Dieta detoks z cytryną, ogórkiem i imbirem

Zarówno cytryna, imbir jak i ogórek pomagają w walce z retencją płynów w organizmie oraz dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Imbir dodatkowo wspomaga wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.
Dieta detoks z cytryną, ogórkiem i imbirem
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dobre zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne jest kluczem do zachowania wysokiej jakości życia pomimo upływu lat. Istnieje wiele metod, sposobów i sekretów poprawiających stan naszego zdrowia i pomagających w zapobiegnięciu występowania wielu chorób, które zaczynają się pojawiać wraz z wiekiem. Szczególną rolę odgrywa tutaj przede wszystkim odpowiednia dieta.

Jedną z podstawowych zasad, których należy przestrzegać jest regularne odtruwanie i detoksykacja organizmu. Dzięki temu wszystko, co jest w nim niepotrzebne, zostaje usunięte. Pomoże nam w tym detoksykująca dieta.

W naszym ciele bowiem gromadzi się ogromna ilość toksyn, szkodliwych substancji i zbędnych produktów przemiany materii. Mają one wpływ na poprawne funkcjonowanie wielu narządów, a w konsekwencji i na nasze zdrowie.

Dziś dowiesz się jak oczyszczająca dieta z ogórkiem, cytryną i imbirem pomoże Ci w detoksykacji organizmu.

Dieta a zanieczyszczony organizm

Wiele toksycznych związków kumuluje się w naszym organizmie. Dzieje się tak między innymi na skutek tego, że nasza dieta jest uboga w składniki odżywcze, prowadzimy siedzący tryb życia, stosujemy zbyt wiele środków chemicznych lub oddychamy zanieczyszczonym powietrzem.

Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na pozbycie się tych szkodliwych substancji z naszego ciała. Przy tej okazji warto więc wspomnieć o diecie oczyszczającej opierającej się na ogórku, cytrynie i imbirze.

Detoksyfikacja wątroby a dieta

Składniki te skutecznie pomogą w detoksykacji, a jednocześnie poprawią jakość naszego zdrowia.

Na czym polega dieta oczyszczająca z ogórkiem, cytryną i imbirem?

Sednem tej metody oczyszczania jest przygotowanie napoju z ogórka, cytryny i imbiru — trzech produktów charakteryzujących się silnie detoksykującymi właściwościami. Miksturę najlepiej zacząć pić zaraz po przebudzeniu na czczo, a następnie w ciągu dnia starać się skonsumować jej jeszcze dwa litry.

Podczas stosowania tej diety ważne jest, by wyeliminować przetworzoną żywność, cukier, tłuszcze, produkty mleczne i sól. Przyjmowanie napoju należy natomiast uzupełnić świeżymi owocami i warzywami, produktami pełnoziarnistymi i chudym mięsem.

Cytryny, ogórek i imbir — cudowne trio

Napój ten jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. Jest on również niezwykle korzystny dla naszego zdrowia! Z tymi trzema składnikami nie tylko oczyścisz organizm, ale i zrzucisz kilka zbędnych kilogramów.

Składniki:

  • 1 cytryna lub limonka
  • 0,5 ogórka
  • 0,5 korzenia imbiru
  • 1 gałązka świeżej mięty
  • 1 szklanka wody (200ml)

Sposób przygotowania:

  • przygotowanie napoju należy rozpocząć od dokładnej dezynfekcji i umycia cytryny, ogórka, imbiru i liści mięty. Następnie wszystkie składniki pokrój w plasterki i paski razem ze skórką, a na koniec umieść je w szklance wody.
  • Mieszankę pozostaw na całą noc. Następnego dnia jest ona gotowa do spożycia. Możesz pić z dodatkiem kostek lodu, a jeśli chcesz, do smaku dodaj odrobinę miodu.

Dieta cytrynowo-ogórkowo-imbirowa i jej zalety

Każdy z trzech składników, które są częścią tego oczyszczającego napoju , niesie ze sobą ważne korzyści dla całego organizmu:

Napój cytrynowy z miętą i ogórkiem

Cytryna a dieta 

  • Jest to wszystkim dobrze znany owoc. Szczególnie ceniony jest on za swoje właściwości oczyszczające, które wspomagają organizm w eliminacji niepotrzebnych i szkodliwych substancji.
  • Oprócz tego, cytryna jest bogatym źródłem witaminy C i przeciwutleniaczy, które wzmacniają układ odpornościowy i zapobiegają występowaniu wielu chorób.
  • Cytryna korzystnie wpływa na procesy trawienne, zapobiega zaparciom i wzdęciom, działa moczopędnie i dostarcza ważnych włókien, takich jak pektyny oraz minimalizuje proces wchłaniania tłuszczów.

Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Cytryna – 11 niesamowitych sposobów jej użycia

Imbir a dieta 

  • Jest to orientalna przyprawa korzenna słynąca ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych. Poprawia on stan przewodu pokarmowego i ma wpływ na układ nerwowy.
  • Jedną z substancji biologicznie aktywnych, którą znajdziemy w imbirze jest gingerol, który według ekspertów w momencie magazynowania i suszenia przekształca się w inną substancję — szogaol. To właśnie on jest odpowiedzialny za dobroczynne właściwości imbiru.
  • Imbir pobudza produkcję soków żołądkowych i ułatwia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Sprzyja to aktywacji procesów metabolicznych spalających tłuszcze, a także faworyzuje usuwanie płynów z organizmu.

Ogórek a dieta

  • Ogórek jest wysoce moczopędnym składnikiem, który pomaga w usuwaniu nadmiaru nagromadzonych płynów w organizmie i zapobiega retencji wody. Korzystnie wpływa na trawienie i wspomaga eliminację zbędnych produktów i toksyn z organizmu.
  • Ogórek jest niskokalorycznym i bogatym w wodę warzywem. W 100 gramach tego produktu znajdziemy jedynie 13 kcal. Oprócz tego zawiera niewielkie ilości prowitaminy A, witamin z grupy B i witaminy C oraz minerały takie jak potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Akinyemi AJ, Oboh G, Ademiluyi AO, Boligon AA, Athayde ML. (2016). Effect of Two Ginger Varieties on Arginase Activity in Hypercholesterolemic Rats. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27079229.
  • Defraigne, J. O., & Pincemail, J. (2008). Oxydation stress and antioxydants: Legend and realities. Revue Medicale de Liege.
  • Jeong CH, Bode AM, Pugliese A, Cho YY, Kim HG, Shim JH, Jeon YJ, Li H, Jiang H, Dong Z. Gingerol suppresses colon cancer growth by targeting leukotriene A4 hydrolase.  The Hormel Institute, University of Minnesota, Austin, Minnesota, USA.(2009). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19531649.
  • Kaczmarczyk MM1, Miller MJ, Freund GG. The health benefits of dietary fiber: beyond the usual suspects of type 2 diabetes mellitus, cardiovascular disease and colon cancer.
    Division of Nutritional Sciences, College of Medicine, University of Illinois at Urbana-Champaign, Urbana, IL. (2012). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22401879.
  • Mahmoud MF1, Diaai AA, Ahmed F. Evaluation of the efficacy of ginger, Arabic gum, and Boswellia in acute and chronic renal failure. Department of Pharmacology, Faculty of Pharmacy, Zagazig University, Zagazig, Egypt. (2012). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22017619
  • Mittler, R. (2002). [Antioxidants and oxidative stress]. TRENDS in Plant S Cience.
  • Nafiseh Khandouzi, Farzad Shidfar,* Asadollah Rajab, Tayebeh Rahideh,d Payam Hosseini, and Mohsen Mir Taherif. (2015). The Effects of Ginger on Fasting Blood Sugar, Hemoglobin A1c, Apolipoprotein B, Apolipoprotein A-I and Malondialdehyde in Type 2 Diabetic Patients.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4277626/.
  • Nakada SY, Holmes RP, Assimos DG. Quantitative assessment of citric acid in lemon juice, lime juice, and commercially-available fruit juice products. Penniston KL1, . Department of Surgery, Division of Urology, University of Wisconsin School of Medicine and Public Health, Madison, Wisconsin. (2008). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18290732/.
  • Sepahpour, S., Selamat, J., Manap, M. Y. A., Khatib, A., & Razis, A. F. A. (2018). Comparative analysis of chemical composition, antioxidant activity and quantitative characterization of some phenolic compounds in selected herbs and spices in different solvent extraction systems. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules23020402.
  • Yokoyama T, Date C, Kokubo Y, Yoshiike N, Matsumura Y, Tanaka H. Serum vitamin C concentration was inversely associated with subsequent 20-year incidence of stroke in a Japanese rural community. The Shibata study. Department of Epidemiology, Medical Research Institute, Tokyo Medical and Dental University, Tokyo, Japan. (200). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11022052.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.