Czy kaktusy i sukulenty to to samo? Dowiedz się, dlaczego nie
Niektórzy twierdzą, że kaktusy i sukulenty to to samo. Jednak za tym stwierdzeniem kryje się powszechny brak wiedzy. Chociaż istnieją podobieństwa między tymi dwiema roślinami, nie zawsze można je utożsamiać.
Rozumiemy, że łatwo jest się pogubić. Poza kolcami, co łączy a co różni te rośliny? Dziś chcemy zagłębić się w ich specyficzne cechy. Zrozumienie, że kaktusy i sukulenty różnią się od siebie, pozwoli ci znacznie lepiej o nie dbać. Czy chcesz dowiedzieć się więcej? Zostań z nami!
Kaktusy: jakie są ich cechy?
Kaktusy obejmują ponad 15 rodzajów i 73 gatunki. Ich główną cechą są kolce.
Te spiczaste kolce pełnią bardzo ciekawą funkcję przetrwania. Po pierwsze, zapobiegają jedzeniu rośliny przez zwierzęta. A przynajmniej bardzo im to utrudniają.
Po drugie, wychwytują pojawiające się w ciągu pierwszych godzin dnia krople rosy, pozwalając roślinie zdobyć płyn. Ta funkcja jest niezbędna, ponieważ należy pamiętać, że kaktusy są rodzimymi gatunkami pustyń i stref suchych.
Według Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu w Walencji kaktusy należą do rodziny sukulentów, ponieważ mają wspólną zdolność magazynowania wody w swoich strukturach: łodydze, korzeniu i liściach. Instytucja ta zdecydowanie podkreśla, że wszystkie kaktusy są sukulentami, ale nie wszystkie sukulenty są kaktusami.
A teraz czym są sukulenty?
Według badań przeprowadzonych na sukulentach, rośliny te wyróżniają się zdolnością magazynowania wody w różnych strukturach, o czym już wspomniano. Ponadto mają tę szczególną cechę, że prezentują metabolizm fotosyntetyczny zwany metabolizmem kwasu grubosza (CAM).
Ich aparaty szparkowe zamykają się w ciągu dnia, ale otwierają się w nocy. Zapobiega to dalszej utracie wody.
W ten sposób okazy należące do tej dużej rodziny tak dobrze przeżywają na obszarach suchych lub pustynnych. Szacuje się, że istnieje około 60 botanicznych rodzin sukulentów.
Obejmują one prawie wszystkie rośliny, które mają zdolność magazynowania tego niezbędnego płynu. Tak jest w przypadku kaktusów i sukulentów. Ponadto warto wspomnieć o 2 innych grupach sukulentów:
- Agawowate: są wykorzystywane przez ludzi do produkcji niektórych produktów spożywczych i napojów alkoholowych. Przykładami są agawa i sanseviera.
- Toinowate (Apocynaceae): z toksycznym składnikiem, z którego ekstrahuje się chininę, rośliny te zwykle zamieszkują gleby tropikalne i subtropikalne. Typowym przykładem tej grupy jest oleander.
Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Polecamy sukulenty do dekoracji domu
Czym więc są grubosze?
Termin grubosz jest również mylony z sukulentami i kaktusami. Chociaż często go wymieniamy, staje się jasne, że nie mówimy o tym samym.
Gruboszami są te rośliny, które należą do określonej rodziny w obrębie sukulentów. W popularnym użyciu termin ten odnosi się do sukulentów, które nie są kaktusami. Należy jednak zaznaczyć, że tworzą one specyficzną grupę, taką jak kaktusy, agawowate czy toinowate.
Gruboszowate (Crassulaceae) to rośliny, które magazynują wodę w swoich strukturach i charakteryzują się pięknymi, pulchnymi i prawie przezroczystymi liśćmi, które tworzą rozety. Nie mają kolców, więc wykorzystują maleńkie włoski, które pokrywają ich powierzchnię, aby uchwycić rosę.
Na przykład aloes jest sukulentem. W tej grupie możemy znaleźć ponad 500 odmian o krótkiej łodydze, z której wyrastają ich grube, trójkątne liście.
Innym przykładem gruboszów są lithopsy. Te konkretne rośliny określa się w niektórych miejscach jako żywe kamienie i zyskały popularność w dekoracji wnętrz. Mają tylko dwa liście, a ich rozmiar jest niewielki, sięgający zaledwie 4 centymetrów.
Możemy również wspomnieć o rojnikach (sempervivum). Od Europy po Amerykę rośliny te są jeszcze mniejsze, mają zaledwie 3 centymetry wysokości.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak zrobić palik po mchu lub wsparcie dla roślin pnących
Czy rozumiesz czym się różnią między sobą kaktusy i sukulenty?
Wiemy, że może to być złożony temat. W rzeczywistości dlatego wiele osób po prostu twierdzi, że kaktusy i sukulenty to to samo. Bez większych wyjaśnień.
Chcemy jednak, abyś miał jasność w tej sprawie. Podsumujemy teraz główne różnice między kaktusami, sukulentami i gruboszami.
Zaczniemy od wzmianki, że grubosz to sukulent, który ma pikowane liście. Te liście, które tak kochamy! Dzięki nim gromadzą jak najwięcej wody. Występują w różnych rozmiarach i kształtach. W zależności od ich konkretnego rodzaju, mają różne sposoby przechowywania cieczy.
Z drugiej strony kaktusy mają mięsistą łodygę, która przechowuje wodę. W zależności od gatunku mogą mieć ciernie lub nie.
Różnią się również od gruboszów, ponieważ kaktusy mają otoczkę lub mały węzeł, z którego wyrastają ich ciernie. Te kolce mogą być białe lub w różnych kolorach; to stamtąd wychodzą kwiaty gatunków, które kwitną.
Kończymy mówiąc, że zarówno kaktusy, jak i grubosze, jako sukulenty, wymagają podobnej opieki. Najważniejsze to unikać podlewania podłoża, ponieważ przelanie jest szkodliwe dla obu typów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mandujano, M. D. C., Carrillo-Angeles, I., Martínez-Peralta, C., & Golubov, J. (2010). Reproductive biology of Cactaceae. Desert plants, 197-230.
- Martínez-Cortés, Magali; Manzanero-Medina, Gladys Isabel; Lustre-Sánchez, Hermes. Las plantas suculentas útiles de Santo Domingo. Polibotánica, núm. 43, 2017. Instituto Politécnico Nacional, México. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=62150424014
- Vicente bueno, José Plumed. Monografías botánicas. Jardín Botánico de la Universitat de València. Volumen 4: Los cactus. ISBN: 978-84-9133-080-6