Lepszy sen dzięki wodzie z cytryną

Sok z cytryny nie tylko świetnie wpływa na trawienie, ale też jest bardzo skutecznym naturalnym środkiem ułatwiającym zasypianie. W połączeniu z miodem i ciepłą wodą odpręża oraz wzmacnia organizm.
Lepszy sen dzięki wodzie z cytryną

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2018

Chcesz sposób na lepszy sen? Dobry nocny odpoczynek jest dla wielu tym, czego szczerze by sobie życzyli. To dla nas rzeczywiście ważne. Zamiast sięgać po tabletkę, wykorzystaj naturalne rozwiązania. Jest ich całkiem sporo i są równie skuteczne jak medykamenty.

Jeśli jednak kłopoty ze snem wynikają z chronicznej bezsenności, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty. Przedyskutuj z nim swój problem, ponieważ przyczyny zaburzeń snu zwykle mają indywidualne podłoże.

Jeśli masz problemy z zasypianiem, przyjrzyj się dokładnie swojemu organizmowi. Być może u Ciebie dochodzi do bezsenności pod wpływem jakiegoś konkretnego czynnika. Warto wiedzieć, co wywołuje problemy ze snem. Zwykle są to przede wszystkim: stres, niezdrowe nawyki i nieprawidłowy sposób odżywiania się.

Jeśli problemy te dotyczą i Ciebie, zalecamy jeden prosty sposób na lepszy sen – picie wody z cytryną tuż przed pójściem spać.

Sposób na lepszy sen – woda z cytryną

W naszych artykułach często mówimy o korzyściach wynikających z picia wody z cytryną z samego rana, jeszcze przed pierwszym posiłkiem. I całkiem słusznie, gdyż picie naturalnej lemoinady na czczo jest bardzo zdrowe. Jednakże teraz pomówimy nieco więcej o tym, dlaczego warto pić ją także tuż przed snem.

Woda z cytryną wypijana przed snem może ułatwić Ci błogi, głęboki wypoczynek. Już po tygodniu zauważysz, że jakość Twojego snu zmienia się bardzo pozytywnie. Jak to możliwe? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu.

Całkiem możliwe, że część czytelników spojrzy na to rozwiązanie z przymrużeniem oka. Tym bardziej, że pod koniec dnia nasz żołądek bywa bardziej drażliwy i nie wydaje się dobrym pomysłem picie na noc kwaśnego i z pozoru stymulującego napoju.

Być może bardziej odpowiednie wydawałoby się nam wypicie czegoś przyjemnie słodkiego, co pozwoliłoby nam się zrelaksować. Jednakże woda z cytryną wbrew pozorom jest bardzo pożądana dla naszego organizmu i to właśnie na noc. Z czego to wynika?

Organizm pełen toksyn nie może dobrze spać

Stwierdzenie “zatruty organizm” może się nam wydawać nieco niepokojące. Jednak jest to termin stosowany na określenie organizmu, w którym dochodzi serii konkretnych procesów.

Obraz nerek

O czym dokładnie tu mowa?

 • Nasze ciało każdego dnia intensywnie odbudowuje mnóstwo komórek składających się na poszczególne tkanki organizmu. Komórki, które obumierają to między innymi czerwone krwinki (erytrocyty). Proces obumierania komórek i zastępowania ich nowymi produkuje z kolei odpady, które muszą zostać usunięte z organizmu.
 • Często dochodzi do tego, że nasz organizm nie może w pełni pozbyć się wszystkich toksyn, które wchłaniamy wraz ze spożywanym pokarmem. Wiele z nich okazuje się być bardzo szkodliwa dla naszego organizmu.
 • Idealnym rozwiązaniem jest jak najszybsze ich wydalenie. Szybkość tego procesu jest jednak uzależnione od sposobu funkcjonowania poszczególnych organów, takich jak nerki czy wątroba.
 • Nie powinnyśmy zapominać, że zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, iż szkodliwe substancje dostają się również do naszego organizmu. Dzieje się to nie tylko za pośrednictwem wdychanego dymu.
 • Spożywane przez nas produkty żywnościowe często zawierają pestycydy i substancje toksyczne, które zalegając w naszym ciele powodują różnego rodzaju choroby.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie możemy odpowiednio wypocząć podczas snu. Nasza wątroba, nerki czy układ limfatyczny zmuszone są do wykonywania intensywniejszej pracy niż normalnie. Wszystko to sprawia, że czujemy się przeciążeni, spuchnięci, rozdrażnieni i niezdolni do zapadnięcia w głęboki, regenerujący sen.

Sok z cytryny przyspiesza detoksykację organizmu

Letnia woda w połączeniu z sokiem z cytryny optymalizuje pracę wątroby, oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji, które znajdują się we krwi, a także wspomaga pracę układu limfatycznego.

Kobieta zapadająca w zdrowy sen
 • Pierwszego dnia kuracji prawdopodobnie nie zauważymy jakichś diametralnych zmian. Stają się one widoczne dopiero po około tygodniu regularnego picia wieczornej lemoniady.
 • Nie powinnyśmy zapominać, że sok z cytryny wspomaga pracę układu trawiennego. Składniki odżywcze zawarte w przyjmowanym pożywieniu będą przyswajane o wiele szybciej i łatwiej pozbędziemy się typowej opuchlizny, która często występuje w okolicach brzucha.
 • Po wypiciu szklanki letniej wody z cytryną udamy się na spoczynek bez irytacji, o wiele bardziej zrelaksowani.

Jednakże trzeba się w tym przypadku liczyć z koniecznością wstawania w nocy do toalety. Cytryna wykazuje bowiem silne działanie diuretyczne, więc najpewniej czeka Cię szybsza pobudka.

Lepszy sen

Ciekawym fenomenem jest to, że choć w cytrynie czujemy przede wszystkim kwaśny smak, to nie jest ona kwaśna, ale zasadowa. Jako zasada pomaga oczyszczać krew z zanieczyszczeń, wspomaga wątrobę, pobudza produkcję białych krwinek i optymalizuje pracę trzustki.

Działanie cytryny jest bardzo silne i jeśli przyzwyczaimy się do jej picia każdego wieczoru, odkryjemy wspaniały sposób na lepszy sen.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Zasypianie w mniej niż jedną minutę!

Jak przygotować sok z cytryny na lepszy sen?

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 5 łyżeczek soku z cytryny (50 ml)
 • 1 łyżeczka miodu pszczelego (7,5 g)
 • Sposób przygotowania

  • Jak łatwo zauważyć, ilość soku z cytryny, jakiej użyjemy nie jest wygórowana. Ponadto dodając miód wzmagamy uspokajające działanie naszego napoju.
  • Na początek należy podgrzać szklankę wody. Powinna być ona letnia, nie gorąca. Następnie dodaj miód.
  • Na koniec wlej do ulubionego kubka i dodaj sok wyciśnięty z cytryny.
Lemoniada na lepszy sen

Najlepiej pić napój dwie godziny po kolacji, tuż przed udaniem się na spoczynek. To naprawdę świetny sposób na lepszy sen! Pij letni cytrynowy napój każdego wieczoru i obserwuj, jak za każdym razem poprawia się jakość Twojego snu.

Co więcej, dzięki tej kuracji wzmocnisz także układ odpornościowy, a Twoje ciało łatwiej będzie odpierało ataki wirusów i bakterii.

To może Cię zainteresować ...
Pokonaj bezsenność 5 technikami oddechu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pokonaj bezsenność 5 technikami oddechu

Pięć technik oddychania które pozwolą organizmowi wyciszyć się, pokonać stres nagromadzony w ciągu dnia, bezsenność i odzyskać spokój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.