Smutek - czy możesz pokonać go naturalnymi remediami?

Czy wiesz, że niektóre produkty spożywcze, takie jak płatki owsiane lub czyste kakao mogą regulować nasz układ nerwowy oraz pobudzać produkcję endorfin, aby pomóc nam w przezwyciężeniu smutek?
Smutek - czy możesz pokonać go naturalnymi remediami?

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Czy wiedziałaś, że możesz pokonać smutek w naturalny sposób za pomocą odpowiedniej diety czy roślinnych remediów, takich jak na przykład olejki naturalne? Odepchnij smutek na bok i odkryj jak na nowo poczuć radość, energię i optymizm bez potrzeby uciekania się do farmakologii.

Czy możesz przezwyciężyć smutek?

Smutek to negatywny nastrój, który dopada nas od czasu do czasu w wyniku pewnych sytuacji w naszym życiu. Na przykład możemy czuć się bardzo przygnębieni, kiedy odchodzi bliska nam osoba lub kiedy nie możemy osiągnąć upragnionego celu.

Jednakże problemy naprawdę zaczynają się, kiedy smutek utrzymuje się bądź zamienia w przewlekły stan, który wpływa na nas również na poziomie fizycznym. Dodatkowo zaczyna komplikować nasze osobiste oraz towarzyskie relacje.

Zanim smutek przemieni się w depresję, możemy spróbować pokonać go naturalnie poprzez spożywanie określonych produktów i suplementów, które harmonizują nasz układ nerwowy oraz emocje, nie powodując skutków ubocznych. Dzięki odpowiedniej diecie – poczujemy się lepiej wraz z upływem czasu –  i w końcu będziemy w stanie odłożyć wszelkie remedia, po które sięgaliśmy.

Naturalne remedia na smutek

1. Kwiaty Bacha

Esencje kwiatowe Bacha są ekstraktami pochodzącymi z rozmaitych roślin. Dodają energii, która pomaga pokonać wszelkie zaburzenia emocjonalne, takie jak strach, gniew, zazdrość, apatia, niepokój, stres, poczucie winy itp.

Ich ogromną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do innych terapii – nie posiadają one żadnych przeciwwskazań, nie powodują skutków ubocznych ani uniezależniają.

Olejek i kwiaty bacha na smutek

Aby pokonać smutek możemy wybrać następujące esencje:

 • Goryczka: Dla przypadków, kiedy dana osoba zna przyczyny swojego stanu. Mogą być związane z rodziną, pracą itd.
 • Gorczyca: Kiedy smutek nie ma wyraźnego źródła.
 • Dzika róża: Jest skuteczna, jeśli oprócz przygnębienia, dana osoba cierpi na brak motywacji oraz traci zainteresowanie wieloma rzeczami.
 • Janowiec: Doskonały w przypadkach smutku przewlekłego i braku nadziei na poprawę.
 • Kasztan jadalny: Może być pomocny w przypadku głębokiej udręki i kiedy dana osoba łatwo wpada w szloch.

Esencje mogą być łączone dla osiągnięcia lepszych efektów. Zaleca się spożywać 4 razy dziennie po 1 kropli.

2. Cytrusowe olejki eteryczne

Te olejki są świetne na wiele problemów, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Ich aromatyczny zapach działa na nas uzdrawiająco. Cytrusowe olejki eteryczne na bazie skórek cytryny, pomarańczy i grejpfruta – mogą przynieść nam radość, witalność i kreatywność.

Jednocześnie są również przydatne w walce z depresją oraz ogólnie poprawiają nasze samopoczucie. Możemy stosować je w podgrzewaczach, jako perfumy, zmieszać z kosmetykami lub nawet dodać do środków czyszczących w naszym domu. Ważne, aby przepełniał nas ich zapach.

3. Płatki owsiane

Płatków owsianych nie powinno brakować w diecie osób, których często dopada smutek; regulują układ nerwowy.

Ponadto ich spożywanie pomaga poprawić humor oraz doda nam energii w pochmurne dni. Płatki owsiane łagodzą też epizody podwyższonej nerwowości i niepokoju.

Płatki owsiane

Dodatkowo zawierają sporą ilość błonnika, który korzystnie wpływa na procesy trawienne oraz zmniejsza poziom cukru we krwi. Są również pomocne w diecie odchudzającej, ponieważ wykazują działanie sycące oraz zmniejszają apetyt na słodycze.

Możemy jeść je w granoli, ciasteczkach, a nawet dodawać do słonych dań, np. zup.

4. Drożdże piwne

Drożdże piwne są suplementem, który najczęściej  znajdziemy w formie proszku lub płatków. Możemy zmieszać je z jakimkolwiek napojem lub jedzeniem, by wzbogacić wartość odżywczą (witaminy i minerały).

Drożdże piwne  w sposób naturalny  pomagają nam zwalczać uczucie smutku oraz inne podobne stany emocjonalne, jednocześnie jest potężnym remedium kosmetycznym dla naszych włosów, skóry i paznokci.

Przeczytaj również:  Drożdże piwowarskie dla zdrowia i urody

5. Kakao

Czyste kakao, w przeciwieństwie do czekolady zawierającej tłuszcz i cukier – jest produktem leczniczym, które łagodzi ból, przygnębienie oraz niepokój. Może zaskoczyć nas jego natychmiastowe działanie w postaci przypływu szczęścia.

Worek ziaren kakaowych na sumtek

Czekolada stymuluję produkcję endorfin, które zapewniają nam dobre samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Nehlig A. (2013). The neuroprotective effects of cocoa flavanol and its influence on cognitive performance. British journal of clinical pharmacology, 75(3), 716-27.
 • Katz, D. L., Doughty, K., & Ali, A. (2011). Cocoa and chocolate in human health and disease. Antioxidants & redox signaling, 15(10), 2779-811.
 • Effects of chocolate on cognitive function and mood: a systematic review (2013). Andrew Scholey and Lauren Owen.
 • Al Sunni, A., & Latif, R. (2014). Effects of chocolate intake on Perceived Stress; a Controlled Clinical Study. International journal of health sciences, 8(4), 393-401.
 • Kringelbach, M. L., & Berridge, K. C. (2010). The Neuroscience of Happiness and Pleasure. Social research, 77(2), 659-678.
 • Sánchez-Vidaña, D. I., Ngai, S. P., He, W., Chow, J. K., Lau, B. W., & Tsang, H. W. (2017). The Effectiveness of Aromatherapy for Depressive Symptoms: A Systematic Review. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2017, 5869315.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.