Cynamon - naucz się hodować go we własnym domu

Jeżeli nauczymy się hodować cynamon we własnym domu, uzyskamy doskonałe źródło zdrowia, cennych składników, a także piękną ozdobę do domu. Nie będzie Ci trudno odpowiednio go wypielęgnować.
Cynamon - naucz się hodować go we własnym domu

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cynamon kryje w sobie całe mnóstwo składników odżywczych – większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Ta roślina pochodząca ze wschodu jest nieodłączną częścią wielu przepisów kulinarnych, między innymi na słodycze i desery.

Okazuje się jednak, że cynamon może nam pomóc zadbać o zdrowie i figurę.

Jest on doskonałym dodatkiem do diety, jeżeli chorujesz na cukrzycę. Dzieje się tak dlatego, że przechwytuje on cukier z potraw, którym towarzyszy. Pomaga nam regulować poziom cukru we krwi. Dzięki temu mimo choroby będziesz mógł sięgać po ulubione przysmaki.

Właściwości cynamonu są również bezcenne dla tych wszystkich, którzy są na diecie i starają się zgubić zbędne kilogramy.

Nie dość, że pomaga nam on zwalczać cukier, kontroluje też poziom lipidów we krwi. Są one powiązane z tłuszczem, który zmienia się w trójglicerydy lub cholesterol.

Jak widzisz, wyhodować cynamon w domu to jedna z najmądrzejszych decyzji. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować jego wzrost i sięgać po tę roślinę za każdym razem, gdy będziesz tego potrzebować.

Czego potrzebujesz, by wyhodować cynamon w domu

Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, czy też w mieście, możesz wygospodarować sobie miejsce na małą grządkę.

Narzędzia ogrodnicze

Niekoniecznie chodzi nam o grządkę, na której będziesz uprawiać warzywa i przyprawy. Wystarczy tylko niewielka przestrzeń, do której dociera światło słoneczne i woda. Narzędzia z łatwością kupisz w internecie lub w sklepach dla ogrodników.

Oto przybory, których możesz potrzebować:

  • Nasiona cynamonu. Wydobędziesz je z czarnych strąków, które pojawiają się na krzewie cynamonu. Nie są jadalne, ale umożliwiają nam posadzenie tej rośliny. Jeżeli nie masz dostępu do nasion cynamonu, możesz je kupić.
  • Małe pojemniki na pierwszy etap wzrostu cynamonu. Jak bywa to w większości przypadków, aby wyhodować tę roślinę w domu, będziesz musiał zorganizować przestrzeń na pierwszy etap “inkubacji”. Później omówimy ten krok podając Ci więcej szczegółów.
  • Średnie pojemniki dla przesadzania roślinek. Będzie Ci to potrzebne na dalszym etapie kiełkowania.
  • Pamiętaj, że – gdy cynamon urośnie – będzie mierzył około 120 cm wysokości. Od tego momentu wszystko będzie już zależało od Twojej ochoty i fantazji.
  • Połączenie kwaśnej gleby, mchu typu Sphangnum i żwiru. Aby cynamon prawidłowo się rozwinął, będziesz potrzebować podłoża luźnego i sypkiego, żeby woda dobrze się wchłaniała. Gleba powinna zawierać duże stężenie materii organicznej.
  • Będziesz też potrzebować dobrze naświetlonego miejsca, do którego jednak promienie słoneczne nie będzie docierać bezpośrednio. Najlepiej, żeby wilgotność była duża.
  • Pamiętaj, jeśli chcesz wyhodować cynamon w domu, miejsce, w którym ustawisz doniczkę jest kluczowe.

Jak wyhodować cynamon w domu

Jeżeli chcesz wyhodować cynamon w domu, zastosuj poniższe proste kroki:

Liście cynamonu

Proces kiełkowania przeprowadź w ciemnym miejscu

W swoim naturalnym środowisku cynamon rośnie w wilgotnych obszarach. Dlatego też w pierwszym momencie hodowli, zalecamy Ci zmieszanie podłoża z nasionami, a następnie ustawienie pojemnika w zaciemnionym miejscu.

Codziennie podlewaj roślinę

Zwłaszcza na pierwszym etapie hodowli roślince nie może zabraknąć wody. Używana przez nas mieszanka podłoża jest doskonała, dlatego wystarczy, że nawilżysz ją raz bądź dwa razy dziennie.

Po czterech miesiącach przesadź

Po około czterech miesiącach, roślinka będzie dostatecznie silna, by przesadzić ją do docelowego miejsca. Jest to ważna decyzja, ponieważ rozmiar cynamonu będzie zależał właśnie od wybranego przez Ciebie pojemnika.

Umieść cynamon w bardziej nasłonecznionym miejscu

Na tym etapie rozwoju nasza roślina będzie potrzebować nieco więcej światła. Pamiętaj jednak, że mimo wszystko promienie słoneczne nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z cynamonem.

Kiełkujące rośliny

Podlewaj roślinę, ale nie przelewaj jej

Na tym etapie należy podlewać roślinę tak samo, jak na początku. Pamiętaj, żeby używać podłoża, które umożliwia zachowanie wilgotności, ale zawiera drenaż. W przeciwnym razie powstanie ryzyko zamoczenia korzeni rośliny, co doprowadzi do ich zgnicia.

Stosując podane przez nas wskazówki, wyhodujesz w domu cynamon niewielkim wysiłkiem. Oprócz dostarczenia Ci swoich odżywczych właściwości, będzie stanowić również piękną ozdobę Twojego domu.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz cynamon biały, czy też zieloną jego odmianę, uzyskasz oryginalną dekorację. Co więcej, Twój dom napełni się pięknym aromatem, dzięki czemu wszyscy będą chcieli tam przebywać.

Wszystko, czego potrzebujesz, by wyhodować cynamon w domu, jest w zasięgu Twoich możliwości. Nie będziesz do tego potrzebować dużej ilości pieniędzy. Co więcej, będziesz mieć gwarancję, że cynamon, który będziesz jeść, będzie zdrowy i ekologiczny.

Nie wahaj się, zachęcamy Cię, byś wypróbował hodowlę tej aromatycznej przyprawy w Twoim domu. Oczyści ona Twoje ciało i osłodzi duszę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.