Woda kokosowa i jej korzyści dla zdrowia

Próbowałeś kiedyś? Kokosowy napój jest świetną alternatywą dla wody butelkowanej, a dodatkowo jest produktem w 100%-ach ekologiczny.
Woda kokosowa i jej korzyści dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Woda kokosowa to ostatni krzyk mody wśród zdrowej żywności. Dostarcza ona organizmowi wiele właściwości odżywczych i zdrowotnych. Liczne badania wykazały, że ten przyjemny w smaku napój ma silne przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości, które mogą być skuteczne przy zwalczaniu  wielu chorób.

W 95%-ach składa się z wody, jednak oprócz tego znajdziemy w niej substancje odżywcze takie jak cukry, witaminy, minerały, aminokwasy i hormony roślinne, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Dziś dowiesz się jak woda kokosowa oddziaływuje na Twoje ciało oraz kiedy i jak ją przyjmować.

Woda kokosowa — dlaczego warto ją pić?

Zapobiega odwodnieniu

Woda kokosowa to naturalny napój, który skutecznie przyczyni się do nawodnienia organizmu, a to za sprawą pięciu podstawowych elektrolitów, które w niej znajdziemy, a których ciało potrzebuje do utrzymania prawidłowej temperatury.

Zawiera ona również ważne związki mineralne takie jak potas, magnez, wapń, fosfor i sód, co wspomoże utrzymanie sprawności fizycznej i dostarczy energii. Kokosowy napój jest świetną alternatywą dla wody butelkowanej, a dodatkowo jest produktem w 100%-ach ekologicznym.

Energia dla mózgu i mięśni

Woda kokosowa zawiera około 295mg potasu. Oznacza to, że w szklance napoju znajdziemy więcej tego pierwiastka niż w bananie. Potas jest niezbędnym składnikiem regulującym między innymi funkcje bicia serca i pracę mięśni.

Oprócz tego, elektrolity usprawnią pracę układu nerwowego i przewodzenie impulsów nerwowych oraz poprawiają funkcje poznawcze.

Zapobiega przedwczesnemu starzeniu

Przedwczesne starzenie

Woda kokosowa jest szczególnie popularna wśród gwiazd i znanych osób, które poznały się na jej cudownych, odmładzających właściwościach i obowiązkowo umieszczają ją w swojej diecie. Wszystko to dzięki hormonom roślinnym zwanym cytokinami, które odpowiadają za wzrost, rozwój i starzenie się rośliny.

Według przeprowadzanych badań – cytokiny opóźniają starzenie się ludzkich komórek.

Poprawia trawienie

Działa ona jak swego rodzaju tonik trawienny, który nierzadko używany jest w leczeniu chorób tropikalnych czy pasożytniczych, grypy żołądkowej, czerwonki i zaparć. Woda kokosowa wpływa korzystnie na procesy trawienne dzięki bioaktywnym enzymom.

Należy jednak zachować umiar, ponieważ w przypadku przedawkowania może działać jak środek przeczyszczający.

Wzmacnia układ immunologiczny

Układ immunologiczny

Dzięki zawartości kwasu laurynowego o średniej długości łańcuchach oprócz właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych, woda kokosowa wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega powstawaniu wszelkiego rodzaju chorób.

Kwas laurynowy szczególnie dobrze sprawdza się przy leczeniu Candida albicans i innych infekcji grzybiczych, stosowany jest przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C, wirusie opryszczki i wirusie HIV.

Korzystnie wpływa na układ moczowy

Woda kokosowa działa moczopędnie, co korzystnie wpływa na ogólny stan nerek, oraz pomaga przy walce z kamieniami nerkowymi. W badaniach przeprowadzanych na Filipinach u pacjentów, którym podawano płyn przez dwa tygodnie, zaobserwowano zmniejszenie rozmiarów kamieni, a wielu z nich po terapii nie potrzebowało zabiegu operacyjnego.

Dostarcza składników odżywczych

Kokos

W wodzie kokosowej znajdziemy spore ilości witaminy B, minerałów i pierwiastków takich jak cynk, selen, jod i śladowe ilości siarki. Jest bogata w aminokwasy i antyoksydanty, które pomagają w ograniczeniu szkodliwego działania wolnych rodników.

Jest niskokaloryczna

W szklance wody kokosowej znajdziemy jedyne 46 kalorii i tylko jedną piątą część cukrów, która znajduje się w tej samej ilości innych soków owocowych. Napój ten charakteryzuje się pysznym, delikatnie słodkim smakiem i może być istotnym wspomagającym składnikiem naszej codziennej diety.

Zastąpienie wodą kokosową innych słodkich napojów pomoże w zdrowym odchudzaniu bez konieczności narażania organizm na odwodnienie.

Woda kokosowa reguluje pH ciała

Odpowiednie pH ciała

Woda kokosowa przyczynia się do eliminacji nadmiernej kwasowości z organizmu jednocześnie, regulując jego odpowiednie pH. Organizm potrzebuje lekko zasadowego odczynu, a jego zakwaszenie sprzyja rozwojowi różnego rodzaju chorób przewlekłych.

Wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Napój ten jest równie ceniony jako środek tonizujący serce. Regularne picie wody kokosowej wzmocni mięsień sercowy, obniży poziom złego cholesterolu i zapobiegnie powstawaniu skrzepów we krwi.

Stąd też regularne jej spożywanie zmniejsza ryzyko zawałów serca i innych zaburzeń sercowo-naczyniowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Prades, A., Dornier, M., Diop, N., & Pain, J.-P. (2012). Coconut water uses, composition and properties: a review. Fruits. https://doi.org/10.1051/fruits/2012002
  • Medeiros, A. C., & Medeiros, V. de F. L. de P. (2013). Therapeutic use of coconut water. JOURNAL OF SURGICAL AND CLINICAL RESEARCH.
  • Saat, M., Singh, R., Sirisinghe, R. G., & Nawawi, M. (2002). Rehydration after Exercise with Fresh Young Coconut Water, Carbohydrate-Electrolyte Beverage and Plain Water. Journal of PHYSIOLOGICAL ANTHROPOLOGY and Applied Human Science. https://doi.org/10.2114/jpa.21.93

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.