Gąbki do naczyń – ukryte zagrożenia

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zaraźliwych bakterii, powinnaś dezynfekować gąbki do naczyń, tak aby bakterie się w nich nie akumulowały.
Gąbki do naczyń – ukryte zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zaraźliwych bakterii, powinnaś dezynfekować gąbki do naczyń, tak aby bakterie się w nich nie akumulowały. Gąbki do naczyń służą czyszczeniu naczyń i powierzchni i są jednym z najczęściej używanych przedmiotów w kuchni.

Jednakże, to niezastąpione narzędzie do czyszczenia może się stać Twoim największym wrogiem, jeżeli nie używasz go poprawnie. Podstawową funkcją gąbki do naczyń jest usunięcie pozostałości jedzenia z naczyń i garnków.

W czasie czyszczenia pozostałości jedzenia są absorbowane przez gąbkę, które następnie w połączeniu z mokrym środowiskiem, jakie w niej powstaje, tworzy sprzyjające warunki do rozmnażania się bakterii. Dzieje się tak szczególnie, gdy gąbka pozostaje cały czas mokra.

Bakterie takie jak E.coli, Staphylococcus aureus i Salmonella mogą przetrwać na gąbce przez godziny, a nawet i dni od pierwszego z nią kontaktu. Dlatego też, oprócz używania płynu do naczyń, dezynfekowanie gąbek od czasu do czasu, jest bardzo zalecane.

Gąbki do naczyń: najbrudniejszy przedmiot w Twoim domu

Według doktora Philipa Tierno, profesora mikrobiologi i patologi na Uniwersytecie w Nowym Jorku,

“najbrudniejszą rzeczą, jaką masz w swoim domu, jest ta mała gąbka, którą używasz do zmywania naczyń. Jest ona nawet bardziej zanieczyszczona od deski sedesowej czy kosza na śmieci.”

Gąbka zbudowana jest z z małych otworów, które pomagają wchłaniać płyny, ale także zatrzymują brud i mikroorganizmy, które znajdują się na naczyniach.

Gąbka do naczyń

Resztki jedzenia mogą znajdować się na gąbce przez bardzo długi czas jeżeli nie zostanie ona poprawnie zdezynfekowana. Nowe bakterie powstają na mokrej gąbce co 20 minut.

Być może myślisz, że używając płynu do naczyń sprawisz, że gąbka pozostanie czysta. Jednak to nie wystarcza, aby usunąć wszystkie patogeny znajdujące się wewnątrz gąbki. Co więcej, należy również usunąć pozostałości po jedzeniu.

Najlepszym sposobem na usunięcie bakterii z gąbki do naczyń jest jej dezynfekcja.

Może zabrzmi to trochę dziwnie, że musisz czyścić produkt przeznaczony do czyszczenia, ale prawda jest taka, że dezynfekcja jest jedynym sposobem na wyeliminowanie bakterii i mikroorganizmów znajdujących się na gąbce.

Przeczytaj także: Zlew – 6 sposobów czyszczenia i dezynfekcji

Jak czyścić i dezynfekować gąbkę do naczyń?

W badaniu przeprowadzonych przez United States Agricultural Research Service (ARS) w 2007 roku, kilka eksperymentów wskazało najskuteczniejszy sposób usuwania patogenów, które gromadzą się na gąbkach.

Użycie gąbki do naczyń do czyszczenia mikrofalówki

Pierwszy z przeprowadzonych eksperymentów polegał na zanurzeniu gąbki w wodzie o temperaturze pokojowej, zawierającej mięso mielone. Chodziło o zapewnienie mikrobów potrzebnych do badania. Następujące działania zostały podjęte w celu określenia najlepszego sposobu dezynfekcji gąbek do naczyń:

  • Namocz gąbkę przez 3 minuty w roztworze zawierającym 10% wybielacz.
  • Namocz gąbkę w soku z cytryny przez 1 minutę.
  • Umieść gąbkę w mikrofalówce przez 1 minutę.
  • Umieść w zmywarce w czasie cyklu suszenia.

Gąbki moczone w roztworze z wybielacza oraz te pozostawione w soku z cytryny, zawierały od 37% do 87% mniej bakterii. Podgrzewanie gąbki w mikrofalówce wyeliminowało 99,9% bakterii, podobnie jak metoda ze zmywarką.

W celu zdezynfekowania gąbki w mikrofalówce, wypłucz ją w czystej wodzie, a następnie umieść w mikrofalówce przez 2 minut na najwyższej temperaturze. Dodatkowo pamiętaj o następujących radach:

  • Czyść gąbkę po każdym użyciu.
  • Korzystaj z dwóch gąbek, tak aby zawsze mieć jedną, która jest czysta.
  • Po umyciu naczyń, usuń wszelkie pozostałości jedzenia z gąbki.
  • Pozwól gąbce wyschnąć po każdym użyciu.
  • Jeżeli sztućce lub naczynia są bardzo tłuste, wyczyść je używając ręcznika papierowego a dopiero następnie użyj gąbki.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Piédrola, G. (2002). Medicina Preventiva y salud pública. Madrid: Masson, pp. 416-423.
  • Puerta-García, A., y Mateos-Rodríguez, F. (2010). “Enterobacterias”, Medicine, 10 (51): 3426-3431.
  • Rutala, W. A., and Weber, D. J. (2008). Guideline for Disinfection and Sterilization in Healthcare Facilities. Atlanta (GA): CDC-HICPAC, pp. 10-13.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.