Środki ochrony indywidualnej – co to takiego?

19 czerwca, 2020

Środki ochrony osobistej to wyposażenie ochronne składające się z elementów chroniących ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Zwykle są to maski ochronne, rękawiczki, fartuchy, a nawet okulary.

Obecnie z powodu pandemii koronawirusa populacja jest pełna obaw. Przyzwyczailiśmy się oglądać innych ludzi w maskach lub rękawiczkach. Wielu ludzi ręcznie przygotowuje środki ochrony osobistej w domu.

Środki ochrony osobistej to wyposażenie ochronne. W rzeczywistości jest to każdy przedmiot, z którego korzysta dana osoba w celu ochrony przed wszelkim zagrożeniem dla zdrowia lub życia, takim jak infekcja.

Istnieją jednak różne rodzaje środków ochrony indywidualnej (ŚOI) w zależności od ich konkretnego celu. Ponadto muszą spełniać szereg cech i być odpowiednio ocenione, aby były przydatne. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej, jak wspomnieliśmy, to przedmioty do użytku osobistego mające na celu ochronę danej osoby. Zazwyczaj są one produkowane w sposób solidarny, aby móc kontrolować rozprzestrzeniającą się chorobę lub infekcję.

Dlatego obecnie są bardzo ważne na całym świecie ze względu na ryzyko związane z pandemią koronawirusa.

Badanie na obecność koronawirusa

Jednak środki ochrony indywidualnej muszą być stosowane jako część specjalnego programu ochrony. Jest to ważne, ponieważ należy wziąć pod uwagę niebezpieczeństwo, wytwarzanie produktu, a nawet szkolenie osób, które będą ich używać.

Dzieje się tak, ponieważ aby środki ochrony naprawdę służyły jako ochrona muszą być odpowiednio pielęgnowane i konserwowane. Są podstawowym elementem każdej strategii kontroli ryzyka. Większość osób używających tych środków to pracownicy służby zdrowia.

Podczas tej pandemii stosuje się środki ochrony osobistej w celu zmniejszenia ilości zarażeń

Przeczytaj także: Maski ochronne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Do czego są używane?

Ponieważ są to różne typy środków ich zastosowania są również bardzo zróżnicowane. Po pierwsze, można je zastosować, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. W tej kategorii znajdziemy na przykład maski lub okulary. Służą do małych wstrząsów lub uderzeń.

Jednak, jak wskazaliśmy, najczęściej używane środki ochrony indywidualnej są przeznaczone do celów sanitarnych. Są one często stosowane w celu ochrony przed infekcją. Musimy jednak podkreślić, że istnieją również specjalne urządzenia chroniące przed promieniowaniem lub zanieczyszczeniem.

W przypadku pracowników służby zdrowia najczęściej używa się rękawiczek i masek. Zwykle mają do dyspozycji również specjalną odzież ochronną i gogle ochronne na oczy, aby całkowicie zakryć twarz.

Może Cię zainteresować: Czy to prawda, że koronawirus dotyka mężczyzn bardziej niż kobiety?

Środki ochrony indywidualnej w walce z koronawirusem

W szpitalach stosuje się środki ochrony osobistej w przypadku pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.Obecnie zdecydowana większość środków ochrony indywidualnej produkuje się i stosuje w celu ochrony personelu medycznego przed zakażeniem koronawirusem. Jest to niezwykle ważny środek ze względu na wysokie ryzyko przenoszenia i zarażenia SARS-CoV-2.

Lekarze z pacjentem
 

Ponadto musimy podkreślić, że aby środki te spełniały swoją funkcję muszą posiadać szereg cech. Właśnie dlatego systemy opieki zdrowotnej są pozbawione materiałów, ponieważ wiele ośrodków nie było przygotowanych na pandemię.

Podstawowym środkiem ochrony jest maska. Pozwala personelowi medycznemu znajdować się w pobliżu osoby z objawami chroniąc swoje drogi oddechowe. Pamiętaj, że zarażenie następuje drogą kropelkową przez nos i usta.

Istnieje również zestaw rękawic sanitarnych, które są jednorazowego użytku. Oprócz tego zaleca się noszenie hermetycznego kombinezonu, który chroni przed wszelkim możliwym rozpryskiem płynu od pacjenta. Zwykły fartuch wydaje się niewystarczającą ochroną.

Zaleca się również, aby środki ochrony indywidualnej obejmowały ochronę oczu. Oznacza to, że powinny zawierać gogle ochronne, które zatrzymują dostęp płynów do oczu. Mogą to być także specjalne przyłbice.

Pamiętaj

Nie możemy zapominać, że aby środki ochrony spełniały swoją funkcję muszą mieć określone cechy. Idealnym rozwiązaniem jest doinformowanie się przed ich używaniem, ponieważ wymagają one pewnej podstawowej wiedzy, na przykład wiedzieć, jak je zakładać i zdejmować bez ryzyka zanieczyszczenia.

  • Calvo, Cristina, et al. „Recomendaciones sobre el manejo clínico de la infección por el «nuevo coronavirus» SARS-CoV2. Grupo de trabajo de la Asociación Española de Pediatría (AEP).” Anales de Pediatría. Elsevier Doyma, 2020.
  • Feijoo, A. Montero, et al. „Recomendaciones prácticas para el manejo perioperatorio del paciente con sospecha o infección grave por coronavirus SARS-CoV-2.” Revista Española de Anestesiología y Reanimación (2020).
  • Mendez-Rios, Jorge David. „Medidas Mínimas de Bioseguridad en instalaciones de salud durante la Pandemia del SARS-CoV-2 [Minimum Biosafety Measures in healthcare facilities during SARS-CoV-2 Pandemic].” Revista Médica de Panamá-ISSN 2412-642X 40.1 (2020).