Przedmioty, których nie należy przechowywać w łazience – 8 przykładów

Przechowywanie wielu przedmiotów w łazience jest wygodne, gdyż niektóre rzeczy lubimy mieć pod ręką. Okazuje się jednak, że łazienka nie jest najlepszym miejscem dla wszystkich przedmiotów.
Przedmioty, których nie należy przechowywać w łazience – 8 przykładów

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Przedmioty takie jak akcesoria do włosów czy kosmetyki do makijażu przechowujemy najczęściej w łazience, gdyż lubimy mieć je pod ręką podczas porannej rutyny. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w łazience nie brakuje wilgoci, bakterii, grzybów czy substancji chemicznych, które niekoniecznie będą dobrze wpływać na naszą higienę czy zdrowie.

Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jakie przedmioty nie powinny być na co dzień przechowywane w łazience. Poniżej znajdziesz aż 8 przykładów.

1. Szczoteczki do zębów

Szczotki do zębów to przedmioty, które każdy z nas od dziecka odruchowo na stałe zostawia w łazience. Okazuje się jednak, że niesie to ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza jeśli nie jesteś jedynym członkiem rodziny korzystającym z danej toalety.

Badacze z Uniwersytetu Quinnipiac w Connecticut odkryli, że w 60% badanych szczoteczek do zębów znajdują się cząsteczki… kału. Niezależnie od tego, w jaki sposób są przechowywane, w dzielonych łazienkach jest to normą.

Nawet jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, a po umyciu zębów dokładnie płuczesz szczoteczkę, wciąż rozwijają się w niej duże ilości groźnych bakterii. Co gorsza, w łazience panuje ciepłe i wilgotne środowisko, przez co szczoteczka po użyciu nigdy w pełni nie wysycha.

W świetle tych refleksji możemy stwierdzić, że najlepiej byłoby przechowywać przedmioty takie jak szczoteczki do zębów w innych pomieszczeniach niż łazienka. Dodatkowo możesz zainwestować także w specjalny pokrowiec lub osłonkę na szczoteczkę.

2. Lekarstwank

Leki

Ciepło i wilgoć panujące w łazience mogą w skrajnych przypadkach zmniejszać skuteczność leków, a nawet prowadzić do ich wcześniejszego przeterminowania. Produkty takie jak lekarstwa powinny być przechowywane według poniższych zasad:

  • Wybierz czyste i suche miejsce. Może być to szafka w dowolnym miejscu domu. Uwaga jednak na kuchnię – mogą pojawiać się w niej podobne problemy, jak w łazience.
  • Przechowuj lekarstwa w ich oryginalnych opakowaniach, dzięki czemu łatwiej będzie Ci je zidentyfikować, a także dopilnować daty ważności. Bez opakowań łatwiej też o zażycie nieodpowiednich leków.
  • Zawsze przechowuj lekarstwa poza zasięgiem dzieci.

3. Maszynki do golenia i inne metalowe przedmioty

Duża wilgotność powietrza może wywoływać rdzewienie metalowych przedmiotów, takich jak brzytwy czy maszynki do golenia. Jedynym wypadkiem, gdy możesz przechowywać tego rodzaju przedmioty w łazience, jest nie wyjmowanie ich z oryginalnego opakowania. To samo dotyczy nożyczek czy innych rdzewiejących akcesoriów.

4. Kosmetyki do makijażu

Kosmetyki do makijażu przechowywane w łazience także mogą tracić na swojej przydatności i wcześniej się przeterminować. Ciepło i wilgoć źle wpływają na cienie do powiek, róże do policzków, podkłady czy szminki.

Do opakowań dostają się także bakterie, warto więc kosmetyki przechowywać w suchych miejscach, takich jak sypialnia. Jeśli chodzi o lakiery do paznokci, dobrym sposobem jest przechowywanie ich w lodówce, gdzie nie zgęstnieją i nie wyschną tak łatwo.

5. Perfumy

Perfumy i inne przedmioty zapachowe pozostawione na dłuższy czas w łazience, mogą zmieniać swój aromat przez działanie temperatury i pary wodnej. Najlepiej jest przechowywać perfumy w sypialni lub innym pomieszczeniu, gdzie temperatura i wilgotność powietrza są względnie stałe.

6. Prezerwatywy

Kolejne przedmioty, które źle reagują na wilgoć i zmiany temperatur, to niewątpliwie antykoncepcja, przede wszystkim prezerwatywy. Nawet jeśli wydaje Ci się, że łazienka to odpowiednio dyskretne miejsce, gdzie możesz je przechowywać, w rzeczywistości zdecydowanie lepsza będzie szafka nocna przy łóżku, gdzie kondomy nie będą narażone na działanie czynników zewnętrznych.

7. Biżuteria

Tak samo jak maszynki do golenia czy nożyczki, także biżuteria źle reaguje na kontakt z wilgotnym powietrzem. Imitacje metali szlachetnych mogą na przykład zmieniać kolor, a srebrne przedmioty – pokrywać się osadem i śniedzieć.

Do przechowywania biżuterii wykorzystaj specjalne zamyka pudełko, najlepiej wyściełane przyjemnym materiałem takim jak zamsz. Takie opakowanie doskonale ochroni Twoje drogocenne przedmioty przed kurzem i wilgocią.

8. Szczotki i grzebienie

Przechowywanie w łazience

Szczotki do włosów oraz grzebienie pozostawiane w łazience również stanowią dobre miejsce dla rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów. Lepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie ich w zamkniętym pudełku, gdyż nawet w szufladzie łazienkowej szafki wilgoć może być zbyt duża i pobudzać rozwój bakterii czy nawet pleśni.

To samo dotyczy zarówno szczotek do włosów, jak i szczoteczek do zębów.

Jak widzisz nie wszystkie przedmioty można przechowywać w łazience bez narażania się na pewne konsekwencje. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, co do tego, jakie przedmioty nie powinny znajdować się w łazience, zastanów się nad rozwijającymi bakteriami i grzybami, a odpowiedź nasunie się sama.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Society for Microbiology. June 2, 2015. Toothbrush contamination in communal bathrooms.
  • Guerra, Daniel. “Uso de antisépticos y desinfectantes.” Revista del Hospital Materno Infantil Ramón Sardá 24.4 (2005): 201-203.
  • Guinan, Maryellen E., Maryanne McGuckin-Guinan, and Alice Sevareid. “Who washes hands after using the bathroom?.” American Journal of Infection Control 25.5 (1997): 424-425.
  • Rusin, P., P. Orosz‐Coughlin, and C. Gerba. “Reduction of faecal coliform, coliform and heterotrophic plate count bacteria in the household kitchen and bathroom by disinfection with hypochlorite cleaners.” Journal of Applied Microbiology 85.5 (1998): 819-828.
  • Santiago, J. “Control de los Gérmenes.” Prevent the Spread of Germs 32.3 (2011): 11.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.