Choroba Alzheimera – jak jej zapobiegać?

Zajęcia mające na celu wzmocnienie funkcji poznawczych mózgu, a także zmiana stylu życia mogą znacznie opóźnić rozwój choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera – jak jej zapobiegać?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Choroba Alzheimera jest podstawowym zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które zwykle występuje u osób powyżej 65. roku życia. Zaobserwowano jednak liczne przypadki tej choroby również u osób w młodszym wieku.

Choroba Alzheimera prowadzi do mikroskopijnych zmian w tkankach niektórych części mózgu oraz do ciągłej utraty substancji chemicznej z mózgu o nazwie acetylocholina, która jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania.

Substancja ta jest związana z komunikacją między komórkami nerwowymi oraz niektórymi funkcjami mózgu, takimi jak uczenie się, zapamiętywanie czy myślenie.

Choroba Alzheimera a badania naukowe

Przeprowadzone do tej pory badania nie zdołały ustalić dokładnej przyczyny choroby Alzheimera ani określić, u których dokładnie osób ryzyko zachorowania może być wysokie.

Badania te pozwoliły jednak na wyciągnięcie następujących wniosków:

  • Choroba Alzheimera dotyka głównie osoby w wieku 60-65 lat.
  • Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.
  • Jej podłoże może być genetyczne.
  • Ważną rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki środowiskowe (palenie tytoniu, dieta bogata w tłuszcze, zanieczyszczenie środowiska).

Z początku pojawiają się krótkie momenty utraty pamięci – praktycznie niezauważalne – które bardzo łatwo zignorować. Jednak z czasem utrata pamięci staje się coraz bardziej widoczna i uciążliwa, do tego stopnia że chora osoba staje się niezdolna do samodzielnego wykonywania codziennych czynności.

W poważniejszych przypadkach dodatkowo pojawiają się zaburzenia mowy, prawidłowego rozumowania, pisania i czytania.

Neurony i Alzheimer

Neurologiczne objawy choroby Alzheimera to:

  • Utrata pamięci krótkotrwałej: problemy z zapamiętywaniem nowych informacji
  • Utrata pamięci długotrwałej: kłopoty z zapamiętywaniem informacji takich jak daty, nazwy, imiona, itp.
  • Brak zdolności logicznego myślenia
  • Kłopoty ze zrozumieniem podstawowych słów
  • Utrata zdolności do wiązania butów czy odpinania i zapinania guzików koszuli
  • Dezorientacja
  • Zmiana charakteru: drażliwość, apatia, dezorientacja, stany depresyjne.

Jak można zapobiegać chorobie Alzheimera?

Wyniki badań mózgu

Chorobie Alzheimera można zapobiec albo przynajmniej opóźnić jej rozwój nawet przez kilka lat. Eksperci zalecają, abyśmy nauczyli się wykrywać najwcześniejsze symptomy tej choroby oraz poznali najlepsze sposoby na wzmocnienie pamięci oraz innych funkcji mózgu.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci zapobiec chorobie Alzheimera lub opóźnić jej pojawienie się.

Kontrola naczyniowych czynników ryzyka

Utrzymywanie zdrowego poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz regularna kontrola ciśnienia tętniczego krwi.

Zmiana stylu życia

  • Odżywianie: Bardzo ważne jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. Udowodniono bowiem, ze spożywanie w nadmiarze niektórych produktów może prowadzić do wcześniejszego rozwoju choroby Alzheimera.
Świeże brokuły

Należy zwiększyć spożycie “dobrych” jednonienasyconych tłuszczów (orzechy włoskie, orzeszki ziemne, migdały, orzeszki pistacjowe, awokado, cynamon, oliwki), wielonienasyconych tłuszczów omega-3 (zielone warzywa liściaste) oraz witaminy E (kiełki pszenicy, pełne ziarna, zielone warzywa liściaste, orzechy).

Nie zapominajmy także o witaminie B12 (produkty pochodzenia zwierzęcego) i witaminie B9, czyli kwasie foliowym (fasola, zielone warzywa, pomarańcze).

Jednocześnie należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, rafinowanej żywności, a także masła i tłuszczów pochodzących z mleka.

  • Aktywność fizyczna: Aktywność fizyczna ma nie tylko bardzo dobry wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu, ale również może zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera. Badania wykazały, że już 2 godziny ruchu w tygodniu pozwalają znacznie obniżyć ryzyko zachorowania.
  • Palenie tytoniu: Jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera. Badania potwierdzają, że palacze są bardziej narażeni na rozwój tej choroby niż osoby niepalące. Jeśli dotychczas nie udało ci się zerwać z tym nałogiem, najwyższa na to pora!
  • Zwiększenie aktywności poznawczej mózgu: Zajęcia mające na celu wzmocnienie funkcji poznawczych mózgu mogą znacznie opóźnić rozwój choroby Alzheimera. To właśnie one mogą się okazać kluczem do zwalczania tej choroby.

Aby poprawić funkcje poznawcze mózgu, eksperci zalecają:

  • Naukę kilku języków obcych
  • Grę na instrumentach muzycznych
  • Częste czytanie
  • Uczenie się nowych rzeczy
  • Bycie aktywnym społecznie
  • Grę w szachy, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, sudoku i wszelkiego rodzaju inne gry wymagające myślenia.

Pamiętaj o tym , że…

Jak dotąd nie można dokładnie stwierdzić, czy u danej osoby rozwinie się choroba Alzheimera, czy nie. Dlatego też warto sobie uświadomić czynniki ryzyka, gdyż mogą się one okazać kluczowe we wczesnym wykryciu choroby.

Na razie naukowcy nie są w stanie potwierdzić, czy można zatrzymać rozwój choroby, jednakże bez wątpienia jej wczesne wykrycie może znacznie poprawić jakość życia pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.