Ekologiczne sposoby sprzątania łazienki
Do utrzymania porządku w łazience stosujesz powszechne, komercyjne detergenty, czy też może stawiasz na ekologiczne sposoby sprzątania?
Z pewnością nie trzeba Ci przypominać jak istotne jest regularne i dokładne sprzątanie łazienki. W pomieszczeniu tym roi się od bakterii i zanieczyszczeń, których ze względów zdrowotnych i higienicznych należy się regularnie pozbywać.
Ilu produktów tak naprawdę potrzebujesz, aby dokładnie posprzątać swoją łazienkę? Środek dezynfekujący do toalet, środek czyszczący do wanny, płyn do mycia podłóg i wiele innych…
Prawdopodobnie masz w domu całą kolekcję tego typu artykułów higienicznych i wiele z nich zawiera naprawdę groźne i szkodliwe dla Ciebie i dla środowiska substancje.
Może więc warto poszukać alternatywnych środków czyszczących i wybrać ekologiczne sposoby sprzątania łazienki? Dowiedz się więcej na ten temat!
1. Ekologiczne sposoby sprzątania łazienki – wanna i muszla klozetowa
Utrzymywanie czystości wanny i toalety jest kluczowe. Z jednej strony chcesz pozbyć się wszystkich bakterii, a dodatkowo zależy Ci także na odetkaniu odpływów. Pomoże Ci w tym środek, do którego przygotowania będą Ci potrzebne:
- 2 szklanki sody oczyszczonej
- 4 szklanki wrzącej wody
- 1 szklanka octu jabłkowego
Ekologiczne sposoby sprzątania toalety
Najpierw wsyp do toalety sodę oczyszczoną i pozostaw na pół godziny. Pomoże to pozbyć się bakterii i zanieczyszczeń, zwłaszcza osadu, który tworzy się na linii wody. Gdy minie pół godziny, wlej do toalety gorącą wodę wymieszaną z octem.
Użyj szczotki do dokładnego wyczyszczenia toalety. Spuść wodę i gotowe! Możesz stosować ten sposób nawet dwa razy w tygodniu.
Jeśli zależy Ci także na ładnym zapachu, wlej do toalety pół litra wody z olejkiem z drzewa herbacianego. To kolejny świetny naturalny środek dezynfekujący. Pozostaw go w muszli na noc.
Ocet, sok z cytryny i soda oczyszczona to ekologiczne i bezpieczne środki czyszczące, które warto wykorzystywać w swoim domu!
Ekologiczne mycie wanny i prysznica
Sposób postępowania w przypadku wanny i prysznica jest podobny. Rozsyp sodę oczyszczoną na wybranej powierzchni. Użyj szczotki lub szmatki, aby pozbyć się zanieczyszczeń i bakterii.
Zatkaj odpływ, aby mieszanka wody z octem zbyt szybko nie odpłynęła z wanny czy brodzika. Gdy skończysz szorować powierzchnię szczotką, otwórz odpływ i spłucz.
Przeczytaj również: Jak wyczyścić odpływ bez użycia środków chemicznych?
2. Mycie płytek
Opcja 1: codzienne sprzątanie
- 3 gałązki rozmarynu
- 5 kropel olejku z drzewa herbacianego
- 1 litr wody
To bardzo ekologiczne i proste wykorzystanie powyższych produktów do mycia glazury w łazience. Wystarczy, że przygotujesz napar z rozmarynu na litr wody, a gdy wystygnie, dodaj kilka kropel olejku herbacianego.
Następnie wlej napar do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj wybrane powierzchnie i wyczyść je za pomocą szmatki. Płytki w łazience będą nie tylko czyste, ale i błyszczące. W dodatku w łazience będzie unosił się bardzo przyjemny zapach.
Opcja 2: dokładne sprzątanie
- Po szklance: octu jabłkowego, sody oczyszczonej i amoniaku
- 4 litry wody
Mimo iż są to produkty ekologiczne, jednak są bardzo skuteczne w zwalczaniu brudu i bakterii. Podgrzej wodę do stanu wrzenia, a następnie dodaj pozostałe składniki. Użyj mopa do dokładnego umycia glazury w łazience. Następnie osusz płytki z pomocą szmatki.
Zauważ, że teraz błyszczą jak nowe!
3. Ekologiczne sposoby sprzątania: Czyszczenie kranów
Potrzebne Ci będą:
- 100 ml octu jabłkowego
- 100 ml wody
Ekologiczne środki czyszczące mogą być niezwykle proste w przygotowaniu i tak jest też w tym wypadku. Niezastąpiony ocet jabłkowy należy w tym wypadku wymieszać z wodą i wlać do butelki ze spryskiwaczem.
Jeśli krany w Twojej łazience są wyjątkowo zanieczyszczone, możesz użyć octu bez rozcieńczania go z wodą. Następnie wyczyść daną powierzchnię z pomocą starej szczoteczki do zębów. Wypoleruj kran i baterie suchą szmatką.
Zobaczysz, będą błyszczeć jak nowe!
Przeczytaj również: Kamień na kranach – usuń go domowymi sposobami
Jak widzisz ekologiczne sposoby sprzątania łazienki mogą być proste, tanie i w dodatku niezwykle efektywne. Wypróbuj więc ekologiczne domowe środki czyszczące już dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Letscher-Bru, V., Obszynski, C. M., Samsoen, M., Sabou, M., Waller, J., & Candolfi, E. (2013). Antifungal activity of sodium bicarbonate against fungal agents causing superficial infections. Mycopathologia, 175(1-2), 153-158. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22991095
- Cox, S. D., Mann, C. M., Markham, J. L., Gustafson, J. E., Warmington, J. R., & Wyllie, S. G. (2001). Determining the antimicrobial actions of tea tree oil. Molecules, 6(2), 87-91. https://www.mdpi.com/1420-3049/6/2/87
- Campo, J. D., Amiot, M. J., & Nguyen-The, C. (2000). Antimicrobial effect of rosemary extracts. Journal of food protection, 63(10), 1359-1368. https://meridian.allenpress.com/jfp/article/63/10/1359/168611/Antimicrobial-Effect-of-Rosemary-Extracts
- Saqib, A. (2017). Antimicrobial activity of apple cider vinegar. Mapana-Journal of Sciences, 16(2), 11-15. http://111.93.136.232/index.php/mapana/article/view/1514