Fizyczne źródło depresji? Ciekawe wyniki badań naukowych

Co by było, gdyby przyczyna choroby jaką jest depresja pochodziły w rzeczywistości z naszego wnętrza? Według niedawno przeprowadzonych badań naukowych istnieją pewne zależności między naszym mózgiem, a tendencja do powstawania depresji
Fizyczne źródło depresji? Ciekawe wyniki badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Fizyczne źródło depresji. Choć wyrażenie to może wydawać się wręcz nielogiczne, to niedawno przeprowadzone badania naukowe wskazują na możliwość występowania takiej właśnie podstawy znanej powszechnie choroby. Fizyczne źródło depresji dałoby też zupełnie nowe spojrzenie na sposób jej leczenia.

Fizyczne źródło depresji to niesamowite odkrycie, które staje się zainteresowaniem wielu grup społecznych.

Odkrycie na dłuższą metę mogłoby bowiem wpłynąć nie tylko na sposób leczenia schorzenia, ale również na zmianę ogólnego sposobu postrzegania choroby przez społeczeństwo, w którym chorzy się obracają.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Warwick w Zjednoczonym Królestwie, a także na Uniwersytecie w Chinach. Uzyskane wyniki wskazują, że na występowanie depresji duży wpływ ma kora oczodołowa, a także boczna.

Te części mózgu ulegają aktywacji na skutek odczuwania wymierzanej nam kary bądź z powodu braku należnej nagrody.

Fizyczne źródło depresji – co wyjawiły badania?

Profesor Feng, autorka przeprowadzonych badań donosi:

Co najmniej jedna na dziesięć osób w ciągu swojego życia cierpi na depresję, chorobę tak znaną wśród społeczeństwa, że minimalne ilości Prozacu (leku stosowanego w przypadku depresji) można spotkać w londyńskich kranach“.

Zmartwiona kobieta

“Nasze odkrycie w połączeniu ze statystykami napływającymi do nas z całego świata, pozwoli nam na odkrycie przyczyny tej powszechnie znanej choroby. Powinno to otworzyć nowe ścieżki dla odnalezienia innych sposobów leczenia w niedalekiej przyszłości”.

Przeczytaj również podobny artykuł: Osiągnij stan flow i wygraj ze stresem!

Czego dowodzą badania

Badania przeprowadzono na grupie ochotników złożonej z 909 osób w Chinach. U każdej z osób wykonano szczegółowy rezonans magnetyczny mózgu. Wśród ochotników było 421 osób ze zdiagnozowaną silną depresją. 488 osób natomiast było pod standardową kontrolą.

Kobieta o dwóch twarzach

Wykorzystując taką technikę wykazano aktywność różnych części ludzkiego mózgu, na którym odcisnęła już swoje piętno depresja. Części te to przede wszystkim kora oczodołowa i boczna.

Część mózgu odpowiedzialna za brak odczuwania nagrody wykazała o wiele większą aktywność u tych osób, u których zdiagnozowano wcześniej ciężką depresję. Dokonane odkrycie będzie miało nieoceniony wpływ na przyszłe opracowywanie nowych metod leczenia.

Fizyczne źródło depresji

Przeprowadzone badania wykazały, że wspomniana część mózgu w sytuacji, gdy dana osoba czuje, że zostaje jej wymierzana kara, albo w sytuacji, gdy nie otrzymuje nagrody, którą powinna otrzymać. Dlatego wierzy się, że depresja jest silnie związana z tymi właśnie spostrzeżeniami.

Odkrycie może prowadzić do testowania nowych sposobów traktowania chorych pacjentów, a także innego spojrzenia na tego rodzaju zaburzenia psychiczne. W tym samym czasie stawia się kolejne znaczące kroki w celu odnalezienia fizycznej przyczyny powstawania depresji. 

Czynniki wskazujące na występowanie depresji

Nie istnieje jednolita przyczyna powstawania depresji. Choroba ta zależy od wielu zróżnicowanych czynników. Istnieją również osoby bardziej podatne na rozwijanie się zaburzeń psychicznych, niż inne.

Chora kobieta, a fizyczne źródło depresji

Oto niektóre z czynników, które należy brać pod uwagę rozpatrując prawdopodobieństwo występowania choroby u danej osoby:

  • Dziedziczenie. O wiele większe ryzyko zapadnięcia na depresje występuje u osób, które podobne zaburzenia mają w rodzinnej historii.
  • Czynniki biochemiczne. Udowodniono, że biochemiczny skład mózgu ma bardzo duże znaczenie w przypadku nieprawidłowości psychicznych. Osoby cierpiące na silną depresję zazwyczaj wykazują brak równowagi w substancjach chemicznych mających wpływ na pracę mózgu, w neuroprzekaźnikach.

Prawdą jest również, że zwyczaje związane ze sposobem wypoczywania, z jakością snu są znaczące zwłaszcza u osób ze zdiagnozowaną depresją. Choroba ta może przebiegać łagodniej pod wpływem niektórych lekarstw, a także pod wpływem stosowania określonych hormonów, poprawiających nastawienie pacjenta.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zwiększ poczucie własnej wartości dzięki kilku nawykom

  • Wpływ czynników stresujących na występowanie depresji. Śmierć bliskiej osoby, członka rodziny, przyjaciela, zapadnięcie na poważną chroniczną chorobę, problemy w komunikacji z innymi kłopoty finansowe, rozwód, czy tez wiele innych.

Wszystko to może prowokować epizody powiązane z depresją. Powtarzające się natomiast przez długi czas, mogą doprowadzić nawet do ciężkich przypadków występowania tej choroby.

  • Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) i sezonowość. Udowodniono, że wiele osób cierpi na depresję występującą wyłącznie w miesiącach zimowych, kiedy to dzień staje się krótszy. Mniejsza ilość światła wpływa u nich na zaburzenia chemiczne mózgu, powodując powstawanie symptomów depresji.
  • Typ osobowości: osoby o pesymistycznym nastawieniu do życia, o niskim poczuciu własnej wartości, uczuciu braku kontroli nad swoim życiem, czy wykazujące tendencje do zamartwiania się wystawione są na większe ryzyko występowania depresji.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.