Sprawność umysłu - jak ją zachować na długo?

Jak zapewnić sobie sprawność umysłu na długie lata?
Sprawność umysłu - jak ją zachować na długo?

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mózg to bardzo delikatny i wrażliwy narząd. Upływ czasu, ale również stres czy negatywne emocje wpływają na sprawność umysłu. Te wszystkie czynniki mogą być przyczyną szwankowania naszej pamięci, co w rezultacie objawia się zapominaniem ważnych dat, gubieniem słów, łatwym rozpraszaniem się i problemami z koncentracją.

Żeby zapobiegać utracie sprawności umysłowej, najlepiej znaleźć w ciągu dnia odrobinę czasu, by zatroszczyć się o zdrowie mózgu. Mózg, podobnie jak ciało, również wymaga nieustannego treningu.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, nie martw się! W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym zachowasz sprawność umysłu na długie lata! Nieważne, jak bardzo jesteś zajęty i zabiegany, dzięki tym poradom odkryjesz, że w ciągu dnia zawsze znajdziesz chwilkę, by zatroszczyć się o jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele.

Proste wskazówki, które pomogą Ci zachować sprawność umysłu

1. Tłuste ryby, owoce i warzywa – idealny zestaw na sprawność umysłu

Łosoś, sardynki i tuńczyk to ryby bogate w kwasy tłuszczowe, a dokładniej w kwasy omega 3.

Spożywanie pokarmów bogatych w kwasy omega 3 jest bardzo ważne, ponieważ ludzkie ciało nie jest w stanie wytworzyć tej substancji samodzielnie. Omega 3 wzmacniają efekt działania antyoksydantów, które opóźniają starzenie neuronów i utrzymują je w dobrej kondycji tak długo, jak to możliwe.

kawałek tuńczyka i łososia

Dlatego dieta przedłużająca sprawność umysłu powinna być po brzegi wypełniona warzywami i owocami, które zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy. Połączenie witamin znajdujących się w warzywach i owocach z produktami obfitującymi w omega 3 pozwoli Ci zachować jasny umysł na długie lata.

2. Nie chodź ciągle tymi samymi trasami

Automatyczne wykonywanie czynności to najgorsze, co możesz zrobić dla swojego mózgu.

Kiedy działasz na autopilocie Twój mózg spowalnia. Mózg podobnie jak mięśnie przyzwyczaja się do wysiłku, więc automatyczne wykonywanie czynności obniża jego sprawność.

 

Analogicznie, kiedy wciąż wykonujemy te same ćwiczenia lub nie ćwiczymy w ogóle, nasze ciało słabnie bądź przestaje się rozwijać. Mózg robi dokładnie to samo! Automatyczne powielanie wyuczonych wzorców prowadzi do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem.

Dlatego, by zachować sprawność umysłu, zalecamy częste zmienianie trasy do domu, szkoły czy pracy. Gdy podążasz mniej utartymi szlakami, Twój mózg budzi się do działania.

3. Czytaj więcej niż jedną książkę na rok

Czytanie samo w sobie jest świetną gimnastyką dla mózgu. Każdy rodzaj literatury aktywuje w naszym mózgu procesy zapamiętywania i koncentracji. W innym przypadku czytanie ze zrozumieniem byłoby niemożliwe.

Ale jeśli będziesz dużo czytać, Twój mózg będzie pracował ze zdwojoną siłą. Podczas czytania nie tylko będziesz musiał skoncentrować się na zapamiętaniu i zrozumieniu historii, ale również na odróżnieniu jednej książki od drugiej.

czytanie pomaga zachować sprawność umysłu

Wszystko to ma miejsce wówczas, gdy czytasz dobrą książkę. Wcale nie musi to być klasyka literatury czy traktat naukowy! Pamiętaj również, że nie tylko czytanie, ale też inne czynności, które sprawiają Ci przyjemność, zmuszają Twój mózg do wysiłku.

4. Medytacja

Czy medytacja wydaje się sprzeczna wraz poprzednimi zaleceniami? Pomyśl o ćwiczeniach na sprawność umysłu jak o każdym innym ćwiczeniu. Po okresie wytężonego wysiłku musisz dać mięśniom odpocząć.

Medytacja działa podobnie do odpoczynku po wzmożonej aktywności fizycznej, z jednym wyjątkiem – wyciszenie umysłu ofiaruje Ci moment całkowitej samoświadomości. Możesz odkryć, co wywołuje u Ciebie stres i napięcie, a w tym samym czasie pozwolić sobie na moment całkowitego odprężenia i wyciszenia.

Medytacja a sprawność umysłu

Kiedy Twój organizm po stresującym dniu jest przepełniony kortyzolem, normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, żeby codziennie znaleźć moment na relaks i oczyszczenie myśli.

5. Taniec

Udział w lekcjach tańca to świetny sposób na rozładowanie energii. Dodatkowo zajęcia poprawiają Twoją koordynację ruchową. Oczywiście spontaniczne pląsanie po domu również jest zalecane, ale uczenie się określonego układu choreograficznego ma dodatkowe korzyści dla mózgu – poprawia Twoją pamięć i zdolność koncentracji.

Tańcząca para

Ludzie, którzy tańczą, robią to najczęściej dla przyjemności. Innymi słowy – tańcząc czują się szczęśliwi, co sprawia, że skupiają się na wykonywanej czynności.

Stosując się do tych 5 zaleceń, sprawisz, że Twój mózg będzie działał sprawnie przez długi czas. Niezależnie od tego, jakie przeszkody postawi na Twojej drodze życie. Jeśli wypróbujesz nasze metody, podziel się z nami swoimi rezultatami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz, José Luis. (2009). Persona, mente y memoria. Salud mental32(6), 513-526. Recuperado en 18 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0185-33252009000600009&lng=es&tlng=es.
  • Rodríguez Fernández, María del Carmen. (2016). Eficacia de la meditación para el control del malestar psicológico en gestantes con riesgo de complicaciones inminentes. MEDISAN20(5), 652-657. Recuperado en 18 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30192016000500009&lng=es&tlng=es.
  • Sandoval-Almazán, Rodrigo. (2011). Mentes en peligro: El daño de internet en nuestro cerebro. Convergencia18(56), 241-248. Recuperado en 18 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1405-14352011000200010&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.