Czym jest psychoedukacja w terapii psychologicznej?
Za każdą diagnozą kryje się wyzwanie: akceptacja choroby przez pacjenta, aby inicjował i podtrzymywał zachowania opiekuńcze. Jak można to osiągnąć, jeśli istnieją obawy, osobiste przekonania, piętno społeczne i inne negatywne doświadczenia? Pomocna okazuje się psychoedukacja.
Psychoedukacja jest jednym z narzędzi stosowanych w psychoterapii, aby pomóc pacjentom zrozumieć, jak działa ich choroba. To pomaga im współpracować w sposób zaangażowany, trwały i odpowiedzialny. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym to polega.
Na czym polega psychoedukacja?
Psychoedukacja jest metodą psychologiczną stosowaną w terapii. Ma na celu prawdziwe zaangażowanie pacjenta w jego proces poprawy. To on ma być sprawcą swojego dobrego samopoczucia. W ten sposób wzmacnia się pozycję pacjenta i promuje jego większą autonomię, dostarczając informacji o stanie choroby.
Poprzez psychoedukację pacjent może nauczyć się identyfikować symptomy, cykle, zmiany czy różne alarmy, które pomagają mu zapobiegać zdarzeniom. W ten sposób nabywa umiejętności radzenia sobie w sytuacjach negatywnych.
Bez wątpienia psychoedukacja stanowi kluczowe narzędzie zmiany.
Psychoedukację stosuje się również w stosunku do rodziny lub otoczenia pacjenta, dążąc do tego, aby stali się oni uczestnikami lub facylitatorami procesów. W końcu rodzina lub sieć wsparcia może być czynnikiem zdrowia lub ryzyka nawrotu choroby.
Jeśli chodzi o rodzinę, oprócz dostarczania informacji, uczy się korzystania z różnych zasobów, aby pomóc pacjentowi w różnych okolicznościach, które może stwarzać choroba. To pozwala towarzyszyć choremu, przetrzymywać kryzysy i być przygotowanym na wszelkie sytuacje. Dotyczy to między innymi nawrotów.
Znaczenie procesu
Znaczenie psychoedukacji polega na tym, że czyni ona z pacjenta aktywnego współpracownika w swoim procesie terapeutycznym. Oznacza to, że odpowiedzialność pacjenta wykracza poza ramy tego, co dzieje się w gabinecie.
Z drugiej strony może być również przydatna dla pacjenta, aby nadać sobie nowe znaczenie w chorobie. Posiadając informacje i będąc przygotowanym, może wykorzystać swoje zasoby i zrozumieć, co się z nim dzieje. W ten sposób czuje, że coś robi, że jest przydatny i że ma władzę nad swoim stanem.
To ważne również dla jego otoczenia, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia piętna związanego z niektórymi chorobami. Jednym z aspektów, nad którym pracują profesjonaliści, jest przypomnienie osobie, że jej choroba nie oznacza, że jest mniej wartościowa lub słaba. Dotyczy to również kwestii związanych z poczuciem własnej wartości i poprawia przestrzeganie leczenia.
Oferując przestrzeń dla informacji, psychoedukacja przyczynia się do obalenia mitów lub błędnych przekonań na temat danej diagnozy.
Kiedy rodzina uczestniczy w procesie leczenia, dzięki psychoedukacji może dostarczać bardziej wiarygodnych informacji w przypadku nawrotów choroby. Te dane są niezwykle przydatne dla zespołów opieki zdrowotnej.
Możesz przeczytać również: Czym jest terapia dramatyczna i jakie są jej zalety?
Jakie zalety ma psychoedukacja
Oto niektóre z korzyści, jakie odnajdujemy w stosowaniu psychoedukacji w terapii psychologicznej:
- Pacjent uczy się lepiej współistnieć ze swoją chorobą i akceptuje ją jako część swojego życia, dzięki czemu zyskuje bardziej aktywną rolę w powrocie do zdrowia. Psychoedukacja poprawia też jego postawę i pozwala nabrać pewności siebie.
- Poprawia jakość życia człowieka, ponieważ przyjmuje wytyczne dotyczące samoopieki.
- Ułatwia interakcję między pacjentem a jego rodziną: gdy osoby bliskie pacjentowi wiedzą, co się dzieje, mogą zrozumieć i pomóc. Ich oczekiwania dotyczące procesu zdrowie-choroba są bardziej adekwatne i realne.
- Następuje lepsze przystosowanie do choroby, zarówno po stronie chorego, jak i jego najbliższego otoczenia.
„Czy ja wariuję? A może zaraz umrę? Czy to coś poważnego?” Oto niektóre z pytań (wraz z całym emocjonalnym korelatem), które pojawiają się, gdy nie mamy wystarczających informacji na temat tego, co się z nami dzieje. W tym kontekście psychoedukacja pozwala zredukować niepokój, niepewność i strach.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Terapia Integracji Cyklu Życia w celu uzdrowienia Twojego Wewnętrznego Dziecka
W jakich przypadkach stosuje się psychoedukację?
Psychoedukacja jest zalecana w wielu chorobach i jest stosowana nawet przez różnych specjalistów. Nie tylko w ramach terapii psychologicznej.
Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, w których zaburzenie lub choroba ma charakter przewlekły. Typowe zastosowanie dotyczy przede wszystkim pacjentów z depresją, lękiem i schizofrenią.
Psychoedukacja na całe życie
Strategia promuje kompleksowe podejście do choroby, kładąc nacisk na aspekty biologiczne, poznawcze i społeczne. Polega na edukacji pacjenta tak, aby miał informacje o tym, co się z nim dzieje.
Informacja jest kluczem do każdego leczenia i jest prawem pacjenta, który konsultuje się z lekarzem lub terapeutą.
Psychoedukacja jest także miejscem spotkań pacjenta i profesjonalisty, ponieważ nie chodzi o wydawanie poleceń, ale o znalezienie wspólnych propozycji i rozwiązań. To sami pacjenci mogą odkryć, co działa w ich przypadku, a co nie.
Nie jest to zatem proces wertykalny ani jednokierunkowy, ale aktywny i partycypacyjny. W związku z tym ważne jest, aby zrozumieć, że to pacjent musi zastosować strategie samoopieki i posiąść umiejętności, aby stawić czoła swojej chorobie w chwili obecnej i w przyszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aragonès, Enric & Cardoner, Narcis & Colom, Francesc & Lopez-Cortacans, German & Gilaberte, Inmaculada. (2013). Guía de Buena Práctica Clínica: Psicoeducación en pacientes con depresión.
- Arone Mallqui, P., & Llaque Guerra, G. M. (2019). Eficacia del programa de psicoeducación para reducir las recaídas y mejorar la adherencia al tratamiento en el paciente con trastorno bipolar.
- Beck, A. “Terapia cognitiva de la depresión” (1979) Ed. Desclee de Brouwer.