoną i zdrową dietę.
- Pamiętaj, że mleko to nie jedyne źródło wapnia. Minerał ten znajdziesz także w warzywach strączkowych, np. w soczewicy czy ciecierzycy. Inne zalecane produkty to jajka, orzechy, brokuły i wszystkie inne o wysokiej zawartości wapnia.
- Dbaj o zdrową i zbilansowaną dietę, pełną różnych substancji odżywczych i witamin, dzięki czemu hipokalcemia nie będzie Ci straszna.
- Aby uniknąć niedoborów wapnia, trzeba także pamiętać o dostarczaniu sobie odpowiedniej dawki witaminy D. Można pozyskać ją ze słońca, np. ćwicząc na świeżym powietrzu, a w okresie jesienno-zimowym, sięgać po witaminę D w kapsułkach.
Powtórzmy jeszcze raz: jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twoich dolegliwości jest hipokalcemia, koniecznie udaj się do swojego lekarza, gdyż to on jest jedyną osobą, która może zdecydować, jakie suplementy powinnaś zażywać.
Zwróć też uwagę na zdrowie swojej tarczycy, gdyż to ona odpowiada za gospodarowanie tym minerałem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Paula, F. J. A., & Foss, M. C. (2003). Tratamento da hipercalcemia e hipocalcemia. In Medicina. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2018.01.031
- Boulanger, H., Saksi, S. A., Chhuy, F., & Flamant, M. (2014). Hipocalcemia. Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(14)67518-8
- Martín, A. G., Garach, A. M., & Torres, M. M. (2016). Alteraciones del metabolismo fosfocálcico. Hipocalcemia. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.07.001