Pić wodę na pusty żołądek? - Dlaczego warto?
Z pewnością wiesz już jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest jego nawodnienie. Należy pić wodę codziennie, aby zapewnić sobie wiele korzyści zdrowotnych. Często zapominamy o tym, że jest to element niezbędny do życia wszystkim organizmom na Ziemi.
Jak wskazują eksperci, ludzkie mięśnie w 75%, mózg w 90%, kości w 22%, a krew 83% składają się z wody. Mając na uwadze te liczby, widzimy, trzeba pić wodę i to w dużych ilościach. Należy pić co najmniej 4 szklanki wody dziennie, najlepiej jeszcze przed śniadaniem.
Już za chwilę poznasz główne powody, dlaczego warto pić wodę na pusty żołądek.
Dlaczego warto pić wodę na pusty żołądek?
Jeśli wyrobisz w sobie nawyk picia wody na pusty żołądek, zapewnisz sobie wiele korzyści zdrowotnych. Wszystkie narządy wewnętrzne potrzebują odpowiedniego nawodnienia, dlatego też warto zaopatrywać je w wodę już rano, bezpośrednio po przebudzeniu.
Pijąc wodę na pusty żołądek, pomagasz swojemu organizmowi wydalić toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii, które mogłyby negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Oprócz oczyszczenia organizmu, przyspieszasz także swój metabolizm.
Woda pomaga też uregulować temperaturę ciała, zapewnia lepsze przyswajanie substancji odżywczych oraz dostarczanie tlenu do komórek ciała.
Co więcej, woda pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów, gdyż zapewnia uczucie sytości i zmniejsza łaknienie.
Przeczytaj również: Woda kokosowa i jej korzyści dla zdrowia
Jak w odpowiedni sposób nawadniać organizm?
Aby w pełni skorzystać z zalet płynących z picia wody, należy nawadniać organizm w odpowiedni sposób. Eksperci zalecają picie co najmniej 2 litrów wody dziennie, z czego 4 pierwsze szklanki powinny zostać wypite na pusty żołądek, jeszcze przed śniadaniem.
Należy jednak unikać szybkiego i gwałtownego picia wody na raz, gdyż może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Wodę najlepiej jest popijać małymi łykami w ciągu całego dnia.
Nawyk picia wody rano może znacznie odmienić jakość Twojego życia. Poranną dawkę nawodnienia najlepiej jest przyjąć co najmniej pół godziny przed śniadaniem.
Pamiętaj, że wspomniane już 4 szklanki to wartość orientacyjna, a to ile wody dziennie powinieneś pić zależy także od masy ciała i trybu życia.
Woda, którą pijesz w ciągu dni,a nie powinna zawierać wapnia, fluoru i chemicznych dodatków. Wodę należy pić w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzoną. Aby pobudzić jej właściwości nawadniające, możesz dodać do wody sok z cytryny.
Pić wodę codziennie to znakomita naturalna terapia
Wodę na pusty żołądek piją na przykład Japończycy i nawyk ten nazywają nawet ,,terapią wodą”.
Właściwości zdrowotne tego nawyku potwierdza Japońskie Towarzystwo Medyczne (JMA), wśród głównych zastosowań wymieniając zwalczanie takich schorzeń, jak:
- bóle głowy, problemy z krążeniem, schorzenia stawów, epilepsja, nadwaga, zapalenie oskrzeli, astma, gruźlica, zapalenie opon mózgowych, wymioty, niestrawność, biegunka, zaparcia, hemoroidy itp.
- cukrzyca, infekcje układu moczowego, problemy ze wzrokiem, infekcje dróg oddechowych, bóle menstruacyjne czy nawet nowotwory.
Jak widać jest to naprawdę imponująca lista powodów, dla których warto pić wodę codziennie.
Jak wygląda japońska ,,terapia wodą”?
- Od razu po przebudzeniu, zanim zjesz śniadanie i umyjesz zęby, wypij 4 szklanki wody. Pij wodę powoli i rób krótkie przerwy pomiędzy szklankami.
- Po wypiciu wody możesz umyć zęby, jednak postaraj się nie jeść jeszcze przez kolejne 45 minut.
- Gdy 45 minut minie, zjedz zdrowe i pożywne śniadanie.
- Odczekaj 2 godziny do kolejnego posiłku.
- Jeśli nie jesteś w stanie wypić 4 szklanek wody bezpośrednio po wstaniu, zacznij od 1 szklanki i stopniowo zwiększaj ilość wody pitej rano.
Przeczytaj również: Owoce, które naturalnie Cię nawodnią
Efekty ,,terapii wodą”
Stosując ten japoński sposób i pijąc wodę na pusty żołądek, nie narażasz się na żadne efekty uboczne. Jedyną niedogodnością może być częstsze oddawanie moczu.
U niektórych osób mogą też pojawić się pewne dolegliwości związane z oczyszczaniem organizmu z toksyn: lekkie swędzenie, rozdrażnienie, ból głowy, mdłości czy biegunka.
Są to jednak całkowicie normalne efekty detoksu, gdyż Twój organizm walczy w ten sposób ze szkodliwymi substancjami.