Cukier turbinado: wartości odżywcze, korzyści i zastosowania

Cukier turbinado to rodzaj słodzika, który możesz znać ze względu na jego kolor i smak. Więcej na ten temat powiemy tutaj.
Cukier turbinado: wartości odżywcze, korzyści i zastosowania
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2022

Cukier turbinado jest słodzikiem. To produkt, który ma większe kryształy niż inne rodzaje cukru. Jego kolor jest jasnożółty lub jasnozłoty. Nazwa „turbinado” pochodzi od słowa „turbina” i odnosi się do metody jego przetwarzania.

Jeśli nie znasz go pod nazwą turbinado, być może słyszałeś o demerara lub surowym cukrze trzcinowym. W tym artykule powiemy więcej o tym rodzaju słodzika, możliwych korzyściach zdrowotnych, jakie zapewnia, oraz o tym, jak można go stosować.

Co to jest cukier turbinado?

Cukier turbinado wytwarza się z trzciny cukrowej i podlega częściowej rafinacji, zachowując część oryginalnej melasy, która nadaje mu karmelowy kolor. Często uważa się go za surowy cukier ze względu na niewielki procent rafinacji w procesie uzyskiwania. Jednak Food and Drug Administration (FDA) zapewnia, że nie jest to całkowicie surowy produkt.

Całkowicie nierafinowany cukier uchodzi za nie w pełni bezpieczny do spożycia przez ludzi, ponieważ może zawierać zanieczyszczenia. Chociaż cukier turbinado przechodzi proces czyszczenia, nie przebiega on tak dokładnie, jak w przypadku zwykłego, rafinowanego cukru.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Cukier biały, brązowy i muscovado: podobieństwa i różnice

Jak się uzyskuje cukier turbinado?

Proces uzyskiwania cukru turbinado wygląda prawie tak samo jak w przypadku innych rodzajów cukru, z wyjątkiem ostatniej części.

Najpierw myje się i sieka trzcinę cukrową lub buraki. Następnie ekstrahuje się słodki sok, który zawiera duże ilości sacharozy, głównego związku słodzącego. Jednak sok ten zawiera również zanieczyszczenia, które usuwa się w procesie filtrowania. Zapobiega to rozwojowi bakterii.

Następnym krokiem jest rozpuszczanie, które następuje po połączeniu wody i sacharozy. Woda odparowuje, gdy sok z trzciny cukrowej lub buraków gotuje się do nasyconego roztworu, zagęszczając maksymalnie produkt. W tym momencie sacharoza zaczyna tworzyć kryształy o subtelnym brązowym kolorze.

Podczas przygotowywania cukru turbinado niewielka część sacharozy nie krystalizuje się ze względu na zawartość wody i zanieczyszczeń. Natomiast może się też karmelizować, aż osiągnie lekko gorzki smak. Taka melasa ma lekki posmak karmelu.

Następnie, aby uzyskać rafinowany biały cukier, eliminuje się melasę. Tak jednak nie jest w przypadku cukru turbinado. Melasa jest w nim częściowo pozostawiona i w zależności od jej ilości jest uważany za cukier brązowy, turbinado, demerara lub mascabado.

cukier Turbinado
Wersja brązowa to kolejna odmiana tego rodzaju cukru, której kolor zależy od ilości melasy pozostawionej w produkcie końcowym.

Informacje o wartościach odżywczych cukru turbinado

Cukier turbinado dostarcza pewnych składników odżywczych i minerałów. Poniżej podajemy wartości na podstawie 1 łyżeczki, co odpowiada 5 gramom cukru:

 • Kalorie: 18
 • Tłuszcz: 0 gramów
 • Sód: 0,1 miligrama
 • Węglowodany: 4,6 grama
 • Błonnik: 0 gramów
 • Cukry: 4,6 grama
 • Białko : 0 gramów
 • Wapń: 0,55 miligrama
 • Potas: 1,33 miligrama
 • Magnez: 0,01 miligrama
 • Żelazo: 0,017 miligrama

Pomimo posiadania niektórych składników mineralnych, takich jak wapń, potas i żelazo, ich wartości nie są znaczące w przeciętnej diecie. Kaloryczność dorównuje jednak cukrowi rafinowanemu.

Ponadto istnieją badania, według których produkty uboczne melasy, w tym cukier turbinado, mogą dostarczać przeciwutleniaczy pozostałych po przetwarzaniu. Jednak jest ich również bardzo mało w porównaniu z innymi produktami spożywczymi.

Zalety cukru turbinado

Cukier turbinado oferuje kilka korzyści zdrowotnych. Chociaż zawsze należy brać pod uwagę jedno duże zastrzeżenie: to wciąż cukier. Dlatego należy monitorować jego spożycie.

Ma więcej składników odżywczych niż zwykły cukier

W porównaniu do składników odżywczych dostarczanych przez zwykły rafinowany cukier, cukier turbinado dostarcza więcej minerałów (wapnia, magnezu i potasu). Tymczasem rafinowany cukier dostarcza tylko kalorii i nie zawiera żadnych składników mineralnych.

Jednak trzeba by spożywać dużo cukru turbinado, aby zaspokoić zapotrzebowanie na te mikroelementy, a to nie byłoby zdrowe.

Zawiera więcej przeciwutleniaczy

W badaniu naukowym porównano cukier turbinado, cukier rafinowany i cukier brązowy. Badano właściwości przeciwutleniające produktów, a także ich toksyczność.

Cukier turbinado okazał się lepszy od pozostałych dwóch rodzajów cukru, ponieważ miał niższą wilgotność i wyższą zawartość popiołu. Posiadał również lepsze stężenie minerałów.

Wykazano ponadto, że głównymi związkami przeciwutleniającymi tego cukru są kwas 4-hydroksybenzoesowy, kwas chlorogenowy, kwas protokatechowy, kwas trans-ferulowy i apigenina. Z drugiej strony nie zidentyfikowano żadnej toksyczności.

Ma niższy indeks glikemiczny niż inne rodzaje cukru

Indeks glikemiczny (IG) wskazuje, jak szybko i jak bardzo żywność może podnieść poziom cukru we krwi. Innymi słowy określa, w jaki sposób organizm reaguje na pokarm zawierający węglowodany.

IG waha się między 0 a 100. Im szybciej węglowodany są rozkładane i podnoszą poziom cukru we krwi, tym wyższy indeks glikemiczny. Im bliżej 100, tym wyższy IG produktu.

Chociaż cukier turbinado ma wciąż wysoki IG, wynosi on 75, podczas gdy cukier rafinowany ma IG równy 80, a IG syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy wynosi 87. Istnieją inne słodziki, takie jak stewia, agawa i fruktoza, które również mają niższy indeks glikemiczny.

Włączenie lub wykluczenie tego cukru w przypadku niektórych chorób powinien zatwierdzić lekarz lub dietetyk. Na przykład w cukrzycy wymagana jest żywność o niskim IG, więc cukier turbinado nie mógłby wchodzić w skład menu.

Cukier Turbinado i cukier we krwi
Indeks glikemiczny nie pozwala na włączenie tego produktu do diety pacjentów z cukrzycą lub zespołem metabolicznym.

Przeciwwskazania

Rzeczywistość jest taka, że aby osiągnąć liczbę witamin i minerałów potrzebnych organizmowi, używając tylko cukru turbinado, konieczne byłoby zjedzenie więcej niż zalecane. Przypomnijmy, że ilość cukru wskazana dla mężczyzn to maksymalnie 9 łyżeczek dziennie; dla kobiet maksymalnie 6.

Oznacza to maksymalne normy odpowiednio około 36 i 25 gramów dziennie.

Poprzednie obliczenie, które zawierało informacje o wartości odżywczej cukru turbinado, dotyczyło 5 gramów. Weźmy więc przykład wapnia:

Organizm potrzebuje 1000 miligramów wapnia dziennie. Ilość turbinado cukrowego, aby zaspokoić to zapotrzebowanie, byłaby ogromna.

Dowody naukowe wskazują, że spożywanie cukru w nadmiarze może mieć różne konsekwencje dla zdrowia:

 • Cukrzyca
 • Otyłość
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Problemy sercowe

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Cukier Muscovado: wszystko, czego o nim nie wiedziałeś

Zastosowania cukru turbinado

Ze względu na lekki karmelowy smak cukier turbinado jest często używany do pieczenia. Miesza się go również z sokami i koktajlami, aby uzyskać ciekawy posmak. Jednak najczęściej cukier turbinado dodaje się do deserów.

Często można go znaleźć jako posypkę na ciastach, ciasteczkach, drożdżówkach i i babeczkach. Wiele osób zaczyna dzień od zjedzenia płatków śniadaniowych z tym słodzikiem.

Jednak nadal jest to cukier, dlatego zalecamy stosowanie go w ilościach maksymalnie 36 i 25 gramów odpowiednio dla mężczyzn i kobiet. Pamiętaj, że cukier wiąże się z przewlekłymi problemami, jeśli spożywamy go w nadmiarze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.