Poranne przyspieszenie metabolizmu – 7 sposobów

Czy wiedziałaś, że poranna filiżanka kawy nie tylko Cię pobudza, ale także przyspiesza metabolizm i zwiększa poziom adrenaliny, co sprzyja spalaniu tłuszczu? Dowiedz się więcej!
Poranne przyspieszenie metabolizmu – 7 sposobów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Przyspieszenie metabolizmu to cel wielu osób. Sam proces metabolizmu można przyrównać do wewnętrznego silnika, który przetwarza energię pozyskaną z jedzenia w paliwo, dzięki czemu możemy funkcjonować.

Wiele osób utożsamia metabolizm po prostu z szybszym spalaniem tłuszczu, ale to znacznie więcej. Metabolizm do odzwierciedlenie wewnętrznej równowagi i dostarczanie energii komórkom. To “zapłon”, który uruchamia każdy proces zachodzący w Twoim ciele i ma niebagatelny wpływ na Twoje samopoczucie.

Dobry metabolizm to dobre zdrowie. Z kolei wolny metabolizm skutkuje ciągłym uczuciem zmęczenia, skłonnościom do tycia, alergiom, problemom skórnym, senności i wiele, wiele więcej…

Dlatego też przyspieszenie metabolizmu nie powinno być jedynie celem zmierzającym do szybszego spalania tłuszczu. Korzyści z tego tytułu jest znacznie więcej. Dobry metabolizm sprzyja zdrowszemu życiu.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci przyspieszyć metabolizm w całkowicie naturalny sposób. Skupimy się na sposobach, które najlepiej sprawdzają się rano.

1. Pij ciepłą wodę z sokiem z cytryny

Zaraz po przebudzeniu i porannym prysznicu, Twoje ciało potrzebuje czegoś oczyszczającego z witaminami, lekkiego oraz zdrowego.

Wypicie szklanki ciepłej wody z cytryną na pusty żołądek może zdziałać cuda: wpłynie na przyspieszenie metabolizmu, przygotuje Twój żołądek do trawienia oraz oczyści ciało.

Ciepła woda jest zalecana, ponieważ zwiększa przemianę materii. Jeśli kwaśny smak cytryny Ci nie pasuje, możesz dodać łyżeczkę organicznego miodu.

2. Podnoś ciężarki przez 10 minut

nastolatka z hantlami

Każdy znajdzie 10 minut czasu i chociaż wydaje się to bardzo niewiele, to poświęcając regularnie 10 minut dziennie na ćwiczenia, można znacznie poprawić swój metabolizm oraz mieć bardziej wysportowane ciało.

Ćwiczenia mięśni to jeden ze sposobów na poprawę przemiany materii, a świetną porą na te ćwiczenia jest ranek.

Spróbuj zacząć od podnoszenia ciężarków: korzyści są znaczne i ciało będzie Ci wdzięczne.

3. Powiedz “tak” jajkom

Jajka to jeden z najlepszych produktów na poprawę metabolizmu. Kiedy je spożywasz w rozsądny sposób i razem z innymi zdrowymi produktami, to są wówczas fantastyczne, sycące, odżywcze i nawet pomagają tracić wagę.

Tłuszcz znajdujący się w jajkach jest zdrowy i nie wpływa na cholesterol, a kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-9 są korzystne dla układu krążenia.

4. Jabłka i gruszki

Organiczne jabłka oraz gruszki to także prezent dla Twojego zdrowia i samopoczucia.  Przyspieszają metabolizm, obniżają cholesterol, są sycące i ułatwiają pozbywanie się tłuszczu, który magazynuje się w ciele.

Ważne jest, by połączyć te owoce z innymi odżywczymi produktami. Możesz je dodać do miski z płatkami owsianymi lub przygotować jogurt z orzechami, rodzynkami czy miodem.

5. Wypij filiżankę kawy

filiżanka i ziarna kawy

Jak zapewne wiesz, kawa ma tylu zwolenników ilu przeciwników. Ale również wiesz, jak się po niej czujesz. Jeśli jesteś świadoma i nie pijesz kawy w nadmiarze, to jedna filiżanka Ci nie zaszkodzi, a w rzeczywistości poprawi Twój metabolizm.

Nie zapominaj, że kofeina zwiększa poziom adrenaliny w Twoim organizmie. Hormon ten sprzyja pozbywaniu się komórek tłuszczowych i będzie się dobrze sprawował, póki utrzymujesz zrównoważoną i urozmaiconą dietę.

6. Grejpfrut, świetne narzędzie na przyspieszenie metabolizmu

Kiedy pijesz dużą szklankę z grejpfruta dziennie, dostarczasz organizmowi niesamowite ilości witaminy C. Dodatkowo owoc ten jest wspaniałym źródłem błonnika, kwasu foliowego i tiaminy.

Tiamina jest bardzo ważna dla metabolizmu glukozy, dlatego też grejpfrut jest perfekcyjnym składnikiem diet odchudzających.

Dodatkowo jest to bardzo przydatny produkt dla osób z otyłością: zapobiega cukrzycy, ułatwia spalanie tłuszczu i poprawia trawienie.

7. Woda: fantastyczny stymulant

szklanka wody

Metabolizm przyspiesza już po wypiciu 2 szklanek wody (od 300 do 400 ml). Woda pomaga zrównoważyć funkcje organizmu, poprawia pracę nerek i prowadzi do utleniania się tłuszczy oraz rozkładu węglowodanów.

Wszystko czego potrzebujesz, to przygotować półtora litra wody zaraz po obudzeniu i nosić ją ze sobą przez cały dzień.

Picie niewielkich ilości wody przez cały dzień to świetny sposób na utrzymanie aktywnego metabolizmu. Ten prosty nawyk poprawi Twoje ogólne samopoczucie.

Jesteś gotowa, by przetestować te wskazówki?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • United States Department of Agriculture . Basic Report: Lemon Juice  ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2256?
  • Higdon, J. (2014, January 14). Vitamin C
    lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C#common-cold-treatment
  • The benefits of drinking water for your skin. (n.d.)
    uwhealth.org/madison-plastic-surgery/the-benefits-of-drinking-water-for-your-skin/26334


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.