Sprzątamy kuchnię! Poznaj 7 fantastycznych trików

Czy wiesz, że talk jest świetnym sposobem, by wyczyścić tłuste plamy z tapicerki? Pozostaw ten środek na 30 minut, a plamy znikną!
Sprzątamy kuchnię! Poznaj 7 fantastycznych trików

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sprzątając kuchnię często musimy mierzyć się z wyzwaniami, z którymi nie spotykamy się w innych pomieszczeniach naszego domu. Tłuste plamy, resztki jedzenia, osady z kamienia… To wszystko wymaga sięgnięcia po specjalne środki. Niestety silne artykuły chemiczne są nie tylko drogie, ale również szkodliwe.

Właśnie dlatego chcemy polecić Ci kilka naturalnych i w pełni ekologicznych produktów, które musisz mieć pod ręką, gdy postanowisz wyczyścić swoją kuchnię. Poniżej znajdziesz 7 trików, które z pewnością ułatwią Ci sprzątanie.

Posprzątaj kuchnię z pomocą naszych pomysłów!

Jak wyczyścić patelnię?

Patelnie oraz garnki to największe wyzwanie, gdy sprzątamy kuchnię. Bardzo trudno doczyścić je z rdzy oraz tłuszczu, który odkłada się na nich wraz z każdym użyciem.

Brudna patelnia, ziemniaki i soda oczyszczona

Aby uniknąć ich przedwczesnego wyrzucania, możesz skorzystać z mieszanki naturalnych produktów. Pomogą Ci one doprowadzić garnki i patelnie do stanu używalności.

Wymieszaj sodę oczyszczoną z nadtlenkiem wodoru, a następnie wyszoruj patelnie i garnki szorstką gąbeczką.

Efekty przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania – sprzęt kuchenny będzie jak nowy!

Myjemy pralkę

Jeśli sprzątając kuchnię zastanawiasz się, czy warto zająć się także pralką, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Mimo że jest to urządzenie, którego zadaniem jest pranie Twoich ubrań, z biegiem czasu w jego wnętrzu odkłada się całkiem sporo brudu.

Aby uniknąć awarii oraz nieprzyjemnego zapachu, który po pewnym czasie może zacząć wydobywać się z bębna, użyj mieszanki sody oczyszczonej i octu. Wlej mieszankę do środka i włącz pralkę. Po zakończeniu cyklu urządzenie będzie idealnie czyste.

Czyścimy kuchnię: Usuwamy tłuste plamy

Sprzątając kuchnię, nie sposób uniknąć starcia z tłustymi plamami na blatach i sprzęcie AGD. Aby się z nimi uporać, możesz wykorzystać właściwości sody oczyszczonej w połączeniu z cytryną lub limonka. Potrzebna będzie Ci także szczoteczka, którą zeskrobiesz brud z czyszczonej powierzchni.

Soda, pół limonki i gąbka kuchenna

Jeśli chodzi o tłuste plamy na tapicerce, najpierw użyj ręcznika papierowego. Kiedy tłuszcz w niego wsiąknie, następnie posyp plamę talkiem lub mąką kukurydzianą.

Pozostaw na pół godziny, a następnie zbierz proszek odkurzaczem. Po plamie ani śladu!

Okna, drzwi i framugi

Okna, drzwi i framugi to miejsca, w których najczęściej gromadzi się kurz. Gdy nie są one regularnie czyszczone, pyłki unoszące się w powietrzu mogą wywoływać nieprzyjemny katar lub nawet alergie.

Właśnie dlatego sprzątając kuchnię, nie można zapomnieć również o tych elementach. Aby je wyczyścić użyj sody oczyszczonej z octem, a następnie wykorzystaj szczoteczkę, by dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia.

Jak czyścić drewniane powierzchnie?

Porady dotyczące mycia powierzchni drewnianych przydadzą Ci się nie tylko, gdy sprzątasz kuchnię, ale także, gdy myjesz podłogi, meble czy drzwi w innych pomieszczeniach swojego domu.

Czyszczenie drewnianych mebli

W tym przypadku doskonałym i niezastąpionym sposobem jest pasta do zębów. Wystarczy, że wetrzesz odrobinę tego produktu w zabrudzoną powierzchnię i pozostawisz na pół godziny. Następnie należy wyszorować powierzchnię szczoteczką lub wilgotną gąbką.

Mikrofalówka

Mikrofalówka to szczególne wyzwanie, które staje przed Tobą, gdy sprzątasz kuchnię. Warto czyścić to urządzenie regularnie, gdyż ma ono tendencje do gromadzenia w środku resztek pokarmu i tłuszczu, które na dłuższą metę mogą mieć szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie.

Aby mikrofala lśniła jak nowa, skorzystaj ponownie z właściwości octu. Wlej do niewielkiego pojemnika dwie szklanki wody i łyżkę stołową octu. Wstaw naczynie do mikrofali i włącz ją na około 3-4 minuty, aż woda zacznie parować.

Odczekaj około 10 minut przed otwarciem drzwiczek, tak by para dotarła do każdego zakamarka urządzenia.

Następnie ostrożnie wyjmij naczynie z mikrofali i wyczyść ścianki i drzwiczki urządzenia gąbeczką z odrobiną sody oczyszczonej. Na koniec przetrzyj wnętrze mikrofali wilgotną ścierką.

Jak zdezynfekować kuchnię?

Raz na jakiś czas warto gruntownie zdezynfekować swoją kuchnię, a dotyczy to przede wszystkim takich powierzchni jak blaty kuchenne, które wymagają czyszczenia nawet kilka razy dziennie, gdyż gromadzą się na nich znaczne ilości bakterii.

kobieta przeciera blat i sprząta kuchnię

Aby usunąć plamy, resztki jedzenia i bakterie z blatów, wymieszaj ocet, wodę i sok z cytryny, a następnie przetrzyj wszystkie powierzchnie wilgotną ściereczką. Upewnij się, że mieszanka dotarła do każdego zakamarka Twojej kuchni.

Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo ciężkie do usunięcia, przygotuj pastę z sody oczyszczonej i soku z cytryny, a następnie szoruj powierzchnię aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.