Smutek - poznaj 8 kroków, aby go pokonać

Czy znajdziesz mały ślad nadziei? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby przestać być smutną osobą.
Smutek - poznaj 8 kroków, aby go pokonać

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W pewnym momencie naszego życia wszyscy odczuwaliśmy głęboki smutek. Chociaż nie lubimy tego doświadczać, smutek jest naturalną emocją. Czasem wręcz go potrzebujemy. Jednak zbyt długie pogrążanie się w smutku może przeszkadzać nam w byciu tym, kim jesteśmy.

Z tego artykułu dowiesz się, jak pokonać smutek. W pewnym sensie pomaga nam on być bardziej racjonalnym i znaleźć równowagę. Rzeczywistość jest taka, że ​​życie pełne szczęścia i zabawy może być niemotywujące i bez znaczenia.

Jednak pozostawanie w tym stanie w nieskończoność jest problemem, który należy nauczyć się przezwyciężać.

Przechodzisz przez skomplikowany okres i czujesz, że nie możesz znaleźć nawet małego śladu nadziei? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby przestać być smutną osobą.

1. Przestań nieustannie myśleć o tym co wywołuje u Ciebie smutek

Pierwszym krokiem do pokonania smutku, jest zrozumienie, że nieustanne rozmyślanie o problemie jest szkodliwe i bezużyteczne. Skupienie całej uwagi na tym, co wpędza nas w depresję, nie tylko zwiększy smutek, ale także frustrację, że nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Aby zatrzymać to błędne koło, należy zająć umysł innymi myślami.

Mężczyzna odczuwa smutek
  • Spróbuj odciąć się od uporczywych myśli, zajmując się różnymi ciekawymi czynnościami, które zapewnią Ci zajęcie. Może na samym początku będzie to trudne, ale stopniowo będzie Ci coraz łatwiej.

2. Ruch to skuteczne lekarstwo na smutek

Podczas ćwiczeń, mózg uwalnia substancje, które zwiększają nasze poczucie szczęścia. Aby zwalczyć nadchodzące chwile depresji, możesz spróbować poświęcić się jakiejś aktywności fizycznej.

Istnieje kilka możliwości, które możesz wypróbować i po prostu znaleźć taką, która jest najmniej uciążliwa. Spróbuj kilku, aby znaleźć dyscyplinę, która najbardziej Ci odpowiada.

  • Gdy zaczniesz ćwiczyć, poczujesz się lepiej. Nie tylko zajmiesz tym swój umysł, ale także poprawisz swoją kondycję i sylwetkę.

3. Dobrze się wysypiaj

Aby przestać być smutną osobą, ważne jest, by umysł był zrelaksowany. Pamiętaj, że musimy spać co najmniej 6 do 9 godzin dziennie, aby nasze ciało i umysł działały prawidłowo.

Jeśli jesteś typem osoby, która ma problemy z zasypianiem, to prawdopodobnie właśnie brak snu wpływa na Twój humor i samopoczucie. W przypadku, gdy twój smutek wynika z innych czynników, sen pomoże Ci się zrelaksować, a umysł będzie mógł odpocząć.

  • Odkryjesz, że wszystko wygląda lepiej po kilku godzinach snu.
  • Jeśli masz problem z zasypianiem, wypij relaksującą herbatę lub ciepłe mleko z miodem.

Przeczytaj również: Ile godzin snu potrzebujesz?

4. Otocz się pozytywnymi ludźmi

Ludzie, którymi się otaczamy, odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wpływają na nasz sposób myślenia i odczuwania. Podobnie jak choroby, myśli i nastroje również są zaraźliwe. Jeśli ludzie, z którymi przebywasz, mają negatywne podejście do świata, normalne jest, że zaczynasz mieć ten sam typ myśli.

Szczęśliwa grupa ludzi
  • Aby przestać być smutną osobą, otocz się szczęśliwymi i pozytywnymi ludźmi, którzy pomogą Ci dostrzec jasną stronę życia.
  • Bardzo ważne jest, aby być otwartym na przekaz i szczęście nowych przyjaciół. W przeciwnym razie trudno będzie nauczyć się pozytywnych emocji.

5. Przygotuj się na chwile smutku

Życie jest jak kolejka górska, w której emocje szybko się zmieniają. Dlatego ważne jest, aby umieć być przygotowanym na smutne i negatywne chwile. To przygotowanie osiąga się poprzez tworzenie i utrzymywanie relacji z pozytywnymi ludźmi, gromadzenie pozytywnych wspomnień i uczenie się, że smutek ma swoją pozytywną stronę.

6. Zmień codzienną rutynę

Robienie tego samego każdego dnia i dzielenie życia z tymi samymi ludźmi może przygnębiać każdego. Aby przestać być smutną osobą, musisz wydostać się z tej monotonii w momencie, w którym czujesz, że życie Cię przytłacza.

Kobieta ćwiczy
  • Dodawaj nowe rzeczy, kiedy tylko możesz, lub spędź dzień wolny od pracy.
  • Nie musisz dążyć do generowania dużych zmian. Rzeczywistość jest taka, że ​​małe akcenty wystarczą, aby dodać ekscytacji i świeżości do każdego dnia.

7. Zmień powietrze

Jednym z najlepszych sposobów na walkę ze smutkiem jest zmiana środowiska. Jeśli Twój smutek jest bardzo głęboki, możesz dojść do punktu, w którym nawet Twoje otoczenie stale przypomina Ci o problemach.

Nie musisz dokonywać tak radykalnych zmian, jak wyprowadzka z domu czy z miasta.

Kobieta wygląda przez okno
  • Możesz jednak zacząć od posprzątania pokoju lub przestawienia rozmieszczenia niektórych mebli.
  • Dodaj trochę świateł lub ozdób, aby rozweselić Twoje otoczenie. Zobaczysz, że te małe zmiany podniosą Cię na duchu.

Chodzi o zrobienie czegoś, co Cię ożywi i zainspiruje.

8. Zrób coś, aby sobie pomóc

Często, do pokonania smutku, nie wystarczy jedynie podjęcie decyzji, by nie czuć się w ten sposób. Podstawą jest znalezienie źródła swojego smutku.

Kiedy to zrobisz, możesz zaplanować strategię, jak sobie z nim poradzić. Określenie jasnego celu pomoże zachować koncentrację i możliwe, że z czasem znajdziesz odpowiedź na to jak rozwiązać swój problem.

Jeśli smutek jest poważnym problemem, który ma głęboki wpływ na twoje życie, poszukaj pomocy u terapeuty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.