Drzewa owocowe, które możesz hodować w domu

W przeciwieństwie do tego, co sądzi wiele osób, istnieją drzewa owocowe, które bez trudu można hodować w zaciszu własnego domu. Obstając przy takim pomyśle możesz wnieść do domu świeżość, pozytywną energię, spokój i kolor.
Drzewa owocowe, które możesz hodować w domu

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że drzewa owocowe hodowane w domu pomogą Ci oczyścić powietrze i pozbyć się złej energii? Hodowanie ich w domu to bardzo dobry pomysł, ponieważ obecność drzew wnosi radość i pozwala cieszyć się owocami bez wszelkich pestycydów i innych zanieczyszczeń.

Ponadto, dbanie o dobry stan drzewek przyczynia się bezpośrednio do polepszenia samopoczucia, uwalnia od stresu i pozwala przynajmniej na jakiś czas odetchnąć od otaczających problemów.

Jeśli jak dotąd nie miałaś do czynienia z tego rodzaju zajęciem, zachęcamy Cię, abyś spróbowała. Już po jakimś czasie będziesz mogła zauważyć, jak Twoja relacja z roślinami się zacieśnia i jak z czasem skusisz się na to, aby do nich mówić.

Choć chcielibyśmy mieć u siebie wiele tropikalnych owoców, musimy pamiętać, że nie każde drzewo owocowe nadaje się do domowej hodowli, a także do naszego klimatu.

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, które drzewa owocowe możesz wyhodować u siebie w domu.

1. Drzewa owocowe – figa turecka brązowa

To prawda, że drzewo figowe jest piękne i rozsiewa wspaniały zapach. Powinnaś jednak dołożyć starań, aby wybrać odmianę dostosowaną do hodowli w domu. Najbardziej do tego celu nadaje się brązowa odmiana turecka, w której to występuje proces autozapylania.

To sprawia, że aby mogła wydawać owoce, nie potrzebuje pszczół. Już po niedługim czasie będziesz mogła cieszyć się naturalnymi słodkimi owocami. Inną korzyścią jest fakt, że figa nie rośnie zanadto i nie absorbuje zbyt wiele uwagi.

  • Wystarczy podlewać raz w tygodniu.
  • Figa potrzebuje naturalnego światła, więc znajdź jej w tym celu odpowiednie miejsce w domu. Nie lubi też znajdować się w przeciągu.

2. Drzewo cytrynowe Meyer

drzewa cytrynowe w domu

Z wszystkich drzewek owocowych, jakie można hodować w domu, to z pewnością jest najbardziej aromatyczne. Poza tym jego intensywny kolor urozmaici wygląd wnętrza Twojego domu. Oto kilka informacji:

  • Drzewo cytrynowe lubi wilgoć, co sprawia, że szczególnie nadaje się do apartamentów.
  • Potrzebuje co najmniej 8-godzinnej ekspozycji na światło słoneczne, dokładnie tak, jak w wypadku większości cytrusów.

Przeczytaj również artykuł: Jak wyhodować drzewko cytrynowe w domu?

3. Oliwa arbequina

hodowanie oliwy arbequina w domu

To drzewko jest cenne ze względu na niewielką ilość uwagi, jakiej potrzebuje. Z liści opadają krople, dlatego należy pamiętać, aby coś pod nie podłożyć.

  • Oliwa nie znosi podlewania w obfitości.
  • Czy należy ją podlać, poznać po wyglądzie wierzchniej warstwy podłoża. Kiedy jest sucha, należy ją nieco podlać.
  • Aby szybko cieszyć się własnymi oliwkami, należy wystawić drzewko na sześć godzin na słońce.

Przeczytaj również podobny artykuł: Ananas – jak go wyhodować w domu?

4. Bananowiec czerwony

plasterki banana wyhodowanego w domu

Ta odmiana banana jest najbardziej odpowiednia do domowego wnętrza. Poza tym dostarczy nam smacznych bananów własnej produkcji. Tak jak w przypadku figi, w bananowcu również dochodzi do autozapylania.

  • Bananowiec potrzebuje dużej ilość wody, choć każde podlewanie powinno nastąpić dopiero, gdy podłoże zacznie przesychać.
  • Bananowce lubią dostęp do słonecznego światła, więc potrzebują dobrego miejsca w naszym domu.

Drzewa owocowe – dlaczego warto?

Pamiętaj, że drzewa owocowe hodowane w domu przynoszą wiele korzyści. Nie tylko poprawiają wygląd otoczenia, lecz także mają wpływ na zdrowie. Twoi goście bez wątpienia poczują się lepiej, gdy wnętrze Twojego domu będzie przyozdobione naturą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.