Czysty dom - jak często czyścisz te 9 rzeczy?

Jak często czyścisz wymienione poniżej rzeczy w swoim domu? Dowiedz się jak ważne jest regularne pranie, czyszczenie lub dezynfekcja niektórych przedmiotów.
Czysty dom - jak często czyścisz te 9 rzeczy?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czysty dom to nie tylko kwestia estetyki, ale również higieny i dbałości o zdrowie nasze i naszych bliskich. Choć nie zawsze widać to gołym okiem, kurz i bakterie oraz cząsteczki unoszące się w powietrzu zbierają się na różnych przedmiotach w domu każdego dnia i mogą wywoływać choroby lub reakcje alergiczne.

Dlatego tak ważne jest aby zadbać o czysty dom i regularnie sprzątać, a także dezynfekować swoje otoczenie. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, pewne przedmioty w domu należy czyścić codziennie. Dowiedz się z poniższego artykułu, gdzie w twoim domu najszybciej gromadzą się bakterie.

1. Czyty dom: często zmieniaj ręczniki kuchenne

Ręczniki kuchenne to jeden z tych przedmiotów, które wymagają regularnego czyszczenia ze względu na ich bezpośredni i częsty kontakt z pożywieniem oraz znajdującymi się w kuchni bakteriami.

Choć czasem ręczniki kuchenne mogą wydawać się czyste, znajduje się na nich mnóstwo mikroorganizmów, które szybko się rozwijają w wilgotnym środowisku.

Mikroorganizmy z ręczników kuchennych łatwo przenoszą się na inne powierzchnie oraz na nasze ręce, przez co mogą łatwo wywołać różnorodne choroby. Staraj się regularnie prać, a także wymieniać ręczniki i ściereczki, których używasz w kuchni, aby nie pozwolić bakteriom na rozprzestrzenianie się.

2. Klucze

Klucze to jeden z przedmiotów, na których znajduje się największa ilość bakterii. Mają one kontakt z naszymi dłońmi, kieszeniami i różnymi powierzchniami, na których znajdują się bakterie.

Dlatego też, aby uniknąć problemów zdrowotnych, najlepiej jest je codziennie myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub czyścić je za pomocą jakiegoś produktu antybakteryjnego.

3. Gąbka do naczyń

Gąbki to idealne środowisko do rozwoju bakterii, choć są one przecież stworzone po to, aby czyścić naczynia. W gąbkach znajdują się resztki jedzenia, które wraz z wodą pozwalają bakteriom na szybkie rozmnażanie się.

Mycie blatu gąbką do naczyń

Koniecznie czyść gąbki do naczyń, aby rzeczywiście spełniały one swoją rolę. Wkładaj je regularnie do zmywarki albo posypuj sodą oczyszczoną.

4. Czyty dom to czysty i zdezynfekowany zlew

Wbrew pozorom zlew wcale nie jest najczystszym punktem w kuchni. Jego powierzchnia ma bowiem kontakt z mnóstwem produktów, których resztki mogą przyczepiać się do jego ścianek.

Samo przetarcie zlewu ściereczką nie wystarczy. Należy usuwać z niego bakterie i grzyby, stosując przeznaczone do tego środki.

5. Ekspres do kawy

Ścianki ekspresu do kawy również sprzyjają rozwojowi bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Ekspres do kawy

Pamiętaj, aby czyścić ekspres po każdym użyciu i usuwać resztki kawy z jego wnętrza.

6. Czysty dom: nie zapominaj o deskach do krojenia

Deski do krojenia, których używamy w kuchni to powierzchnia mająca styczność z mnóstwem szkodliwych patogenów. Żywią się one resztkami jedzenia, jakie pozostały na desce.

Na szczęście deski są tak zbudowane, że jest je łatwo wyczyścić np. sokiem z cytryny albo białym octem. Obydwa te produkty mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

7. Pędzelki do makijażu

Pędzelki i gąbeczki, których używasz do nakładania makijażu powinny być dezynfekowane każdego dnia, ponieważ mają bezpośredni kontakt z twoją skórą.

Dezynfekcja pędzla do makijażu

Komórki martwego naskórka zbierają się w akcesoriach używanych do makijażu i tworzą doskonałe środowisko dla bakterii i grzybów. Te z kolei mają szkodliwy wpływ na naszą cerę.

8. Czysty dom to również czysta toaleta

Z oczywistych powodów toaleta to jedno z miejsc, w którym znajdziemy największą ilość bakterii i grzybów. Jeśli nie czyścisz sedesu odpowiednio często, może on stanowić zagrożenia dla twojego zdrowia.

Oprócz tego należy również pamiętać o tym, że nieodpowiednio czyszczony sedes staje się źródłem bardzo nieprzyjemnego zapachu.

9. Płytki w łazience

Na płytkach w łazience osadzają się bakterie, wilgoć i resztki produktów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli nie czyścisz płytek regularnie, nie tylko stają się one wylęgarnią bakterii, ale również trudniej jest usunąć z nich różnego rodzaju osady i zacieki.

Czysty dom - mycie płytek

Myj płytki wodą z dodatkiem octu albo sody oczyszczonej, aby nie tylko wyglądały one estetycznie, ale również były wolne od bakterii i wirusów.

Jak często czyścisz wymienione powyżej przedmioty? Postaraj się poświęcić im nieco więcej czasu, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed niepotrzebnym kontaktem z bakteriami i wirusami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.