Jak zostać w formie po 50 - tce – oto kilka porad

Kiedy ma się już swoje lata, utrzymanie formy może być trudniejsze, ale wszystko zależy od nastawienia i znalezienia pasji, która daje satysfakcję, a przede wszystkim wprawia w ruch!
Jak zostać w formie po 50 - tce – oto kilka porad
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni pielęgnować zdrowe nawyki przez całe życie, by zostać w formie po 50, w wieku 60, 70, a nawet 80 lat.

Należy podkreślić, że szczególnie ważne jest aby dbać o formę po 50, a więc po menopauzie lub “andropauzie”, ponieważ pozwoli to uniknąć typowych problemów zdrowotnych pojawiających się w tym okresie życia.

Poniżej przedstawiamy kilka porad jak zadbać o swoje zdrowie gdy ma się już 50-kę na karku.

Życie zaczyna się po 50 – tce!

W minionych czasach ktoś, kto założył rodzinę, wychował dzieci i zbliżał się pomału do emerytury, był postrzegany jako “stary”. Na szczęście czasy się zmieniły, i dziś wiek z “piątką z przodu” nie stanowi żadnej przeszkody, by dokonać zmiany w swoim życiu i rozpocząć w nim zupełnie nowy etap.

Duży postęp dokonał się również na poziomie wiedzy medycznej. Kiedyś uważano, że dla kobiet po menopauzie ćwiczenia fizyczne są niebezpieczne. Obecnie wiemy, że wysiłek jest dobry w każdym wieku. Polecamy znaleźć swoją ulubioną formę aktywności i uprawiać ją z ludźmi w podobnym wieku.

Integracja z osobami w naszym przedziale wiekowym, w połączeniu z udziałem w grach i zajęciach na świeżym powietrzu, a najlepiej również w różnych warsztatach czy kursach, sprawi że staniemy się żywymi przykładami powiedzenia “w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Warto przeczytać również, jak zachować młody umysł.

Jak zostać w formie po 50

Niezależnie od tego, czy byliśmy aktywni fizycznie przez całe życie, czy też nigdy nie przestąpiliśmy progu siłowni, bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku regularnych ćwiczeń. Utrzymanie wigoru po 50 to nie “Mission Impossible”. Zanim przejdziemy do czynów, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Określ swoje cele

Dlaczego chcesz ćwiczyć? Żeby schudnąć? A może chcesz popracować nad równowagą, lub wzmocnić konkretne części ciała? Albo po prostu chcesz zdrowo żyć?

Być może chcesz oczyścić swój umysł, odstresować się, czy też poznać nowych ludzi? Świadomość posiadanego celu pozwoli nam skoncentrować się na nim w te dni, kiedy w ogóle nie będzie nam się chciało wychodzić z domu.

Starsza para na rowerze

Znajdź odpowiednie dla siebie ćwiczenie

Odpowiednie, czyli właściwe dla naszego wieku, budowy ciała, naszych możliwości i doświadczenia. Znalezienie ich może się okazać zadaniem niełatwym, ale warto się z nim zmierzyć.

Próbujmy wszystkiego, dopóki nie znajdziemy takiego ćwiczenia, które nam przypadnie do gustu. Kiedy złapiemy się na tym, że staramy się aby tylko nie opuścić żadnych zajęć z naszej dyscypliny, będzie wiadomo że to jest to!

Wyznacz czas na ćwiczenia w swoim grafiku

Gdy już wybraliśmy sobie formę aktywności, trzeba zdecydować ile czasu w ciągu dnia bądź tygodnia chcemy na nią przeznaczyć. Połączmy umiejętnie nasze codzienne zadania z wysiłkiem fizycznym, a nie będziemy musieli z niczego rezygnować.

Jeżeli mamy bardzo dużo obowiązków, ułóżmy nasz plan dnia w profesjonalny sposób.

czas na ćwiczenia biegająca para

Aby zostać w formie po 50 – tce –Traktuj ćwiczenie jako rozrywkę

Dbanie o formę to działanie na dłuższą metę. Jeśli opuścimy jeden czy dwa dni ćwiczeń, to nie koniec świata.

Nie róbmy sobie wyrzutów, gdy jesteśmy chorzy, nie czujemy się na siłach, albo gdy pada deszcz i wyjście na dwór jest ostatnią rzeczą na którą mamy ochotę. Wykorzystajmy ten czas by pobyć z rodziną, zdrzemnąć się albo obejrzeć film.

Zmień dietę

Pamiętajmy, że u kobiet po menopauzie metabolizm jest wolniejszy. Dlatego, jeśli pozostawimy nasze nawyki żywieniowe bez zmian, przybierzemy na wadze.

Warto zasięgnąć porady dietetyka w kwestii diety, tak aby była ona dopasowana do naszych potrzeb i wieku. Ponadto, warto urozmaicić naszą dietę, dodając do niej więcej owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych.

dieta po menopauzie

Oto ćwiczenia aby zostać w formie po 50

Przede wszystkim, najważniejsze jest, aby wysiłek fizyczny podejmować powoli i stopniowo, zwłaszcza jeżeli dotąd nie ćwiczyliśmy dużo (lub wcale).

Oto kilka doskonałych ćwiczeń dla osób po 50-ce:

1. Chód

  • chodzenie to podstawowa forma wysiłku, zalecana w każdym wieku. Jej największą zaletą jest to, że chodzić można wszędzie i zawsze.
  • najlepiej jest spacerować na świeżym powietrzu, ale kiedy jest zimno lub pada deszcz, można skorzystać z bieżni na siłowni lub w hali sportowej
  • możemy podwójnie wykorzystać czas, udając się na spacer z rodziną lub z psem
  • zaleca się jedną godzinę chodu dziennie. Załóżmy wygodne buty, i maszerujmy własnym tempem.

2. Taniec

Cóż warte życie jest bez piosenki?” A co z tańcem? Muzyka połączona z ruchem – chyba nie ma lepszego połączenia. Szczególnie, że taniec jest wyjątkowo dobry dla zdrowia.

Aby zostać w formie po 50-ce może być źródłem ogromnych pokładów radości, jeśli będzie odbywać się przy muzyce! Poza tym, aby tańczyć, nie potrzeba nawet wychodzić z domu – tańce można urządzić we własnym salonie!

Taniec to doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej, podniesienie pewności siebie, a także na… natlenienie krwi!

taniec

3. Joga

Starożytna sztuka jogi może okazać się szczególnie pomocna w zachowaniu formy po przekroczeniu 50-ki.

Co do właściwości jogi, warto wymienić, że:

  • joga tonizuje mięśnie
  • zwiększa gibkość
  • poprawia równowagę
  • daje odczucie emocjonalnej terapii

Można ją ćwiczyć w szybkim lub wolnym tempie – w zależności od upodobań – i jednocześnie wejść wgłąb siebie.

4. Pływanie

Pływanie to kolejna forma wysiłku, którą warto rozważyć po meno- i “andropauzie”, ponieważ pomaga zachować formę bez niepotrzebnego obciążania ciała. Kiedy pływamy, przez cały czas ćwiczymy, a dzięki właściwościom wody nie do końca nawet zdajemy sobie z tego sprawę.

pływanie

Nie umiesz pływać? Żaden problem – okres po 50-ce to świetna okazja, zapisać się na kurs i się nauczyć! Oprócz pływania, możemy również wykonywać różne ćwiczenia w płytkiej części basenu (np. aerobik w wodzie).

Większość basenów to obiekty kryte, więc brzydka pogoda nie będzie stanowić przeszkody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bourdieu, P. (2002). La “juventud” no es más que una palabra· ~. In Sociología y cultura.
  • Caracuel, J. C., & Arbinaga, F. (2010). Repercusión del ejercicio físico sobre la salud. Apuntes de Psicología.
  • Taguenca, J. A. (2009). El Concepto de Juventud. Revista Mexicana de Sociología. https://doi.org/10.2307/3538491

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.