Jak wyhodować drzewko cytrynowe w domu?

Jak już zasiejemy nasionko, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu ziemi. Nie wolno jednak przesadzać z ilością wody, ponieważ może zacząć gnić. 

Myślałaś nad tym, żeby wyhodować drzewko cytrynowe? Cytryny są znane na całym świecie ze względu na ich zastosowanie kulinarne i lecznicze.

Przepyszny, kwaskowaty smak i wysoka zawartość nutrientów sprawiają, że cytryny są doskonałem dodatkiem do naszych potraw. Najlepsze jest to, że można je wyhodować w domu.

Wystarczy trochę przestrzeni w ogródku. Rosną na świeżym powietrzu, zwłaszcza w regionach o ciepłym i słonecznym klimacie.

Drzewko cytrynowe nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dzisiaj dowiesz się, jak wyhodować je w domu, zaczynając od nasionka. To naprawdę fantastyczne doświadczenie. Pamiętaj jednak, że owoce pojawią się dopiero po kilku latach.

Jak wyhodować drzewko cytrynowe – potrzebne materiały

Na początek będzie nam potrzebna doniczka. Dopiero po jakimś czasie przesadzimy nasze drzewko do ogrodu. Cały proces trwa dość dużo czasu, ale naprawdę warto wykazać się cierpliwością.

Będą Ci potrzebne:

Cytryna

Świeże cytryny

Żeby odnieść sukces w hodowli drzewka cytrynowego, najważniejszy jest zakup cytryny 100% ekologicznej, bez żadnych pestycydów i ulepszaczy.

Te nieorganiczne kompletnie się nie nadają. Szkoda Twoich wysiłków. Jeżeli ogranicza Cię przestrzeń albo klimat, polecamy specjalną odmianę cytryny – meyer. Są mniejsze i używa się ich w celach ozdobnych.

Przeczytaj również: Cytryna – 9 zaskakujących właściwości

Doniczka

Jeżeli nie chcesz zasadzać cytryny bezpośrednio w ogródku, zaopatrz się w doniczkę z małymi otworami. Drzewka cytrynowe preferują przestrzenie bardziej szerokie, niż głębokie. Weź to pod uwagę w momencie wyboru odpowiedniej doniczki.

Ziemia

Ziemia do kwiatów

Staraj się użyć możliwie organicznej ziemi. Pamiętaj też o nawozie!

Światło słoneczne

Cytryny potrzebują dużych ilości promieni słonecznych. Szczególnie, kiedy puszczają kiełki. Jeżeli zdecydujesz się na doniczkę, zadbaj o to, żeby miała stały dostęp do słońca.

Od nasionka do cytryn

Krok 1

Na początek zajmiemy się ziemią. Musisz ją dokładnie zmoczyć wodą.

Krok 2

Namocz też wybraną doniczkę i wypełnij ją wcześniej przygotowaną ziemią. Ale uwaga! Nie po same brzegi! Zostaw kilka centymetrów odstępu.

Krok 3

Kielki

Przekrajamy cytrynę na pół, wyciągamy jedno nasionko i wkładamy je do ust. Ssiemy do momentu, aż jej smak stanie się dużo łagodniejszy.

Zadbaj o to, żeby nasionko było odpowiednio mokre.

Krok 4

Przygotuj mały otwór w ziemi (około 1 cm), włóż nasionko i zasyp.

Krok 5

Przy pomocy spraya, zraszamy świeżo zasadzone nasionko.

Odwiedź ten artykuł: Plastikowe butelki – 13 kreatywnych pomysłów!

Krok 6

Przykryj doniczkę plastikiem (takim, który przepuszcza powietrze). W ten sposób zachowa wilgotność i ciepłoMożesz użyć zwykłej jednorazówki z małymi otworami.

Krok 7

Umieść doniczkę w najbardziej nasłonecznionym miejscu.

Krok 8

Musisz nieustannie sprawdzać, czy ziemia jest ciągle wilgotna. Ale uwaga! Nadmiar ciepła lub wody może doprowadzić do tego, że nasionko zgnije.

Krok 9

Po dwóch lub trzech tygodniach zauważysz, że kiełkuje. Wtedy należy zdjąć plastik, żeby roślina mogła swobodnie oddychać.

Krok 10

Cytryna w doniczce

Dbaj o Twoje drzewko codziennie. Chroń je przed plagami i pamiętaj o regularnym dodawaniu nawozu! Kiedy osiągnie większy rozmiar, przesadź je do ogródka i wciąż przyglądaj się, czy dobrze rośnie.

Zdarza się, że pierwsze zasadzone nasionko nie kiełkuje. Możesz zasadzić ich kilka jednocześnie. Wtedy prawdopodobieństwo sukcesu będzie jeszcze większe.

To co? Przyszła pora, żeby wyhodować własne cytryny!

WIĘCEJ DLA CIEBIE