Masz dość roztoczy? Jest na to sposób!
Łóżko jest podstawowym elementem każdego domu. A czy wiesz, że jest ono pełne niebezpiecznych dla zdrowia roztoczy?
To miejsce, gdzie odpoczywamy po długim dniu. Spędzamy w nim znacząco dużo czasu; pozwala ono nam odpocząć i nabrać sił na wykonywanie codziennych obowiązków, a także pomaga utrzymać nasze ciało w zdrowiu. Jednakże pot, martwy naskórek oraz kurz osiadają się w materacu tworzą idealne środowisko dla rozwoju przeróżnych mikroorganizmów – głównie roztoczy.
Na szczęście istnieją sposoby na wyczyszczenie i zdezynfekowanie łóżka bez konieczności uciekania się do ostrych chemikaliów ani wydawania pieniędzy na drogie środki czyszczące.
Tym razem podzielimy się naturalnym sposobem na usunięcie roztoczy oraz kilkoma wskazówkami na utrzymanie łóżka w czystości.
1,5 miliona roztoczy, które mogą mieszkać w Twoim łóżku
Zanim zabierzemy się ze dezynfekcję łóżka, powinniśmy zaznaczyć, że Twoje łóżko może spokojnie być domem dla nawet 1,5 miliona szybko rozmnażających się roztoczy.
Prześcieradło i pościel absorbują pot oraz martwy naskórek. Tym właśnie żywią się roztocza, które powodują astmę i najróżniejsze reakcje alergiczne.
Wielu ekspertów zaleca wietrzenie sypialni przez kilka godzin po wstaniu z łóżka. Świeże powietrze i światło pomoże usunąć te pasożyty. Pościelenie łóżka zaraz po przebudzeniu powoduje, że więzimy ciepło wytwarzając w ten sposób idealne warunki dla roztoczy.
Alergia na roztocza powoduje następujące symptomy i jest często mylona z innymi dolegliwościami:
- zatkany nos
- astma
- kichanie
- katar sienny
- zaczerwienienie oczu
- swędzenie
- podrażnienie skóry
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek z powyższych objawów, powinieneś zadbać o to, by Twoje łóżko było wolne od roztoczy, aby uniknąć poważniejszych problemów.
Przeczytaj również: Pościel – jak często powinniśmy ją zmieniać?
Jak zdezynfekować łóżko, by pozbyć się roztoczy?
Poza wietrzeniem sypialni każdego ranka istnieje kilka innych sposobów na upewnienie się, że Twoje łóżko jest czyste i świeże. Przede wszystkim powinieneś zmieniać pościel przynajmniej co dwa tygodnie. Pamiętaj, że wchłania ona Twój pot.
Powinieneś także zadbać o czystość otoczenia, aby było wolne od kurzu. Ten jest bowiem następnym szkodliwym dla zdrowia alergenem.
Żeby zapobiec uciekania się do ostrych produktów chemicznych, możesz użyć białego octu i wody utlenionej jako naturalnych alternatyw. Spróbuj tego domowego sposobu na wyczyszczenie materaca i zabicie roztoczy.
Środek dezynfekujący z sodą oczyszczoną i olejkiem eterycznym
Wodorowęglan sodu ma właściwości antyseptyczne, a także potrafi świetnie wchłaniać wilgoć i brud z materaca. Ponadto neutralizuje brzydki zapach i pozostawi Twoje łóżko pachnące czystością.
Olejek eteryczny, czy to z drzewa herbacianego, czy z eukaliptusa, posiada naprawdę przyjemny zapach, który wspomaga proces dezynfekcji, Dzięki niemu pozbędziemy się roztoczy całkowicie.
Ta metoda jest w 100% przyjazna środowisku i jest wspaniałym zamiennikiem komercyjnych produktów zawierających szkodliwe substancje chemiczne.
Składniki
- 1 kubek sody oczyszczonej
- 10 kropli olejku eterycznego
- sitko
- szczotka
- odkurzacz ręczny
Jak to zrobić
- Zmieszaj sodę z olejkiem eterycznym.
- Użyj sitka, aby równomiernie rozprzestrzenić proszek na materacu.
- Wetrzyj go za pomocą szczotki. Pamiętaj, żeby nie ominąć żadnej powierzchni.
- Pozwól zadziałać składnikom aktywnym przynajmniej przez godzinę.
- Wessij resztki sody odkurzaczem.
- Powtarzaj raz w miesiącu.
Przeczytaj także artykuł: Materac i poduszki – jak je zdezynfekować?
Jesteś pewien, że Twoje łóżko jest czyste? Nawet jeśli nie pachnie brzydko, czy nie wygląda na zabrudzone, najprawdopodobniej jest domem dla tysiąca roztoczy, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia.
Jeżeli posiadasz zwierzęta domowe, staraj się je utrzymywać z dala od sypialni – ich sierść może nasilić problem.
Zastosuj się do powyższych porad, a Twoje miejsce odpoczynku będzie zawsze świeże i wolne od roztoczy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wan Omar, A., Patimah, I., & Rusliza, B. (2012). Allergy to house dust mites and asthma. Malaysian Journal of Medicine and Health Sciences.
- Bates, P. (2012). Mites (Acari). In External parasites of small ruminants. A practical guide to their prevention and control. https://doi.org/10.1079/9781845936648.0015
- Schei, M. A., Hessen, J. O., & Lund, E. (2002). House-dust mites and mattresses. Allergy: European Journal of Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1034/j.1398-9995.2002.23433.x
- De Blay, F., Barnig, C., & Ott, M. (2009). House dust mite control measures for asthma. Allergy: European Journal of Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1111/j.1398-9995.2008.01883.x
Van Der Geest, L. P. S., Elliot, S. L., Breeuwer, J. A. J., & Beerling, E. A. M. (2000). Diseases of mites. Experimental and Applied Acarology. https://doi.org/10.1023/A:1026518418163