Haluksy – poznaj najlepsze domowe sposoby

Powstawanie haluksów jest zwykle związane z czynnikami genetycznymi lub noszeniem niewłaściwego obuwia. Spośród wielu domowych sposobów domowego leczenia, olejek lawendowy pomoże złagodzić ból.
Haluksy – poznaj najlepsze domowe sposoby
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Haluksy (inaczej “paluch koślawy”) to choroba zwyrodnieniowa która objawia się deformacją stawu dużego palca u stóp. Jej rozwój zwykle jest związany z czynnikami genetycznymi lub noszeniem niewłaściwego obuwia.

Haluksy zaczynają ujawniać się po 30. roku życia i prawie zawsze rozwijają w stawach obu stóp. Towarzyszące im objawy to: guzowate powiększenie kostki stawowej dużego palca, obrzęk, zaczerwienienie, ból podczas chodzenia, powstawanie odcisków w okolicach zwyrodnienia itp.

Kiedy zauważysz u siebie powyższe objawy, zaleca się wizytę u podologa, który wskaże ci najlepsze leczenie. Często w tym przypadku niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny. Jeśli jednak nie chcesz się mu poddać, koniecznie wypróbuj domowe sposoby, dzięki którym złagodzisz problem oraz zapobiegniesz odnawianiu się koślawego palucha.

Domowe sposoby na haluksy – lawenda

Olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych naturalnych sposobów na zwalczanie haluksów – jego właściwości pomagają złagodzić ból oraz zapalenie zdeformowanego stawu. Jak przygotować domowej roboty olejek lawendowy?

Dodaj kilka zasuszonych kwiatów lawendy do oliwy z oliwek lub oleju migdałowego i podgrzej w bemarze. Następnie przelej przez sitko – i domowej roboty olejek lawendowy jest gotowy do użycia!

Przelej olejek do szklanej, hermetycznie zamykanej butelki. Nacieraj nim każdego wieczoru haluksy, wykonując przy tym delikatny masaż.

Naturalny olejek lawendowy

Sól Epsom

Skutecznym sposobem na ukojenie uciążliwego bólu, jaki wywołują haluksy oraz na usunięcie obrzęku jest kąpiel stóp z zastosowaniem soli Epsom. Nalej do miski ciepłą wodę, dodaj 2 łyżki soli Epsom i zanurz stopy na około 20 minut. Od razu odczujesz ulgę.

Ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna to roślina, która skutecznie pomaga ukoić ból oraz stany zapalne w przypadku chorób reumatycznych, takich jak zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Aby zmniejszyć ból wywołany przez haluksy, przygotuj kąpiel do stóp z dodatkiem kilku gałązek ruty zwyczajnej.

Mocz stopy przez około 15 minut.

Olejek liliowy

Cebulki roślin liliowatych zawierają cenny olejek, który popularnie jest wykorzystywany do produkcji leków na złagodzenie bólu stawów. Możesz kupić gotowy olejek liliowy lub przygotować go samodzielnie. Zanurz na 5 minut kilka liści liliowych w brandy.

Delikatnie wmasowuj olejek w paluch koślawy.

Leczenie liśćmi laurowymi

Liście laurowe posiadają cenne właściwości, które pomagają w zwalczaniu haluksów, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Chociaż pierwsze rezultaty kuracji pojawiają się już po 10 dniach, należy ją kontynuować przez dwa miesiące.

W pierwszej kolejności przygotuj napar z liści laurowych i pozostaw go w termosie na całą noc. Następnego ranka przelej napar przez sitko i popijaj małymi łyczkami przez cały dzień. Spożywaj napój przez trzy dni z rzędu, a następnie zrób tygodniową przerwę.

Świeże liście laurowe

Możesz również zmielić na proszek 5 liści laurowych i zalać je 100 ml 96% alkoholu. Pozostaw tak przez tydzień, po czym nanoś bezpośrednio na haluksy, najlepiej po wcześniejszym wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie.

Wmasowuj w stopy przed pójściem spać, a dla otrzymania jak najlepszego efektu, nałóż skarpetki.

Leczenie na bazie jodu

Jednym z popularnych sposobów na zwalczanie haluksów jest połączenie jodu z aspiryną. Środek ten należy nakładać bezpośrednio na haluksy – zatrzymuje on ich wzrost oraz skutecznie łagodzi bóle stawów.

Innym sposobem na wykorzystanie jodu jest wymieszanie go z sokiem z cytryny (identyczne części). Należy wmasowywać powstałą mieszankę w haluksy.

Inne naturalne sposoby zwalczania haluksów

  • Przede wszystkim liczy się utrzymanie zdrowej wagi, unikanie nadwagi.
  • Co więcej, zaleca się zwiększenie spożycia witaminy A, C i D oraz wapnia – substancje te wzmacniają kości.
  • Dodatkowo, ważne jest noszenie wygodnego obuwia z elastycznych materiałów, o szerokich czubkach. Niewygodne lub zbyt wąskie buty mogą zaostrzyć problem haluksów.
  • Jeśli haluksy są przyczyną nieznośnego bólu lub dyskomfortu, zaleca się noszenie otwartego, wygodnego obuwia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Koulivand, P. H., Khaleghi Ghadiri, M., & Gorji, A. (2013). Lavender and the nervous system. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2013/681304
  • Waring, R. H. (2008). Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin. Analysis. https://doi.org/accessed on 30 August 2012
  • Rosen, C. J. (2014). Vitamin D supplementation: Bones of contention. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(13)61721-3
  • González López, J., Rodríguez Rodríguez, S., Cadena Méndez, L. (2004). Resultado funcional, estético y radiográfico del tratamiento quirúrgico del hallux valgus con cirugía mínima invasiva. Acta Ortopédica Mexicana, 18(5), 185-190

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.