Przyśpiesz metabolizm z pomocą natury!

12 stycznia, 2017
Czy wiedziałeś, że dodawanie do potraw pikantnych składników może przyspieszyć metabolizm nawet o 25%? Zaspokajają one również uczucie głodu i zwiększają zużycie energii.

Wiele osób starających się zredukować swoją masę ciała przypisuje trudność w osiągnięciu wymarzonego celu, temu iż metabolizm jest zbyt wolny. Choć po części jest to prawdą, również trzeba pamiętać, że proces ten polega na przekształcaniu dostarczonego pokarmu i napojów w energię.

Organizm spala energię przez cały dzień nawet podczas tak prostej czynności, jak oddychanie. Te kalorie, które używane są do funkcjonowania każdego dnia, uważane są za podstawowe procesy metaboliczne organizmu.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na metabolizm. Procesy te determinuje między innymi wielkość ciała, wiek czy płeć. Niemniej jednak nawyki mogą wpłynąć na jego szybkość w pozytywny lub negatywny sposób.

Na przykład brak aktywności fizycznej i nadmierna konsumpcja niezdrowej żywności powoduje, że metabolizm przebiega wolniej i zmniejsza się zdolność do spalania energii.

Z drugiej strony umieszczenie w diecie pewnych produktów może być impulsem poprawiającym jego tempo i usprawniającym utratę masy ciała. Dziś poznasz osiem z nich, które skutecznie przyspieszą Twój proces odchudzania. Odkryj je razem z nami!

Co przyspieszy Twój  metabolizm?

1. Papryka chili

chili

Jalapeno, pieprz cayenne i inne odmiany ostrej papryki są sprzymierzeńcem metabolizmu, a dodatkowo usprawniają krążenie krwi. Poprawiają szybkość zużywania energii i wydzielania jej w postaci ciepła. Oprócz tego redukują uczucie głodu.

Wszystkie te właściwości przypisuje się obecnej w nich kapsaicynie. Jest to aktywny związek, który stymuluje receptory bólowe w ciele, zwiększa przepływ krwi i przyspiesza metabolizm. Uważa się, że umieszczenie pikantnej papryczki w potrawie na kilka godzin może przyspieszyć metabolizm nawet o 25%.

2. Brokuły

Warzywo to jest jednym z tych, które posiada najwięcej wapnia i związków przeciwutleniających. Brokuły są niskokaloryczne, a jednocześnie dostarczają spore ilości witaminy A, C i K.

Niewielka ich porcja dostarcza kwasu foliowego i błonnika. Są to dwa niezbędne składniki odżywcze, które chronią mózg, serce i poprawiają stan kości. Ze względu na swój skład i właściwości jest to warzywo, które działa odtruwająco na organizm.

3. Jagody

jagody

Główną zaletą tych małych owoców jest wysoka zawartość antyoksydantów. Związki te spowalniają procesy utleniające. Są to procesy, których zachodzenie powoduje działalność wolnych rodników. Niszczą one komórki i tkanki mięśniowe.

Regularne spożywanie jagód poprawia szybkość procesów metabolicznych i pomaga w zachowaniu równowagi stężenia cukru we krwi, jednocześnie zmniejszając uczucie łaknienie.

4. Migdały

Migdały i orzechy zawierają wiele składników odżywczych, które wspomagają procesy odchudzania.

Są bogatym źródłem witaminy E i innych silnych przeciwutleniaczy, a także błonnika i kwasów tłuszczowych. Poprzez włączenie ich do diety, zredukowane zostaną ilości lipidów we krwi, a jednocześnie uczucie sytości zostanie zachowane na dłużej.

5. Szpinak

szpinak

Szpinak uważany jest za jeden z najzdrowszych warzyw o zielonych liściach i doskonale nadaje się do wspomagania metabolizmu podczas odchudzania. Znajdziemy w nim błonnik, białka i związki przeciwutleniające, które działają na poziomie komórkowym i redukują stres oksydacyjny.

Włączenie go do diety na stałe zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę, choroby serca, nowotwory i wiele innych poważnych chorób. W związku z tym, że jest ubogi w kalorie, z łatwością można go wkomponować w każdą dietę odchudzającą.

6. Płatki owsiane

W owsie znajdują się rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókna pokarmowe (błonnik), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i przeprowadzania procesów metabolicznych.

To zboże również ma zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi, usprawnia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i zmniejsza uczucie głodu.

Oprócz tego okazało się, że regularne konsumowanie zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych.

7. Zielona herbata

zielona-herbata

Zielona herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, które usprawniają metabolizm i pomagają schudnąć. Choć ma wiele właściwości leczniczych swoją sławę zyskał za sprawą badań, które dowiodły, że usprawnia właśnie procesy odchudzania.

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i uczestniczy w procesach, które są odpowiedzialne za przekształcanie kalorii w energię.

8. Owoce cytrusowe

Wszystkie owoce cytrusowe są dużym wsparciem dla wszystkich diet odchudzających. Na szczególną uwagę jednak zasługuje grapefruit, który wykazał największe korzyści, jeżeli chodzi o utrzymanie prawidłowego metabolizmu.

Jest to związane z wysoką zawartością witaminy C, a przy tym niskim indeksem glikemicznym. Dzięki temu utrzymany jest odpowiedni poziom cukru we krwi, a zwiększa się zużycie energii.

Na zakończenie warto dodać, że wszystkie produkty wymienione wyżej w artykule powinny być traktowane jak uzupełnienie zbilansowanej diety.

Nie powinny być jej bazą. Jeżeli celem jest zrzucenie kilku kilogramów, należy pamiętać, że najlepsze wyniki osiąga się poprzez połączenie zdrowego odżywiania z regularną aktywnością fizyczną.