Wypadają Ci włosy? naturalne sposoby

18 grudnia, 2015
Leki ziołowe mogą być uzupełnieniem dla wzmocnienia i odżywienia włosów. Najważniejsza jednak jest odpowiednio zrównoważona dieta, która dostarczy im i całemu ciału wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin.

Wszyscy wiemy, a szczególnie kobiety jakim utrapieniem mogą być wypadające włosy. Czy jest to spowodowane problemami metabolicznymi, czy też przez ciągły stres każdy z nas, w którymś momencie zauważa, że jego włosy stają się słabsze i cieńsze.

Co możemy zrobić? Zdrowa, zrównoważona dieta to zawsze podstawa, ponieważ wszystko opiera się na odpowiednim poziomie żelaza i cynku. Dodatkowo istnieje kilka naturalnych, ziołowych sposobów, które warto wypróbować!

Naturalne sposoby na wypadające włosy

Często przyczyną problemu z wypadającymi włosami jest brak żelaza w organizmie. Innym winowajcom mogą być zaburzenia metaboliczne lub choroby związane z czynnością tarczycy. Nie należy również zapominać o predyspozycjach genetyczny lub po prostu o upływie czasu.

Wraz z wiekiem coraz trudniej jest utrzymać zdrową  i olśniewająco piękną czuprynę. Wszystkie te czynniki należy mieć na uwadze w momencie szukania przyczyny problemu. Zatem czy te naturalne leki ziołowe rzeczywiście mogą pomóc w tej sytuacji?

Oczywiście, jednak należy je traktować jako suplement diety, a nie cudowny środek, który spowoduje, że nagle nasze włosy staną się bujne, zwiększą swoją objętość i zaczną odrastać. Ważne jest, by zająć się cebulkami włosów. Należy je stymulować, pobudzać i odżywić, co już przyniesie pozytywne efekty. Oto kilka wskazówek:

1. Balsam z rozmarynu i pokrzywy

Pokrzywa

Te dwa naturalne składniki cudownie wpłyną na Twoje włosy! Używano ich już w starożytności do łagodzenia objawów łysienia u mężczyzn.

Korzeń pokrzywy bowiem ma właściwości blokujące produkcję hormonu DHT odpowiedzialnego właśnie za to zjawisko. Jak przygotować ten balsam? Nic prostszego!

Jeden korzeń pokrzywy i dwie gałązki rozmarynu gotujemy w dwóch szklankach wody. Po otrzymaniu naparu odczekujemy do ostudzenia. Gdy jest już gotowy do użycia, należy wmasować preparat delikatnie we włosy, a następnie spłukać ciepłą wodą.

2. Preparat ze skrzypem polnym i geranium (bodziszek)

Mycie głowy

Wiele pań może być zaskoczone tym połączeniem, jednak zapewniamy, jest ono jak najbardziej odpowiednie.

Sekret skuteczności tej mieszanki tkwi w skrzypie, który dostarcza cystein, selenu, krzemionki i innych elementów, które są niezbędne dla wzmocnienia i pobudzenia porostu włosów.

W połączeniu z geranium natomiast dodatkowo pobudzane i odżywiane są mieszki włosowe. Do przygotowania potrzebny będzie litr wody. Należy ją zagotować, a następnie dodać 7 łyżek skrzypu polnego i 5 listków rośliny geranium.

Po zakończeniu gotowaniu i przestygnięciu mieszanki należy nałożyć ją na wilgotne włosy. Wykonać energiczny masaż, nie spłukiwać i nie używać suszarki. Zabieg stosować trzy razy w tygodniu, a rezultaty z pewnością będą widoczne!

3. Balsam z octu jabłkowego i naparu z szałwii

Ocet jabłkowy na włosy

Trzecim i ostatnim sposobem, który również warto wypróbować jest połączenie octu z szałwią. W occie jabłkowym znajdziemy siarkę, która jest fundamentalnym składnikiem zdrowych i mocnych włosów.

Dzięki szałwii natomiast skóra głowy i mieszki włosowe zostaną odżywione, a włosy dodatkowo wypielęgnowane. Na początek należy przygotować napar z szałwii. Na każde trzy łyżki tej leczniczej rośliny dwie szklanki wody.

Po ostygnięciu dodać pół szklanki octu jabłkowego i dokładnie wymieszać. Mieszankę energicznie wmasować w skórę głowy i w wilgotne włosy, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Na koniec umyć włosy zwykłym szamponem i bez obaw — zapach octu nie utrzyma się przez długi czas, ale pozostawi włosy lśniące i wzmocnione. Nie zastanawiaj się dłużej, tylko też wypróbuj te proste sposoby!

  • López Garcés J, Jiménez Nieto L.C, Contreras Domingo O “Anatomía y Fisiología Humanas Básicas para peluquería” Editorial Videocinco. Madrid.1997.
  • Sandhu, N. S., Kaur, S., & Chopra, D. (2010, July). Equietum arvense: Pharmacology and phytochemistry – a review. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research. https://doi.org/10.1016/j.bpj.2008.11.044
  • Erkan, N., Ayranci, G., & Ayranci, E. (2008). Antioxidant activities of rosemary (Rosmarinus Officinalis L.) extract, blackseed (Nigella sativa L.) essential oil, carnosic acid, rosmarinic acid and sesamol. Food Chemistry110(1), 76–82. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2008.01.058