Wypadanie włosów, a odżywianie

05 stycznia, 2016
Dzięki zawartości witaminy B6 i kwasu foliowego pełnoziarniste produkty wspomogą utlenienie krwi zaopatrującej mieszki włosowe w niezbędne substancje odżywcze, dzięki czemu włosy będą rosły silne i zdrowe.

Wypadanie włosów może być spowodowane przez naprawdę wiele przeróżnych czynników. Stres, częste stosowanie chemicznych środków kosmetycznych, choroby, zmiany hormonalne, suszarki czy prostownice to tylko niektóre z nich.

Jednak bardzo często główną przyczyną tego, że wypadanie włosów spędza nam sen z powiek, jest nieodpowiednia dieta. To zadziwiające jak wielki wpływ na kondycję naszej czupryny ma to, co jemy.

Dobrze jest zdać sobie z tego sprawę jak najwcześniej, dzięki czemu szybciej zdołasz rozwiązać swój problem.

Można śmiało stwierdzić, że to, co jemy, może być jedną z głównych przyczyn tego, że włosy wypadają. Nasz organizm bowiem składniki odżywne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wewnętrznego, jak i wzmocnienia zewnętrznego wchłania właśnie z pożywienia.

Nasze włosy są zaopatrzane w niezbędne składniki  przez mieszki włosowe, dlatego sekretem pięknych i zdrowych włosów jest odpowiednie wzmocnienie i odżywienie właśnie ich.

Wypadanie włosów najpierw zawsze najlepiej skonsultować z lekarzem, który dokładnie sprawdzi, co jest podstawą problemu.

Jednak bez względu na przyczynę ich utraty, niżej podane składniki są kluczem do pięknej i zdrowej czupryny, oprócz tego zapewnią jej jedwabisty i lśniący wygląd.

Wypadanie włosów – co jeść?

Antyoksydanty

Najlepszym naturalnym źródłem przeciwutleniaczy są owoce i warzywa. Regularne uwzględnienie ich w codziennej diecie jest jednym z sekretów zdrowych i mocnych włosów oraz do stymulacji ich wzrostu.

Szczególnie zaleca się spożywanie tych produktów, które są bogate w witaminę C, a więc pomarańcze, cytryny, kiwi, brokuły, szpinak. Wspomagają one produkcję kolagenu, który jest nieoceniony w ich pielęgnacji, buduje je i nadaje im objętości.

Nierozpuszczalny błonnik pokarmowy

Owies

Nierozpuszczalny błonnik pokarmowy znajduje się w całych ziarnach roślin takich jak pszenica, ryż, owies czy żyto między innymi.

Spożywanie prowadzi do spowolnienia wydzielania insuliny, hormonu, który powiązany jest z występowaniem łysienia typu męskiego.

Oprócz tego w całych ziarnach znajdziemy witaminę B6 i kwas foliowy, które usprawnią utlenienie krwi przepływającej przez mieszki włosowe.

Warzywa o zielonych liściach

Poza tym, że są bogate w antyoksydanty, zielone warzywa charakteryzują się dużą zawartością żelaza, które wzmacnia i odżywia mieszki, pomaga na wypadanie włosów, odżywia je i wspomaga ich porost.

Z tego powodu często zalecane jest umieszczenie w codziennej diecie boćwinki, brukselek, szpinaku czy rukoli między innymi.

Cynk

Seler

Cynk jest jednym z niezbędnych mikroelementów. Buduje centra aktywne enzymów odpowiadających za szereg różnych reakcji w tym przemian metabolicznych. Wśród nich można wymienić procesy energetyczne i powstawanie białek.

Jednym z najobfitszych źródeł cynku jest mięso, w którym znajdziemy również żelazo, białka, witaminy B6 i B12. One także zmniejszą wypadanie włosów i wspomogą profilaktykę.

Pierwiastek ten znajdziemy również w selerze, szparagach, figach, ziemniakach i oberżynach.

Produkty bogate w biotynę i kwas foliowy

Połączenie tych dwóch składników przyczynia się do szybszego podziału komórek włosów, paznokci i skóry.

Biotynę można dostarczyć wraz z pieczywem drożdżowym, wątrobą, zbożem, orzechami, grochem, otrębami pszennymi, bananem.

Z kolei kwas foliowy znajdziemy w wątrobie z kurczaka, wołowinie, mięsie z indyka, roślinach strączkowych, fasoli czy ciecierzycy.

Witamina A

Jajko sadzone

Wypadanie włosów może być również spowodowane niedoborem witaminy A. Substancja ta jest odpowiedzialna między innymi za zapobieganie wysychania gruczołów łojowych, które pełnią funkcję natłuszczającą.

Oprócz tego witamina A wspomaga dotlenienie komórek mieszka włosowego, a tym samym wzmocnienie i stymulowanie porostu włosa.

Dostarczysz ją swojemu organizmowi wraz z jajkami, wątróbką, warzywami, ufortyfikowanym mlekiem, olejami z ryb, słonecznika i oliwek.

Woda na wypadanie włosów

Niedrogi, a jakże skuteczny środek na wypadanie włosów. Picie wody jest bardzo ważne, jeżeli marzysz o silnych i zdrowych kosmykach.

Eksperci zalecają przyjmowanie co najmniej ośmiu szklanek płynu dziennie, a oprócz tego unikanie spożywania słodkich napojów gazowanych, energetycznych i alkoholowych.

  • Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51–70. doi:10.1007/s13555-018-0278-6
  • Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017;7(1):1–10. Published 2017 Jan 31. doi:10.5826/dpc.0701a01
  • Trüeb RM. Oxidative stress in ageing of hair. Int J Trichology. 2009;1(1):6–14. doi:10.4103/0974-7753.51923
  • Suo, L., Sundberg, J. P., & Everts, H. B. (2015). Dietary vitamin A regulates wingless-related MMTV integration site signaling to alter the hair cycle. Experimental Biology and Medicine240(5), 618–623. https://doi.org/10.1177/1535370214557220
  • Beoy, L. A., Woei, W. J., & Hay, Y. K. (2010). Effects of tocotrienol supplementation on hair growth in human volunteers. Tropical Life Sciences Research21(2), 91–99.