Niepokój u dzieci: jak go zredukować?

Niepokój u dzieci: jak go zredukować?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Twoje dziecko często wpada w gniew lub w złym nastroju? Czy regularnie boli je głowa lub brzuch? Mogą to być objawy lęku. W tym artykule dowiesz, jak zredukować niepokój u dzieci.

Niepokój u dzieci

Lęk to normalna reakcja na coś, co jest postrzegane jako niebezpieczeństwo lub zagrożenie. Kiedy dana osoba doświadcza przesadnego strachu, mówimy o zaburzeniu lękowym. Jak możemy pomóc zmniejszyć niepokój u dzieci?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest lęk dziecięcy, jakie są jego objawy i jak najlepiej możesz pomóc dzieciom radzić sobie z niepokojem, aby uniknąć rozwoju zaburzeń psychicznych.

Czym jest niepokój u dzieci?

Niepokój u dziecka
Lęk jest dla człowieku czymś naturalnym. To normalna reakcja, jaką wywołuje strach.

Lęk to jedna z naszych podstawowych emocji. Wszyscy doświadczyliśmy kiedyś uczucia niepokoju. Czy pamiętasz, kiedy zdawałaś/eś ostatni egzamin na studiach? Albo dzień, kiedy miałaś/eś rozmowę kwalifikacyjną o pracę, tak bardzo upragnioną? Dobrze wiesz, jak to jest odczuwać niepokój, prawda?

Dzieci w wieku około dwóch czy trzech lat zaczynają odczuwać niepokój, który może wywołać zaburzenia lękowe. Czy pod łóżkiem mieszka potwór? Co by się stało, gdyby moi rodzice umarli? A gdyby do domu wszedł złodziej?

Nawet jazda na rowerze i strach przed upadkiem może wywołać niepokój. Problem pojawia się, gdy to uczucie jest tak silne, tak nadmierne, że staje się zaburzeniem.

Objawy niepokoju u dzieci

Zdrowie mózgu dziecka
Lęk wpływa na Twoje dziecko fizycznie i emocjonalnie.

Dla tych dzieci, które nadmiernie przeżywają swoje lęki i nie radzą sobie z wywołanym nimi cierpieniem, niepokój może stać się (niepożądanym) towarzyszem drogi. Przyjrzyjmy się zatem razem na możliwe objawy lęku u dzieci:

  1. Bóle głowy lub brzucha, częste i bez przyczyn medycznych.
  2. Napięte mięśnie, drżenie i nadmierne pocenie się.
  3. Problemy ze snem, tj. trudności z zasypianiem (bezsenność) lub utrzymywaniem snu.
  4. Ekstremalna wrażliwość i ewidentne udręczanie się poprzez nawykowy płacz.
  5. Wpadanie w złość bez wyraźnego powodu.
  6. Zły humor.
  7. Nadmierny strach przed popełnieniem błędów.
  8. Ataki paniki.
  9. Fobie i przesadne lęki: dziecko bardzo się boi na przykład jakiegoś zwierzęcego lub naturalnego zjawiska, takiego jak burza.
  10. Strach przed brakiem miłości.
  11. Niepokój, nawykowa nerwowość.
  12. Dziecko nie chce chodzić do szkoły, jeść w szkole, a tym bardziej korzystać ze szkolnej łazienki.
  13. Stale szuka aprobacji, zgody u rodziców.
  14. Ciągle pyta, „co by się stało, gdyby…”?
  15. Wydaje mu się, że nie może zrobić rzeczy, których nawet jeszcze nie spróbowało robić.

Jak widać, symptomy te mogą pokrywać się z innymi problemami, takimi jak na przykład zastraszanie. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko odczuwa niepokój, nie czekaj dłużej i skonsultuj się z lekarzem. On lepiej niż ktokolwiek może zdiagnozować źródło problemów i sposoby ich rozwiązania.

Zaburzenia lękowe

Niepokój u dzieci może stać się przyczyną poważnego zaburzeniem. Wśród możliwych z nich nich najczęstsze to:

  1. Fobie: dziecko odczuwa skrajny i irracjonalny lęk przed czymś, jakimś zwierzęciem lub sytuacją, na przykład owadami lub pójściem do lekarza.
  2. Lęk przed separacją: dziecko boi się rozstania z rodzicami.
  3. Fobia społeczna: dziecko staje się niespokojne, gdy musi uczęszczać do miejsca o dużym napływie ludzi, takiego jak szkoła lub centrum handlowe.
  4. Napady lękowe: dziecko poci się, czuje zawroty głowy i drżenie ciała, ma trudności z oddychaniem i czuje, że jego serce bije szybko w obliczu sytuacji, która wywołuje intensywny strach.
  5. Ogólny niepokój: dziecko martwi się o wszystko wokół siebie.

Wskazówki dotyczące zapobiegania lękowi u dzieci

1. Pomóż dziecku stawić czoła jego lękom

Dziecko malujące ściany
Nie możemy uciekać od lęku, lecz możemy nauczyć się poprawnie nim zarządzać.

Twoja pierwsza reakcja jako rodzica to z pewnością unikanie czynności, które powodują niepokój u Twojego dziecka. Nie rób tego! Twoje dziecko musi nauczyć się stawiać czoła swoim lękom, w przeciwnym razie będzie tylko unikać problemu, a tym samym przedłużać w czasie jego niepokój.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Stany lękowe – 9 typowych nawyków, które je wywołują

2. Dawaj dobry przykład

Dzieci obserwują swoich rodziców, aby nauczyć się i ocenić, jak postępować w różnych sytuacjach. Pokaż swojemu maluchowi, że wiesz, jak kontrolować swoje emocje, nawet w sytuacjach, które powodują niepokój. Bądź lustrem, w które patrzą Twoje dzieci!

3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko będzie musiało zmierzyć się z sytuacją wywołującą niepokój, porozmawiaj z nim wcześniej. Zmierzyć się ze strachem, nie wiedząc przy tym, że trzeba będzie to zrobić, to nie to samo, co mierzyć się z nim ze znajomością przyczyny. Wiedza o tym, co się stanie, może pomóc zmniejszyć poziom niepokoju u dzieci.

4. Pokaż swoje uczucia

Niepokój u dzieci
Okaż bezwarunkową miłość, aby pomóc dziecku radzić sobie z lękiem.

Aby zmniejszyć niepokój u dzieci, ważne jest okazywanie empatii, czyli słuchanie dzieci bez oceniania ich. By zachęcić dzieci do powierzenia nam swojego zaufania, możesz otworzyć swoje serce i pokazać, co się dzieje z tobą. Dzielenie się swoimi emocjami sprawi, że łatwiej im będzie podzielić się własnymi z Tobą.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Mówienie o uczuciach – czy ciężko Ci powiedzieć „kocham”?

5. Pogratuluj swojemu dziecku

Towarzysz swojemu dziecku na ścieżce przezwyciężenia jego lęku i gratuluj mu każdego małego kroku, jaki podejmuje w tym celu.

6. Okaż swoje wsparcie i miłość

Twoje wsparcie i miłość są bezwarunkowe… Spraw, aby Twoje dziecko to zrozumiało! Nie ma nic ważniejszego dla Twojego malucha niż świadomość, że zawsze będziesz przy nim, bez względu na to, co się stanie.

7. Popraw ich działania

Rodzice rozmawiający z dziećmi
Towarzysz swojemu dziecku na każdym etapie radzenia sobie z lękiem.

Nie wahaj się korygować działań dziecka, lecz rób to bez etykietowania jego sposobu bycia. Pamiętaj, że ważna jest umiejętność mówienia o zachowaniach, a nawet krytykowania ich, jeśli były niepoprawne, jednak bez kojarzenia niepokoju z cechą osobowości dziecka.

8. Szukaj profesjonalnej pomocy

Jeśli udręka Twojego dziecka nasila się do tego stopnia, że ​​uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie, nie czekaj i udaj się do lekarza. Psycholog lub psychiatra pomoże dziecku stawić czoła jego lękom i spróbuje odkryć ich pochodzenie.

Lęk u dzieci występuje częściej, niż myślisz. Podobnie jak my, dzieci czasami czują się zagrożone swoim otoczeniem. Niepewność wywołuje strach – wszyscy o tym wiemy, wszyscy przez to przeszliśmy. Ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z tym strachem i nie pozwolić, aby zapanował nad jego życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.