Depresja atypowa: Niezwykle skomplikowane zaburzenie
Depresja atypowa jest podkategorią zaburzeń depresyjnych. Depresja atypowa jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy mogą być podobne do objawów takich stanów, jak zwykłe zmęczenie, stres lub nawet zaburzenia metaboliczne.
Podczas rozmowy o tego typu problemach emocjonalnych warto pamiętać, że ludzie nie zawsze mają pełną świadomość tego, co się z nimi dzieje. Co więcej, to, co się z nimi dzieje może nie być spowodowane zwykłym wyczerpaniem lub po prostu chodzeniem spać o niewłaściwej porze.
Twój lekarz pierwszego kontaktu jest bez wątpienia pierwszą osobą, która powinna dowiedzieć się o tych objawach. Pamiętaj: te objawy mogą czasami ukryć się za nadmiernym wzrostem masy ciała lub uczuciem senności.
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy porozmawiać bardziej szczegółowo o tym problemie i zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne, które należy mieć na uwadze.
Depresja atypowa – kiedy ciało boli, ponieważ cierpi dusza
Większość pracowników służby zdrowia ma podstawowy protokół identyfikujący depresję: powtarzające się negatywne myśli, uczucie bezradności, bezsenność i myśli samobójcze. Następnie można dokładniej zdiagnozować typ depresji i naznaczyć leczenie farmakologiczne i terapeutyczne. Ważne jest, aby nie lekceważyć zaleceń lekarza.
Jednak depresja atypowa nie jest tak oczywista do zdiagnozowania do momentu pojawienia się myśli samobójczych. Naturalnie jest to sygnał alarmowy zarówno dla pacjenta i dla rodziny. Wtedy też zaczyna się poszukiwanie pomocy.
Jednak do tego momentu jakość życia pacjenta już się pogorszyła w wymierny sposób. Przyjrzyjmy się niektórym podstawowym cechom charakterystycznym tej choroby.
Objawy fizyczne
Osoby cierpiące na depresję atypową często przybierają na wadze i nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Nie chodzi tutaj o to, że jest się bardziej głodnym lub bardziej nerwowym niż zazwyczaj. Metabolizm pacjenta faktycznie się zmienia. W naturalny sposób ułatwia to gromadzenie się tłuszczu.
Innym częstym objawem jest zmęczenie i ból fizyczny, szczególnie w rękach i nogach. Kończyny mogą sprawiać wrażenie ciężkich do tego stopnia, że w pewnych porach dnia poruszanie się może sprawiać trudność.
To wyczerpanie sprawia, że czujesz niewielką chęć lub całkowitą niechęć do wykonywania codziennych zadań. W końcu możesz wykluczyć się z normalnej działalności społecznej.
Nadmierna senność
Osoby cierpiące na depresję atypową mogą spać ekstremalnie długo. Są w stanie przespać aż do 10 godzin z rzędu. To sprawia, że ciągle czują się zmęczeni, słabi i mają wrażenie, jakby rzeczywistość była tylko snem, którego nie można kontrolować.
Nadwrażliwość
To zaburzenie nastroju sprawia, że jesteś zbzikowana, poirytowana i niezdolna do odczuwania pozytywnych emocji. Możesz obserwować z dystansu dobre nowiny, czas relaksu, śmiech i zabawę. Mogą się one wydawać irytujące lub nawet niezrozumiałe.
Jakby tego było mało osoby z depresją atypową zazwyczaj zaczynają mieć katastroficzne myśli. Mogą stwierdzić, że wszystko, co zainicjują zawsze skończy się źle, więc nie warto działać lub reagować, ponieważ nie mają nad niczym kontroli.
Przeczytaj także: Jak pokonać smutek? 4 porady
Okres wielkiego niepokoju
Z tym typem depresji związany jest także podwyższony poziom niepokoju. Co dziwne, osoba cierpiąca na depresję atypową jest bardzo świadoma swojej bezbronności i czuje się z tym źle. To powoduje rozwijające się poczucie odrzucenia własnego ja, co prowadzi do jeszcze większego niepokoju.
Często przechodzi się przez okresy spokoju i zmęczenia, jak również przez miesiące stresu, nerwowości i niepokoju.
Może to mieć oczywiście poważny wpływ na życie zawodowe i prywatne.
Depresja atypowa – co ją powoduje?
Depresja atypowa dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Tak jak zwykle bywa w przypadku tego typu chorób, niektóre osoby proszą o pomoc i dzięki temu są w stanie lepiej sobie z radzić z chorobą lub doświadczają emocjonalnej ulgi.
Z drugiej strony nie ma jednej lub wyłącznej przyczyny, która definiuje depresję atypową. To rzeczywistość wielowymiarowa.
Przyjrzyjmy się szczegółowo możliwym przyczynom pojawiania się tej choroby.
Przeczytaj również: Depresja: kiedy Twój partner jej nie rozumie
Możliwe przyczyny
Depresja atypowa ma często podłoże genetyczne.
Jeśli jedno z Twoich rodziców cierpiało na tę chorobę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i Ty padniesz jej ofiarą, jeśli musisz stawić czoła trudnej sytuacji. Taką sytuacja może być na przykład utrata bliskiej osoby, rozstanie, traumatyczne wydarzenie itp.
Eksperci wyjaśniają, że depresja atypowa rozwija się zazwyczaj na skutek połączenia dwóch czynników: wypadku lub traumy życiowej oraz genetycznych predyspozycji do depresji.
Są również takie sytuacje, kiedy choroba może być rezultatem zbyt wielu rzeczy i czynników. Problemy rodzinne, niezadowolenie ze swojego życia, codzienne stresy i trudności w nauczeniu się, jak radzić sobie z własnymi emocjami może spowodować ten stan umysłu.
Depresja atypowa – leczenie
Istnieje wielowymiarowe podejście do leczenia tej choroby. Leczenie obejmuje przyjmowanie leków, terapię psychologiczną, wsparcie społeczne i zmianę stylu życia. Depresja atypowa zazwyczaj pojawia się i znika w przeciągu dwóch lat.
Jest to jednak podkategoria większych zaburzeń depresyjnych. To oznacza, że chory stoi przed wyzwaniem, które wymaga bliskości rodziny i przyjaciół, czujności, cierpliwości i współczucia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Parker, G., Roy, K., Mitchell, P., Wilhelm, K., Malhi, G., & Hadzi-Pavlovic, D. (2002). Atypical depression: A reappraisal. American Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.159.9.1470
- Singh, T., & Williams, K. (2006). Atypical depression. Psychiatry.
- Yoon, H. K., Kim, Y. K., Lee, H. J., Kwon, D. Y., & Kim, L. (2012). Role of cytokines in atypical depression. Nordic Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.3109/08039488.2011.611894
- Thase, M. E. (2009). Atypical depression: Useful concept, but it’s time to revise the dsm-iv criteria. Neuropsychopharmacology. https://doi.org/10.1038/npp.2009.100
-
Horwath, E., Johnson, J., Weissman, M. M., & Hornig, C. D. (1992). The validity of major depression with atypical features based on a community study. Journal of affective disorders, 26(2), 117-125.
- Depresión atípica – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2019). Retrieved 18 June 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/atypical-depression/symptoms-causes/syc-20369747