Dziennik prowadzony regularnie to sposób na sprawny umysł na lata

Zarówno prowadzenie własnych zapisków, jak i ich odczytywanie to wspaniałe ćwiczenia aktywności mózgu i zdolności poznawczych.
Dziennik prowadzony regularnie to sposób na sprawny umysł na lata

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2017

Dziennik to coś więcej niż romantyczny sposób na zatrzymanie wspomnień bliżej siebie. Okazuje się bowiem, że zarówno prowadzenie swoich regularnych zapisków, jak i ich późniejsze odczytywanie i odtwarzanie, to doskonałe ćwiczenie dla naszego umysłu.

Przede wszystkim prowadzenie dziennika to nie tylko hobby, ale i skuteczna technika relaksacyjna. Dodatkowo dziennik może pomóc nam w dbaniu o pamięć i pobudzeniu aktywności mózgu. Koniecznie poznaj wszystkie korzyści płynące z zapisywania swoich myśli i przeżyć!

Każdy z nas wie, że czytanie to nie tylko przyjemność i rozrywka, ale przede wszystkim ogromne wsparcie dla naszych zdolności poznawczych i sposób na pobudzenie wyobraźni oraz aktywności mózgu. Nie bez powodu jest to jedna z najistotniejszych umiejętności, które nabywamy już bardzo w młodym wieku.

Zarówno czytanie, jak i pisanie to ćwiczenie dla ludzkiego umysłu. Jest to trening na tyle skuteczny, że może wręcz opóźniać rozwój takich schorzeń postępujących z wiekiem jak demencja.

Oczywiście dziennik, nawet prowadzony regularnie, nie jest gwarancją stuprocentowej sprawności umysłowej w późniejszym wieku. Mimo wszystko warto jednak wypróbować tę technikę, aby spowolnić procesy degeneracji komórek nerwowych i usprawnić pracę mózgu. Poniżej opowiemy Ci, jak dokładnie dziennik może pomóc Tobie i Twojemu umysłowi.

Prowadzenie dziennika to lekarstwo dla umysłu

Większość z nas marzy o długim życiu, jednak w wieku 80 czy 90 lat mało kto może poszczycić się pełną sprawnością, zarówno fizyczną, jak i umysłową. Takie dolegliwości jak bóle mięśni i stawów czy choroby układu krążenia to tylko niektóre z czynników znacznie obniżających jakość życia osób w podeszłym wieku.

Innym równie dokuczliwym objawem są także problemy z pamięcią czy koncentracją.

Nie możemy zapominać, że jakość naszego życia w późniejszym wieku to w wielu przypadkach efekt decyzji podejmowanych wiele lat wcześniej. To od naszego obecnego stylu życia zależy, w jakiej kondycji będziemy za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Jeśli chodzi o sprawność umysłową, nie bez znaczenia będą na przykład takie aktywności jak czytanie, pisanie, gra w karty czy rozwiązywanie krzyżówek. Wszystkie one wpływają doskonale na aktywność mózgu i poprawiają jego funkcjonowanie.

Aktywność mózgu

W 2012 roku w Uniwersyteckim Centrum Medycznym Rush w Chicago przeprowadzono badania, które pozwoliły na postawienie takich właśnie wniosków. Zespołem naukowców kierował doktor Konstantinos Arfanakis, specjalista do spraw demencji i zaburzeń pamięci.

Ich praca pozwoliła na wskazanie bezpośredniego związku pomiędzy czytaniem i pisaniem a utrzymaniem dobrej kondycji umysłowej.

Substancja biała mózgu

Substancja biała składa się z tkanek tworzących centralny układ nerwowy. Znajduje się ona pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym i tworzona jest za sprawą delikatnej sieci aksonów. Aksony te to przedłużenia neuronów o bardzo specyficznych cechach: zapewniają one optymalny przepływ informacji przez układ nerwowy.

Choroby takie jak Alzheimer czy stwardnienie rozsiane atakują właśnie te połączenia nerwowe odpowiedzialne za realizację takich działań. Z czasem zaburzona zostaje więc komunikacja pomiędzy różnymi elementami układu nerwowego.

Nawet w przypadku osób starszych niedotkniętych tymi schorzeniami, sprawność umysłowa staje się nieporównywalnie gorsza niż w przypadku dwudziesto- czy trzydziestolatków.

Zapiski

Jak się okazało, doskonałym sposobem na ograniczenie degeneracji komórek nerwowych jest dziennik. Regularnie pisząc i czytając pobudzamy bowiem aktywność odpowiednich obszarów mózgu, tym samym je wzmacniając.

Neurologowie nazywają to ,,anizotropią”. Na takim poziomie mózgu zostaje bowiem pobudzona elastyczność tkanek, poprawia się ich łączność i przepływ informacji.

Dziennik jest jedną z technik pozwalającą także na tworzenie nowych połączeń nerwowych. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku czynnik emocjonalny i psychologiczny. Prowadzenie dziennika pozwala się zrelaksować, a także poukładać w głowie różnorodne wspomnienia.

Przyjemne uczucia im towarzyszące wywołują w mózgu pewne zmiany metaboliczne – tym samym hipokamp pobudza tworzenie nowych połączeń i wytwarzanie endorfin.

Dziennik to lekarstwo dla duszy i umysłu

Wiele badań naukowych, łącznie z tym opublikowanym w magazynie BjPsych, wskazuje, że nawet kilka minut dziennie przeznaczonych na prowadzenie dziennika i spisywanie myśli oraz wspomnień pozwala na utrzymanie lepszej kondycji mózgu oraz zadbanie o równowagę emocjonalną.

Dziennik powinien w takim wypadku opierać się o tak zwane pisanie ekspresywne. Twój dziennik to intymny sposób na poukładanie myśli, emocji, lęków, planów czy celów. To sprawdzona i uznawana przez specjalistów technika terapeutyczna.

dziewczyna z pamiętnikiem

Tak jak i w przypadku ćwiczeń fizycznych, ćwiczenia pobudzające aktywność mózgu również należy wykonywać regularnie, aby przynosiły zamierzone efekty. Dziennik prowadzony codziennie pozwoli zwiększyć Twoje zdolności poznawcze, poprawić panowanie nad emocjami czy stresem.

To wszystko wpływa także na powstrzymanie pewnych procesów degeneracji i starzenia się komórek nerwowych.

Czytanie i pisanie to dwie czynności doskonale się uzupełniające. Pozwolą Ci nie tylko na lepsze wyrażenie siebie, ale i na skorzystanie z ich właściwości terapeutycznych. Pamiętaj, że mózg niepobudzany do pracy, stopniowo traci swoje zdolności i umiejętności.

Tak samo umysł przeciążony smutkiem, zmartwieniami i lękiem, nie pracuje tak wydajnie, jak ten wolny od trosk i w pełni sprawny. Już dziś zacznij ćwiczenia swojego umysłu – sięgnij po książkę lub prowadź dziennik, a na pewno nie pożałujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.