Estrogen w diecie – spożywasz go wystarczająco dużo?
Zdrowe jedzenie stało się społecznym nawykiem i stylem życia. Ale czasem nie do końca wiemy, jakich produktów i składników potrzebuje nasze ciało i psychika, by sprawnie funkcjonować. Estrogen w diecie jest jednym z ważnych, ale często pomijanych elementów.
Zapewne chcesz jeść zdrowo i trzymać się zbilansowanej diety. Jeśli jesteś kobietą, trafiłaś w odpowiednie miejsce. Ten tekst pomoże Ci określić, jakich produktów potrzebujesz, aby czuć się dobrze i być zdrową!
Estrogen w diecie jest kluczowy. Hormon ten odgrywa ważną wolę w regulowaniu mechanizmów życia erotycznego oraz reprodukcji. Pozwala też wielu innym organom funkcjonować sprawnie. Zobaczmy więc, jakie produkty powinnaś dodać do jadłospisu, by zapewnić ciału odpowiednią dawkę estrogenu.
Korzyści z obecności estrogenu
Wielu z nas wydaje się, że młodość trwa wiecznie. Iluzja mija, kiedy w pewnej chwili wiek średni daje o sobie znać, a na horyzoncie widać już… starość. W tych momentach przekonasz się, czy decyzje dotyczące stylu życia i dbania o zdrowie oraz urodę, które podejmowałaś przez całe życie, były słuszne.
Estrogen to kobiecy hormon, który występuje także u mężczyzn – choć w niewielkiej ilości. U kobiet produkcja estrogenu znacznie się zmniejsza w okresie menopauzy, co niesie ze sobą poważne konsekwencje.
Hormon ten odpowiada za:
- Regulowanie cyklu miesiączkowego
- Obecność ogólnych cech kobiecych
- Utrzymywanie zdrowia serca, mięśni, kości i organów rozrodczych
To właśnie dlatego estrogen w diecie jest tak ważny. Konsekwencje jego niedoboru mogą być bardzo poważne. Aby ich uniknąć, zwracaj uwagę na spożywanie pokarmów bogatych w ten hormon.
Przeczytaj koniecznie: Menopauza ma również swoje dobre strony!
Skutki niedoboru estrogenu
Jeśli nie badasz poziomu estrogenu, nie będziesz w stanie zapobiec jego ewentualnemu niedoborowi i skutkom tego stanu. Natomiast jeśli nawet bez badań lekarskich zauważysz, że jesteś rozdrażniona, masz problemy ze snem a włosy wypadają Ci w nadmiernej ilości – może to oznaczać właśnie niedobór estrogenu.
Estrogen w diecie: gdzie go szukać?
Kiedy wiesz już o estrogenie nieco więcej niż kilka minut temu, możemy przejść do listy produktów żywnościowych, które pozwolą Ci utrzymać jego ilość na odpowiednim poziomie.
Warzywa i owoce
Te dwa typy produktów to remedium na większość naszych problemów zdrowotnych. Są elementem każdej zdrowej diety. Dieta mająca na celu zwiększenie poziomu estrogenu nie jest tu wyjątkiem.
Warzywa i owoce zawierają fitoestrogeny, czyli grupę składników odpowiedzialną za stymulowanie produkcji estrogenu u kobiet.
Już sto gramów warzyw może zawierać od 94 do 604 mikrogramów fitoestrogenów. Włączenie warzyw do codziennej diety jest więc zdecydowanie dobrym pomysłem w kontekście dbania o odpowiedni poziom estrogenu.
Oto lista warzyw, które zapewnią Ci dawkę fitoestrogenów:
- Brokuły
- Pomidory
- Ogórek
- Bakłażan
- Dynia
- Buraczki
- Ziemniaki
- Seler naciowy
- Alfalfa (lucerna siewna)
Jeśli zaś chodzi o owoce, najlepsze będą jabłka, śliwki, daktyle i papaje.
Orzechy i zboża
Orzechy i zboża również zapewnią Ci estrogen w diecie, jako że zawierają znaczne ilości fitoestrogenów. Możesz łączyć je z innymi produktami, które są bogate w witaminy i minerały.
Jedz często siemię lniane i ziarno sezamu, pszenicę, ryż, jęczmień i płatki owsiane. Niech w Twojej diecie nie zabraknie też pistacji, migdałów, orzechów włoskich i orzeszków ziemnych.
Estrogen w diecie: soja i suszone owoce
Soja to bardzo ważne źródło fitoestrogenu. Sto gramów soi zawiera około 103 mikrogramy tej substancji. Szukaj więc produktów sojowych, takich jak sojowy jogurt, sojowe mleko czy tofu.
Kolejnym ważnym punktem na naszej liście są suszone owoce. One również są bogate w fitoestrogen.
3 nawyki, które pomogą Ci podnieść poziom estrogenu
Estrogen w diecie to nie wszystko. Wiele możliwości wpłynięcia na jego poziom dają Ci także inne zdrowe nawyki. Oto trzy najważniejsze:
1. Wykonuj ćwiczenia aerobowe
Ćwiczenia aerobowe mają wyraźny, pozytywny wpływ na produkcję korzystnych dla zdrowia hormonów. Przyczyniają się one do metabolizmu estrogenu. Przeznacz więc co najmniej 30 minut na aktywność fizyczną tego typu.
2. Śpij więcej niż 6 godzin na dobę
Spanie mniej niż 6 godzin na dobę sprawia, że poziom estrogenu w Twoim organizmie spada. Wraz z nim, spada też libido.
Zadbaj więc o to, by każdej nocy spać nieprzerwanie przez 6 do 8 godzin!
3. Używaj suplementów, by zwiększyć estrogen w diecie
Suplementy regulujące poziom estrogenu zawierają białka i zioła odpowiedzialne za produkcję tego hormonu w organizmie. Najlepiej zażywać je pod kontrolą lekarza. Sięgnij po nie jedynie w sytuacji, w której inne opisane wyżej sposoby nie zadziałają odpowiednio.
Odrobina nauki – jak zwiększyć estrogen w diecie?
Celem Twoich działań powinno być uniknięcie niedoboru estrogenu i zniwelowanie jego negatywnych skutków, gdyby jednak wystąpił. Ilość tego hormonu spada zwłaszcza, kiedy kobiety przechodzą menopauzę.
To normalne. Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki wcześniej, zwracając uwagę choćby na estrogen w diecie, ryzyko niedoborów w okresie menopauzy wyraźnie spadnie.
Naukowcy nie odkryli jednoznacznego wzoru zachowań i reakcji organizmu, które wystąpią u kobiety przechodzącej menopauzę. Są jednak sprawdzone rozwiązania, które pomagają przejść przez ten okres bezproblemowo. Zwracanie uwagi na ilość estrogenu w diecie to jedno z takich właśnie rozwiązań.
Przeczytaj również: Menopauza: bądź szczęśliwa w okresie przekwitania
To dość prosta kwestia. Z pewnością masz już pod ręką owoce, warzywa i zboża. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, dodaj po prostu do jadłospisu soję i suszone owoce. Śpij osiem godzin na dobę i ćwicz regularnie. To bardzo proste kroki, które zapewnią Ci optymalne zdrowie.
Równanie jest proste. Zdrowszy tryb życia nie wymaga poświęcenia czasu ani energii, a przyczyni się do polepszenia samopoczucia i Twojego i Twoich bliskich.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rietjens IMCM., Louisse J., Beekmann K., The potential health effects of dietary phytoestrogens. Br J Pharmacol, 2017. 174 (11): 1263-1280.
- Martín Salinas C., López Sobaler AM., Benefits of soy in women’s health. Nutr Hosp, 2017. 34: 36-40.