Zaburzenie afektywne dwubiegunowe – co to jest?

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe – co to jest?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Niektórzy ludzie traktują zaburzenie afektywne dwubiegunowe jak coś niegroźnego lub lekceważą je. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę jest to bardzo realny i złożony problem. Ważne jest jednak, aby rozpoznać i odpowiednio go leczyć, aby zarówno osoba dotknięta tym zaburzeniem, jak i ludzie wokół niej mogli prowadzić szczęśliwe życie.

Istotne jest, by dokładnie poznać objawy tej choroby, abyśmy mogli ją zidentyfikować u naszych bliskich – lub nawet u nas samych. Po postawieniu prawidłowej diagnozy można ją kontrolować.

Przede wszystkim ważne jest zrozumienie, że zaburzenie afektywne dwubiegunowe jest zaburzeniem psychicznym, a nie wyborem czy sposobem bycia. Nie jest to również choroba psychiczna zwana osobowością mnogą. To dwa zupełnie różne zaburzenia.

Osoby cierpiące na zaburzenie afektywne dwubiegunowe nie mają trudności z określeniem swojej osobowości, ale ich wahania nastrojów są tak drastyczne, że zachowania danej osoby mogą przejść z jednej skrajności w drugą i być trudne do wytłumaczenia.

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe – rozpoznanie

Diagnozowanie tego stanu jest bardzo skomplikowane, szczególnie dlatego, że pacjent często odrzuca pomoc. Jest to trudniejsze ze względu na ich niestabilne zachowanie. W rezultacie często mylone jest z psychozą lub depresją.

Kobieta trzyma się za twarz - zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Aby zdiagnozować zaburzenie afektywne dwubiegunowe specjalista będzie musiał oceniać pacjenta przez długi czas. Chociaż choroby nie można całkowicie wyleczyć, można ją kontrolować modyfikując codzienne czynności danej osoby. Typowe zalecenia:

  • regularne ćwiczenia
  • pomoc psychologiczna
  • joga lub inne zajęcia relaksacyjne

Przede wszystkim taka osoba potrzebuje wsparcia osób, które ją rozumieją i które się nią zaopiekują. Środowisko odgrywa zasadniczą rolę w procesie leczenia.

Zachowanie osoby z zaburzeniem dwubiegunowym

1. Drastyczne wahania nastroju

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe obejmuje drastyczne zmiany nastroju. Ktoś z zaburzeniem dwubiegunowym może w mgnieniu oka przejść od stanu niekontrolowanej euforii do stanu głębokiego smutku. Taka zmiana może być wywołana przez bardzo proste rzeczy, które mogą wydawać się nieistotne dla osoby bardziej stabilnej psychicznie.

Osoba z chorobą afektywną dwubiegunową może również spędzić długi okres czasu w jednym szczególnym nastroju, czy to stabilnym, depresyjnym, czy maniakalnym. Ale te wahania nastroju niekoniecznie odpowiadają na określone sytuacje lub przewidywalne wzorce.

Kobieta o wielu twarzach

Czasami czują się fantastycznie przez dłuższy czas. Mogą czuć się tak pełni energii, że nie odczuwają potrzeby snu. W rzeczywistości mogą spędzić dni bez snu, jednocześnie będąc rozproszonymi i drażliwymi. Jest to faza manii, która polega na wyolbrzymionych zachowaniach: wysokim popędzie seksualnym, nadwyżce energii, a nawet agresji.

2. Smutek

Osoba cierpiąca na zaburzenie afektywne dwubiegunowe może czuć się bardzo przygnębiona. To może doprowadzić do zaburzeń lękowych, pesymizmu i silnego poczucia frustracji. Będzie również całkowicie tracić zainteresowanie wszystkim dookoła, w tym rzeczami, które kochała w fazie manii.

Dla osoby z tym stanem bardzo frustrujące jest niezrozumienie przyczyny ich głębokiej depresji. To może nawet doprowadzić do myśli samobójczych.

3. Cechy psychotyczne

Jedną z przyczyn tych nagłych zmian jest psychoza, która często towarzyszy chorobie afektywnej dwubiegunowej. Psychoza jest stanem, który między innymi zmienia postrzeganie sytuacji, gestów i słów.

Mężczyzna trzyma kartki uśmiech i smutek - zaburzenie afektywne dwubiegunowe
  • Osoba psychotyczna może źle interpretować otoczenie.
  • Jeśli psychoza jest ciężka, mogą nawet doświadczyć halucynacji.

4. Hipomania

Osoba z zaburzeniem dwubiegunowym może wykazywać objawy hipomanii: okresu podwyższenia nastroju. Osoba może być również drażliwa w sposób inny niż w spokojnych okresach. Taki epizod trwa co najmniej cztery lub pięć dni.

Hipomania może również powodować podwyższoną samoocenę lub złudzenie wielkości. Osoba może zacząć mówić dużo więcej niż zwykle. Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że osoba cierpiąca na zaburzenie afektywne dwubiegunowym przejdzie przez bardzo intensywne, skrajne nastroje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alejandro Koppmann, A. (2012). Sobre el diagnóstico de bipolaridad. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(12)70348-6
  • Vieta, E. (2014). Diagnosing Bipolar Disorder. In Managing Bipolar Disorder in Clinical Practice, 3rd Edition and Guide to Assessment Scales in Bipolar Disorder, 2nd Edition.
  • PuedoSer, E. V. (2012). La hipomanía. Trastorno bipolar.
  • Geddes, J. R., & Miklowitz, D. J. (2013). Treatment of bipolar disorder. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(13)60857-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.