Czy kurkuma zwalcza raka? Dowiedz się coś ten temat!

Dzięki swojej jasnej barwie i charakterystycznemu smakowi kurkuma jest prawdopodobnie jedną z najlepiej rozpoznawalnych przypraw na świecie. Ale jest ona także czymś więcej niż tylko przyprawą. Wyniki licznych badań naukowych wskazują na pewne jej właściwości, które okazać się potężną bronią w zapobieganiu i zwalczaniu nowotworów.
Czy kurkuma zwalcza raka? Dowiedz się coś ten temat!

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2019

Z pewnością doskonale wiesz, jak wygląda kurkuma. Doskonale kojarzysz jej jasnożółty kolor oraz intensywny charakterystyczny smak, który nadaje ten niepowtarzalny aromat wielu potrawom. Jednak czy wiedziałeś o tym, że kurkuma cechuje się także zdolnością do zwalczania nowotworów różnych rodzajów?

W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci trochę o niezwykle ciekawych badaniach dotyczących różnych właściwości kurkuminy, czyli związku chemicznego, któremu przyprawa ta zawdzięcza wszystkie swoje unikatowe cechy.

Kurkuma, środek znany już w czasach starożytnych

Kurkuma uzyskiwana jest z rośliny Curcuma longa, pochodzącej z Indii. Ludzie w tym regionie świata używali tej przyprawy od setek lat, aby nadać smak przyrządzanym przez siebie przyprawom. Teraz możesz ją znaleźć we wszystkich praktycznie rzecz biorąc kuchniach na całym świecie.

Ponadto kurkuma jest również doskonale znana ze swoich właściwości leczniczych. Wyniki różnych badań naukowych podkreślają jedną szczególną moc tej przyprawy. Jest to zdolność do walki z komórkami nowotworowymi.

Kurkuma a rak

Ma ona jednak również zdolność zapewnienia ochrony Twojej wątroby przed wieloma chorobami i infekcjami, które mogą mieć negatywny wpływ na ten najważniejszy organ w Twoim ciele. Jest to szczególnie istotna cecha zważywszy na popularną chorobę tego organu, jaką jest marskość wątroby związana w głównej mierze z nadużywaniem alkoholu.

Korzystne właściwości tej przyprawy wynikają z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i związków o cechach przeciwzapalnych, z jakich znana jest kurkuma.

Niedawno opublikowany artykuł w czasopiśmie naukowym Frontier wskazuje wyraźnie, że przyprawa ta ma także wiele innych właściwości leczniczych. Jest to silny środek przeciwbakteryjny, przeciwutleniający i zwalczający wirusy. Ponadto pomaga nawet w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera.

Kurkumina: moc zwalczająca nowotwory

Kurkuma konsekwentnie dodawana do potraw może skutecznie pomóc w zapobieganiu rozwojowi komórek nowotworowych w Twoim organizmie.

Jedną z rzeczy, którą niezwykła przyprawa realizuje w Twoim organizmie jest zapobieganie przewlekłym stanom zapalnym i uszkodzeniu DNA. Jeśli to Ci jeszcze nie wystarczy, to powinieneś wiedzieć, że wpływa ona także na zmniejszenie potencjalnych problemów na poziomie komórkowym.

Badania wykazują, że kurkumina w sporym uproszczeniu blokuje rozwój komórek rakowych. Niemniej jednak naukowcy nadal nie potrafią precyzyjnie określić dawki, która zapewnia te niezwykle pożądany efekt.

Niektórzy lekarze twierdzą, że wynosi ona 3,6 gramów na dobę, co pozwala na skuteczne zniszczenie komórek nowotworowych w zarodku, przerwanie procesów chorobowych i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Proszek z kurkumy

Według najnowszych odkryć naukowców, kurkuma ma również unikalną zdolność zapobiegania inwazji nowotworów i rozprzestrzeniania się komórek rakowych. Ponadto aktywuje ona różnego rodzaju białka, których zadaniem jest naturalne blokowanie choroby i zapobieganie tworzeniu się nowych komórek nowotworowych.

Dlatego też ci z nas, u których już zdiagnozowano jakąś formę raka, mogą śmiało spożywać kurkumę w celu zapobiegania przerzutom i rozwojowi choroby. Wstępne leczenie kurkuminą poprawia skuteczność chemioterapii lub radioterapii, szczególnie w przypadku nowotworów jajnika lub wątroby.

W jednym z przeprowadzonych badań grupa pacjentów z zaawansowanym stadium raka trzustki otrzymała leczenie w postaci 400 mg kurkuminy na dobę jako uzupełnienie standardowego leczenia szpitalnego. Ich guzy znacznie zmniejszyły się w porównaniu ze stanem przed rozpoczęciem terapii, nie stwierdzono także śladów toksyczności związanej ze spożywaniem tej przyprawy.

Oczywiście nie należy wyciągać na tej podstawie zbyt pochopnych wniosków, ale jak to można usłyszeć w kuluarach, “coś jest na rzeczy”.

Kurkuma i nowotwory piersi

Amerykańskie Towarzystwo Leczenia Nowotworów (The American Cancer Society) opublikowało niedawno wyniki kilku ciekawych badań dotyczących tej niebezpiecznej choroby. Kurkuma jest jedną z “supergwiazd” występujących w badaniach, których głównym tematem były nowotwory piersi.

Naukowcy wyjaśniają, że kurkuma ma zdolność wpływania na proces zwany apoptozą. Oznacza to, że komórki nowotworowe dokonują samoistnej redukcji swojej ilości w chwili, gdy środowisko, w którym się znajdują, nie jest idealne do ich przyrostu i rozwoju.

Korzeń kurkumy

Mechanizm gry, którym w ten sposób może sterować kurkuma jest dość złożony, ponieważ składa się z chwilowych reakcji molekularnych, które znacznie wykraczają poza tematykę naszego bloga. Można jednak podsumować to w następujący sposób: “Jeśli stan zapalny się zmniejszy, to postępowanie raka może ulec zatrzymaniu”.

Lekarze potwierdzają jednak, że kurkuma jako przyprawa jest niezwykle cenna jako element leczenia profilaktycznego. Jest to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy już zachorowali na raka i zmagają się każdego dnia z tą chorobą.

Wynika to z tego, że kurkuma działa w pewnym uproszczeniu jako substancja stymulująca systemy ochrony Twojego organizmu zarówno przed samym nowotworem, jak również przed skutkami ubocznymi terapii leczenia tej choroby.

Jak mogę wykorzystać zalety, jakie oferuje kurkuma?

Kurkuma może zostać wykorzystana w naprawdę różnych rodzajach przepisów kulinarnych. W większości wypadków efektem pracy będą potrawy nie tylko bardzo smaczne, ale także świetnie sprawdzające się w roli domowej roboty, w pełni naturalnych środków pozwalających na zminimalizowanie negatywnych skutków nowotworów.

Kilka opcji, jakie warto rozważyć to między innymi:

Ryż

Jest to jeden z najlepszych przykładów potraw kuchni indyjskiej, który wykorzystuje kurkumę. Należy jednak pamiętać o tym, że zalecamy zastosowanie ryżu basmati lub typu parboiled, ponieważ są one bardziej pożywne i łatwiejsze do strawienia.

Ryż basmati

Gdy już ugotujesz ryż, dodaj do niego łyżeczkę kurkumy. Możesz również dodać kolendrę i czarny pieprz, a następnie zjeść ryż z dowolnymi dodatkami, na jakie masz ochotę.

Jajka kurze

Możesz spróbować jeść jajka w postaci smażonej. Warto pokropić je odrobiną oliwy z oliwek, dodać do nich szczyptę soli, odrobinę pieprzu i sporo kurkumy.

Rośliny strączkowe, jak fasola, czy soczewica

Pikantna potrawka z soczewicy jest bardzo popularnym daniem w Indiach. Po ugotowaniu soczewicy wymieszaj ją z olejem kokosowym i czarnym pieprzem. Na koniec została jeszcze kurkuma, dodaj jej taką ilość, jaką uważasz za stosowne. Przepis ten pozwala także użyć ciecierzycę lub dowolne inne rośliny strączkowe.

Herbaty i napary

W gorące dni kurkuma może stanowić doskonały dodatek do mrożonej herbaty, którą następnie możesz wypić dla ochłody w upalne dni. Po prostu zaparz herbatę, a po ostygnięciu dodaj do niej miód lub sok z cytryny, kurkumę i kilka kostek lodu. Jeśli chcesz, posyp trochę napój z góry czarną papryką.

Smoothie owocowe lub warzywne

Do przygotowania takiego smoothie potrzebujesz jedynie banana, miodu oraz cytryny. Kurkuma stanowi tylko przyprawę dodawaną na samym końcu. Po prostu zmiksuj dokładnie wszystkie składniki i natychmiast uzyskasz pyszny, pożywny koktajl owocowy.

Smoothie z banana i kurkumy

Możesz także spróbować dodać do niego mleczko kokosowe i odrobinę startego imbiru, w efekcie czego uzyskasz niezwykle zdrowy napój o charakterystycznym, niepowtarzalnym smaku.

Złote mleko

Ten popularny napój jest zrobiony na bazie kurkumy i oleju migdałowego. Wystarczy połączyć wszystkie te składniki z mlekiem (jeśli masz taką możliwość, użyj mleka migdałowego, jako że zapewni Ci ono najlepszy smak), a następnie dodać jeszcze miód i cynamon do smaku, jeśli zechcesz. Pij ten napój tuż przed snem, a przekonasz się, że stanowi on także pomoc w bólach mięśni i stawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sikora-Polaczek, M., Bielak-Żmijewska, A., & Sikora, E. (2011). Molekularne i komórkowe mechanizmy działania kurkuminy — dobroczynny wpływ na organizm. Postepy Biochemii.
  • Bährle-Rapp, M., & Bährle-Rapp, M. (2010). Kurkuma. In Springer Lexikon Kosmetik und Körperpflege. https://doi.org/10.1007/978-3-540-71095-0_5731

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.