Ścielenie łóżka szkodliwe dla zdrowia?

Grudzień 2, 2015
Aby wyeliminować roztocza nie powinniśmy ścielić łóżka, przewietrzyć pokój i pozwolić, aby świeże powietrze i słońce, pomogły nam w realizacji tego zadania.

Ścielenie łóżka jest jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy zaraz po przebudzeniu. Uważamy, że jest to konieczne. Nasze mieszkanie wygląda wtedy schludnie i czysto, a my czujemy się bardziej komfortowo.

Mimo tego, że dla wielu z nas ścielenie łóżka jest obowiązkiem, niedawne badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kingston (Londyn, Wielka Brytania) dowodzą, że nie jest to tak korzystne, jakby się mogło nam wydawać. Mało tego, może przynieść negatywne skutki dla zdrowia. 

Ścielenie łóżka szkodzi zdrowiu?

Naukowcy udowodnili, że ścielenie łóżka niesie za sobą negatywne konsekwencje. W jaki sposób? Idealnie dopasowana i ułożona pościel jest najlepszym siedliskiem dla rozwoju roztoczy. Przedłuża ich żywotność i sprzyja rozmnażaniu.

My tego nie widzimy, ale nasze prześcieradła i kołdry są ciepłe i wilgotne, jako że absorbują pot wydzielany podczas snu. To właśnie ta wilgoć, połączona z brakiem wentylacji, sprawia, że nasze łóżka stwarzają swego rodzaju mikroklimat dla roztoczy.

Wszystko to powoduje, że wzrasta ryzyko zachorowań na astmę, zmiany skórne, katar sienny, alergie układu oddechowego, czy bezsenność.

Badania dowiodły, że łóżka, w których śpimy, mogą być siedliskiem aż dla półtora miliona roztoczy. Stąd tak duże prawdopodobieństwo, że dopadnie nas któraś z powyższych dolegliwości.

Roztocza w powiększeniu

Stephen Pretlove, kierownik zespołu naukowców, którzy przeprowadzili badania, stanowczo twierdzi, że – żeby zapobiec chorobom wywołanym przez roztocza – należy nigdy nie ścielić łóżka zaraz po przebudzeniu.

Wtedy możemy łatwiej wyeliminować te mikroskopijne szkodniki, pozwalając, żeby świeże powietrze dotarło do naszego łóżka.

Roztocza mogą zostać wyeliminowane przez świeże powietrze lub promienie słoneczne. Co to oznacza? Że powinniśmy zrezygnować ze ścielenia naszego łóżka i otworzyć okna.

Pretlove podkreśla, że wiele plag i insektów można wyeliminować produktami chemicznymi lub przy pomocy odkurzacza. Niestety, w przypadku roztoczy, nie ma takiej możliwości. Dlatego też tak ważna jest częsta zmiana pościeli, regularne wietrzenie sypialni i dostęp światła dziennego.

Przeprowadzone badania mogą być kluczem do uniknięcia wielu chorób i alergii. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za ścieleniem łóżka. Teraz mają fantastyczną wymówkę! Z kolei ci, którzy robią to na co dzień, dobrze byłoby, gdyby jednak zastosowali się do wskazówek naukowców, unikając w ten sposób wspomnianych dolegliwości.

WIĘCEJ DLA CIEBIE