Młody umysł – co robić, by utrzymać go w formie?

· Grudzień 30, 2017
Stale ćwicz swój młody umysł, by mógł taki pozostać jak najdłużej. Bądź czujna i gotowa na wyzwania, dbaj o zwyczaj regularnego czytania, uczenia się nowych informacji, a jeśli to możliwe również obcego języka

Trening. Jest nieodzowny. Kojarzy się nam jednak przede wszystkim z siłownią, na której dba się o mięśnie. Jednak wiele osób każdego dnia poświęca swój czas na czynności sprawiające, że mogą dłużej zachować młody umysł. Wydaje się to zdumiewające. Młody umysł stale potrzebuje zewnętrznych bodźców, które pozwalają mu na dłużej zachować witalność.

Czy Ty też chciałabyś jak najdłużej zachowywać młody umysł? To zupełnie nieskomplikowane. Więcej szczegółów poznasz czytając dalszą część tego artykułu.

Młody umysł – co sprawia, że się starzeje?

Mózg - projekcja

Dokładnie tak, jak to jest w przypadku naszego ciała, również umysł z czasem się starzeje. Upływ czasu pozostawia w naszym umyśle widoczny ślad. Nie oznacza to jednak, że znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia. Nie powinniśmy też zwlekać z działaniem, aż do późnych lat naszego życia.

W rzeczywistości mózg zaczyna się starzeć od samego początku, tuż po narodzeniu. Już do końca życia dzień po dniu będziemy tracić nieco ze zdolności poznawczych względem dnia wczorajszego. To zupełnie normalne. Skoro jednak wszystkie umysły ulegają starzeniu się, logiczny wydaje się wniosek, że robią to w różnym tempie.

Pamięć, szybkość realizowania procesów myślowych, sposób podejmowania decyzji, to, czego się w życiu nauczyliśmy, cała wiedza, którą posiadamy. Wszystko to dotyczy tak zwanego aspektu poznawczego naszego umysłu. Z tego powodu kwestia tego jak długo zachowamy sprawny, czy też młody umysł, wraz z upływem wieku staje się coraz bardziej niepokojąca. Jednak tak jak wcześniej wspomnieliśmy kwestią tą należy się zająć już o wiele wcześniej.

Młody umysł – co robić, by zachować go jak najdłużej

Aby nie dopuścić do tego, że nasz umysł szybko się wycofa, czy też innymi słowy straci swoje niezwykłe możliwość poznawcze zbyt wcześnie, możesz zrobić wiele dobrego. W tym celu musisz brać pod uwagę wiele istotnych czynników. Należą do nich między innymi te, o których wspomnimy dalej.

Odpowiednia ilość snu

Sen

Po ciężkiej zmianie w pracy zmęczeniu ulega nie tylko ciało. Odpoczynku domaga się również umysł, który potrzebuje właściwego odpoczynku, by kolejnego dnia również mógł sprawnie funkcjonować.

Czy odczuwasz niepokój, złość bądź przytłacza Cię stres? Przygniata Cię ciężar odpowiedzialności i zmartwień? Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ucięcie sobie krótkiej drzemki. W ciągu tych kilkunastu minut odpocznie zarówno umysł, jak i ciało.

A co powiedzieć o nocnym odpoczynku? Na jak długi sen sobie pozwalasz? 7 czy 8 godzin snu to w rzeczywistości żaden luksus. To zwykłe minimum, którego potrzebujesz, by na dłuższą metę zachować zdrowy i młody umysł.

Wykonuj regularne ćwiczenia fizyczne

Regularna aktywność fizyczna jest innym idealnym sposobem, który sprawi, że na dłużej zachowasz młody umysł. To między innymi przez wzgląd na fakt, że ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na rytm serca, a także na krążenie krwi. Kiedy przez mózg przepływa większa ilość krwi, neurony lepiej mogą wykonywać swoje zadanie. Dzięki tej krwi mózg jest lepiej dotleniony, co dodatkowo działa na korzyść.

Wpływ zrównoważonej diety

Produkty spożywcze

Zarówno owoce jak i warzywa w kolorze purpurowym (winogrona, borówki, bakłażany czy buraki) stanowią największą broń, która pozwala jeszcze dłużej zachować młody umysł. Zawierają składniki, które przyspieszają krążenie krwi, co sprawia, że do mózgu dociera więcej tlenu. Podobne działanie wykazują jeżyny, truskawki, czereśnie i tym podobne.

Bardzo ważnym elementem diety są również produkty spożywcze zawierające kwasy tłuszczowe omega 3 (zawarte głównie w niektórych gatunkach ryb), a także te, które stanowią bogate źródło antyoksydantów. Do tej drugiej grupy przede wszystkim należą warzywa, zielona herbata i suche owoce.

Staraj się ograniczyć ilość spożywanych na co dzień tłuszczu i cukru, które na dłuższą metę prowadzą do cukrzycy typu drugiego, nadciśnienia tętniczego krwi i zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Kontroluj stan umysłu

Każdego roku powinnaś zbadać ogólny stan Twojego zdrowia. W tym celu wykonuje się rutynowe badanie krwi, moczu, EKG i wszystko, co lekarz uzna za stosowne. Zwróć uwagę na to jakie leki masz w zwyczaju przyjmować. To ważne, ponieważ niektóre lekarstwa w połączeniu z innymi powodują szkodliwe działanie. Do takich leków należą między innymi tabletki antydepresyjne, uspokajające, antyhistaminowe i na pęcherz.

Nie ufaj, że medykamenty te pozytywnie wpłyną na stan Twojego umysłu. Owszem, mogą one być pomocne dla ciała pod względem typowo fizycznym, ale nie pomagają w tym, byś mogła dłużej zachować młody umysł. Nie ma przeciwwskazań do ich spożywania jeśli tak zaleca lekarz. Chodzi raczej o to, by nie spodziewać się po nich jakichś nadzwyczajnych rezultatów.

Ciesz się rozrywką dla umysłu

Sudoku

Poza grami takimi jak sudoku, układaniem puzzli krzyżówkami i tym podobnymi, warto również poświęcać czas na inne formy rozrywki, które pozwoliły by na pełen relaks umysłu. Mamy tu na myśli na przykład spędzanie czasu na ogrodzie, piesze czy rowerowe wycieczki, piknik czy czytanie książek na świeżym powietrzu.

Takie działania nie tylko doskonale pobudza mózg do pracy, ale również sprawi, że na dłużej zachowasz sprawny i młody umysł. Dodatkowo też wyjdzie to na dobre całemu Twojemu ciału.

Dzień bez nauki to dzień stracony

Chociaż czas szkolnych ławek jest już dla Ciebie historią, nigdy nie powinno to oznaczać, że nie będziesz się już uczyć. Nie chodzi o to, że masz się zapisać na studia, czy szukać dodatkowego kursu. Chodzi raczej o stałe dostarczanie umysłowi nowych bodźców. Każdego dnia powinnaś czytać coś nowego. Może to być naukowy artykuł, dziennik podróżniczy, egzotyczne przepisy, czy cokolwiek innego.

Aby młody umysł mógł takim pozostać jak najdłużej, potrzebuje stałej stymulacji. Nie stój w miejscu. Zadawaj sobie pytania i szukaj na nie odpowiedzi. Badaj, poszukuj, działaj. Jak powstaje zorza polarna? Jakim językiem posługują się w Iranie? Czym są hektopaskale? Być może mówili o tym w szkole, ale czy potrafisz odpowiedzieć? Koniecznie poszukaj dodatkowych informacji!

To jednak nie wszystko. Dlaczego nie nauczysz się obcego języka? Nauka języków do doskonałe ćwiczenie pobudzające umysł do coraz to nowych działań.

Tak stymulowany mózg na pewno na o wiele dłużej zachowa swoją wszechstronność i funkcjonalność. A jeśli chodzi o języki, to przydają się one nie tylko na wakacjach w obcym kraju. W rzeczywistości stanowią okno na świat, na poznawanie innych kultur.

Bądź aktywna socjalnie

To prawda, że w pewnym wieku większość czasu mogą Ci zabierać obowiązki i dbanie o rodzinę. To oczywiście wspaniałe priorytety. Warto jednak rezerwować sobie czas na kontakty z różnymi ludźmi z zewnątrz. Takie otwieranie się na innych pobudza umysł do produkcji hormonów dobrze wpływających na organizm. Unikając przy tym stresu na długo zachowasz sprawny i młody umysł.