Zaparcia – 8 najlepszych naturalnych leków

· Marzec 6, 2016
Banany są doskonałym środkiem pobudzającym trawienie, gdyż zawierają dużą ilość błonnika, który stymuluje ruchy jelit.

Zaparcia to według definicji utrudnione ruchy jelitowe i problemy z wypróżnieniem trwające przez co najmniej 72 godziny. Oczywiście funkcjonowanie każdego organizmu różni się w zależności od wieku, wagi czy diety, jednak jeśli utrudnione wydalanie trwa przez 3 lub więcej dni, to czas rozejrzeć się za jakimś rozwiązaniem tego problemu.

Wiele osób uważa, że zaparcia nie są poważną dolegliwością, jednak w rzeczywistości należy im za wszelką cenę zapobiegać i leczyć, gdyż ignorowane mogą wywoływać wiele dalszych komplikacji zdrowotnych.

Zaparcia – 8 najlepszych naturalnych leków

W wielu przypadkach zaparcia są skutkiem odwodnienia organizmu, złych nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. Mogą być jednak również objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, które wymagają interwencji lekarza.

Gdy dopadają nas zaparcia, bardzo często w pierwszym odruchu sięgamy po leki na przeczyszczenie. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to dobry sposób radzenia sobie z tym problemem, zwłaszcza, że łatwo można się od takich środków uzależnić, a niosą one ze sobą wiele skutków ubocznych.

Na szczęście można zastąpić je naturalnymi produktami o działaniu przeczyszczającym. Czytaj dalej i poznaj 8 najlepszych z nich.

1. Sok aloesowy

Sok aloesowy

Aloes to jedna z roślin o największej gamie właściwości zdrowotnych – działa na ludzkie ciało zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Regularne spożycie soku aloesowego pomaga oczyścić okrężnicę i unormować rytm wypróżnień. Dzieje się tak za sprawą składnika o nazwie aloina.

2. Jabłka

W walce z zaparciami pomocne mogą okazać się jabłka. Owoce te zawierają bowiem pektynę, substancję pobudzającą zdrowe ruchy jelitowe. Dodatkowo, jabłka to także źródło błonnika, który jest konieczny do zmiękczenia stolca i wydalania produktów przemiany materii z organizmu.

3. Banany

Kolejny owoc o działaniu przeczyszczającym to banany – zapewniają one zdrowe trawienie i ruchy jelit, dostarczają także zdrową dawkę błonnika. Jedna porcja bananów zapewnia aż 12% dziennego zapotrzebowania na błonnik, a zawarte w nich fruktooligosacharydy, które dbają o dobre trawienie.

4. Zielona herbata

Zielona herbata

W ostatnich latach znacznie zwiększyło się spożycie zielonej herbaty – doskonałego napoju o działaniu przeciwutleniającym i zapewniającego całą gamę innych korzyści zdrowotnych. Jedną z głównych zalet zielonej herbaty jest jej zdolność pobudzania trawienia i oczyszczania okrężnicy ze zbędnych produktów przemiany materii.

Zielona herbata jest więc łagodnym środkiem przeczyszczającym, który pomoże Ci zwalczyć zaparcia.

5. Produkty owsiane

Osoby cierpiące na zaparcia powinny wzbogacić swój codzienny jadłospis w produkty owsiane. Owies zawiera bowiem węglowodany, witaminy, minerały i błonnik, które przyczyniają się do ogólnej poprawy procesów trawiennych, a dodatkowo zapobiegają zaparciom.

Najlepiej jest zaczynać dzień od pożywnej owsianki, a w ciągu dnia dodawać płatki owsiane do smoothies, zup czy sałatek.

6. Siemię lniane

Siemię lniane jest uważane za niezwykle korzystny dla zdrowia produkt, zwłaszcza ze względu na dużą zawartość błonnika i kwasu tłuszczowego omega-3. Jest to produkt o łagodnym działaniu przeczyszczającym, dzięki czemu poprawia pracę jelit i pozwala oczyścić okrężnicę.

Wystarczy, że dodasz łyżkę siemienia lnianego do szklanki wody i pozostawisz na noc do nasiąknięcia, a rano wypijesz je na pusty żołądek.

7. Oliwa z oliwek  i cytryna

Oliwa i cytryna

Połączenie właściwości leczniczych oliwy z oliwek i cytryny to naturalny środek przeczyszczający, który pobudzi jelita do pracy i pozwoli uniknąć zaparć. Wystarczy rozcieńczyć sok z jednej cytryny w szklance ciepłej wody i dodać łyżkę oliwy z oliwek. Tak przygotowany napój należy pić codziennie rano na pusty żołądek.

8. Ocet jabłkowy i miód

Innym doskonałym połączeniem o działaniu przeczyszczającym jest ocet jabłkowy z miodem. Rozcieńcz łyżkę stołową octu i łyżkę stołową miodu w szklance wody. Taką mieszankę pij 3 razy dziennie.