Sprzątamy kuchnię! 7 trików

· Lipiec 19, 2016
Czy wiesz, że talk jest świetnym sposobem, by wyczyścić tłuste plamy z tapicerki? Pozostaw ten środek na 30 minut, a plamy znikną!

Sprzątając kuchnię często musimy mierzyć się z wyzwaniami, z którymi nie spotykamy się w innych pomieszczeniach naszego domu. Tłuste plamy, resztki jedzenia, kamień… To wszystko wymaga sięgnięcia po specjalne środki. Niestety silne artykuły chemiczne są nie tylko drogie, ale również szkodliwe.

Właśnie dlatego chcemy polecić Ci kilka naturalnych i całkiem ekologicznych produktów, które musisz mieć pod ręką, gdy postanowisz wysprzątać swoją kuchnię. Poniżej znajdziesz 7 trików, które z pewnością ułatwią Ci ten obowiązek.

Posprzątaj kuchnię z pomocą naszych pomysłów!

Jak wyczyścić patelnię?

Brudna patelnia

Patelnie oraz garnki to największe wyzwanie, gdy sprzątamy kuchnię. Bardzo trudno doczyścić je z rdzy oraz tłuszczu, który odkładał się na nich wraz z każdym użyciem.

Aby jednak nie uniknąć ich wyrzucania, możesz skorzystać z mieszanki naturalnych produktów, które pomogą Ci doprowadzić je do stanu używalności. Wymieszaj sodę oczyszczoną z nadtlenkiem wodoru, a następnie wyszoruj patelnie i garnki szorstką gąbeczką.

Efekty przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania – sprzęt kuchenny będzie jak nowy!

Myjemy pralkę

Jeśli sprzątając kuchnię zastanawiasz się, czy warto zająć się także pralką, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Mimo, że jest to urządzenie, którego zadaniem jest pranie Twoich ubrań, duża część brudu i zanieczyszczeń z biegiem czasu odkłada się wewnątrz tej maszyny.

Aby uniknąć awarii oraz nieprzyjemnego zapachu, który po pewnym czasie może zacząć wydobywać się z bębna, użyj mieszanki sody oczyszczonej i octu. Wlej mieszankę do środka i włącz pralkę.

Usuwamy tłuste plamy

Soda z limonką

Sprzątając kuchnię nie sposób uniknąć starcia z tłustymi plamami na blatach i sprzęcie AGD. Aby się z nimi uporać, możesz wykorzystać właściwości sody oczyszczonej oraz cytryny lub limonki. Potrzebna będzie Ci także szczoteczka, którą zeskrobiesz brud z danej powierzchni.

Jeśli chodzi o tłuste plamy na tapicerce, najpierw użyj ręcznika papierowego, w który wsiąknie tłuszcz, a następnie posyp plamę talkiem lub mąką kukurydzianą. Pozostaw na pół godziny, a następnie zbierz proszek odkurzaczem. Po plamie ani śladu!

Okna, drzwi i framugi

Okna, drzwi i framugi to miejsca, w których najczęściej gromadzi się kurz. Gdy nie są one regularnie czyszczone, pyłki unoszące się w powietrzu mogą wywoływać nieprzyjemny katar lub nawet alergie.

Właśnie dlatego sprzątając kuchnię nie można zapomnieć również o tych elementach. Aby je wyczyścić użyj sody oczyszczonej z octem, a następnie wykorzystaj szczoteczkę, by dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia.

Jak czyścić drewniane powierzchnie?

Tłuste plamy

Porady dotyczące mycia powierzchni drewnianych przydadzą Ci się nie tylko, gdy sprzątasz kuchnię, ale także, gdy myjesz podłogi, meble czy drzwi w innych pomieszczeniach Twojego domu.

W tym przypadku doskonałym i niezastąpionym sposobem jest pasta do zębów. Wystarczy, że wetrzesz odrobinę tego produktu w zabrudzoną powierzchnię i pozostawisz na pół godziny. Następnie należy wyszorować powierzchnię szczoteczką lub wilgotną gąbką.

Mikrofalówka

Mikrofalówka to szczególne wyzwanie, które staje przed Tobą, gdy sprzątasz kuchnię. Warto czyścić to urządzenie regularnie, gdyż ma ono tendencje do gromadzenia w środku resztek pokarmu i tłuszczu, które na dłuższą metę mogą mieć szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie.

Aby mikrofala lśniła jak nowa, skorzystaj ponownie z właściwości octu. Wlej do niewielkiego pojemnika dwie szklanki wody i łyżkę stołową octu. Wstaw naczynie do mikrofali i włącz ją na około 3-4 minuty aż woda zacznie parować.

Odczekaj około 10 minut przed otwarciem drzwiczek, taka by para dotarła do każdego zakamarka urządzenia.

Następnie ostrożnie wyjmij naczynie z mikrofali i wyczyść ścianki i drzwiczki urządzenia gąbeczką z odrobiną sody oczyszczonej. Na koniec przetrzyj wnętrze mikrofali wilgotną ściereczką.

Jak zdezynfekować kuchnię?

Mycie blatów

Raz na jakiś czas warto gruntownie zdezynfekować swoją kuchnię, a dotyczy to przede wszystkim takich powierzchni jak blaty kuchenne, które wymagają czyszczenia nawet kilka razy dziennie i na których gromadzą się znaczne ilości bakterii.

Aby usunąć plamy, resztki jedzenia i bakterie z blatów, wymieszaj ocet, wodę i sok z cytryny, a następnie przetrzyj wszystkie powierzchnie wilgotną ściereczką. Upewnij się, że mieszanka dotarła do każdego zakamarka Twojej kuchni.

Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo ciężkie do usunięcia, przygotuj pastę z sody oczyszczonej i soku z cytryny, a następnie wyszoruj powierzchnię aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu.