Czego nie jeść na śniadanie – unikaj tych 6 produktów

W ostatnich latach zdaliśmy sobie w końcu sprawę, że śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków. W poniższym artykule dowiesz się, czego nie jeść na śniadanie, czyli 6 produktów, których nie powinieneś spożywać rano.
Czego nie jeść na śniadanie –  unikaj tych 6 produktów
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Śniadanie to nie tylko zastrzyk energii, której potrzebujemy, by stawić czoła każdemu nowemu dniu. Dostarczane przez nas składniki odżywcze aktywują również nasz metabolizm i są kluczowe w wielu innych procesach. Warto dowiedzieć się, czego nie jeść na śniadanie, aby nie zepsuć sobie dnia.

Chociaż wiele osób sądziło, że pomijanie śniadania jest skutecznym sposobem na „oszczędzanie kalorii”, obecnie wiemy, że to nieprawda. W rzeczywistości może to mieć odwrotny wpływ na naszą masę ciała.

Problem polega na tym, że chociaż większość ludzi upewnia się, że codziennie spożywają śniadanie, niektórzy z nas dokonują dietetycznych wyborów, które wcale nie są zdrowe.

W rezultacie może to powodować niepożądane reakcje, takie jak dalsze uczucie głodu, otyłość i niedobory składników odżywczych. Aby tego uniknąć przygotowaliśmy listę 6 produktów, czyli rzeczy, których NIE powinno się jeść w ramach pierwszego posiłku w ciągu dnia.

Dowiedz się więcej z poniższego artykułu, czego nie jeść na śniadanie!

1. Czego nie jeść na śniadanie – Wypieków przemysłowych

Przemysłowe wyroby cukiernicze zawierają dużo węglowodanów, tłuszczów nasyconych i cukrów, które mogą znacząco wpływać na żołądek. To oraz ich puste kalorie są wystarczająco dobrym powodem, aby unikać tych produktów podczas śniadania.

czego nie jeść na śniadanie

Czym są puste kalorie? Puste kalorie nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, ale mają znacznie wyższą wartość kaloryczną.

Rada

  • Zamiast tego zdecyduj się na domowe wypieki.
  • Oznacza to, że możesz używać organicznych składników, wolnych od sztucznych dodatków, które zawierają więcej błonnika, witamin i minerałów.

2. Przetworzone produkty mięsne

Wszystkie rodzaje przetworzonych mięs, w tym te, które mają być „dietetyczne” –  są szkodliwe dla zdrowia i nie powinny być włączane do diety.

Mimo że wyglądają świeżo i apetycznie oraz świetnie nadają się do szybkiej kanapki na śniadanie, zawierają dużo sodu i tłuszczów nasyconych. Z czasem mogą powodować problemy z masą ciała, cholesterolem i wysokim ciśnieniem krwi.

śniadanie - przetworzone produkty mięsne

Są również ciężkostrawne i mogą powodować zapalenie żołądka, wzdęcia i refluks żołądkowy.

Rada

  • Wybierz chude mięso lub jajka jako źródło białka podczas śniadania.

3. Płatki śniadaniowe z cukrem

Przemysł spożywczy zapoczątkował pomysł, że płatki z mlekiem są najlepszą formą śniadania. Mimo że niektóre odmiany płatków są zdrowe i bogate w błonnik, większość z nich zawiera dużo cukru i nie przynosi żadnych korzyści.

To jeden z produktów zawierających „puste kalorie”, które jak już wyjaśniliśmy – nie zawierają niezbędnych składników odżywczych.

płatki śniadaniowe

Ponadto duża ilość cukru i sztucznych barwników może powodować zaburzenia metaboliczne.

Rada

  • W ramach alternatywy możesz spożywać płatki owsiane lub pełnoziarniste.

4. Soki owocowe z koncentratu

Mimo ich sławy, nie dajmy się zwieść. Sok owocowy z koncentratu nigdy nie będzie w stanie zastąpić soku wytwarzanego bezpośrednio z owoców.

Choć może nam się wydawać, że to odświeżający i pyszny wybór na śniadanie, to napoje te – nawet te „bogate w witaminy” – pełne są cukru i sztucznych substancji, które nie są dobre dla naszego organizmu.

Rada

5. Czego nie jeść na śniadanie – Jogurtów sztucznie aromatyzowanych

Komercyjne jogurty, w tym te oznaczone jako „light”, zawierają dodatki, które wpływają na ich jakość odżywczą, jeśli mielibyśmy je porównać z jogurtem naturalnym.

Jogurt często jest podawany małym dzieciom na śniadanie. Jednak, mimo że wydaje się to zdrowe, nie jest to zbyt pożywny wybór i może powodować zakwaszenie.

jogurt na śniadanie

Zalecamy unikać jogurtów ze sztucznymi dodatkami, ponieważ:

  • powodują większą produkcję flegmy,
  • są pełne cukru i innych sztucznych składników,
  • mogą powodować zapalenie żołądka.

Rada

  • Spożywaj jogurty naturalne, które są bogate w środki biotyczne i są pozbawione barwników. Możesz nawet wykonać je w domu (lub kupić w supermarkecie).

6. Dżem lub galaretka

Spożywanie niewielkiej ilości domowego dżemu na śniadanie nie stanowi problemu. Problem polega na tym, że wiele osób je go zbyt dużo lub wybiera dżemy z supermarketu. Chociaż są one wykonane z owoców, to zawierają dużo cukru i sztucznych dodatków, które zmniejszają ich wartość odżywczą.

dżem na śniadanie

Rada

  • Przygotuj dżem samodzielnie w domu i unikaj dodawania sztucznych słodzików lub syropów.
  • Możesz wykorzystać fruktozę lub zastosować naturalne alternatywy, takie jak miód.
  • Spożywaj racjonalne porcje (najwyżej dwie łyżki stołowe, ale najlepiej tylko jedną).

Czy jesz te produkty rano na śniadanie? Teraz już wiesz, że nie jest to dobry pomysł. Zmień swoje nawyki śniadaniowe, aby były one zdrowsze i pełne składników odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.
  • Crowe W, Elliott CT, Green BD. A Review of the In Vivo Evidence Investigating the Role of Nitrite Exposure from Processed Meat Consumption in the Development of Colorectal Cancer. Nutrients. 2019 Nov 5;11(11):2673. doi: 10.3390/nu11112673. PMID: 31694233; PMCID: PMC6893523.
  • Yoshida Y, Simoes EJ. Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Curr Diab Rep. 2018 Apr 18;18(6):31. doi: 10.1007/s11892-018-1004-6. PMID: 29671076; PMCID: PMC6025796.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.