Czas dla siebie: 5 psychologicznych powodów

Jeśli już znajdujesz czas dla siebie, to pamiętaj, aby przeznaczyć go naprawdę w tym jednym, konkretnym celu. Nie możesz jednocześnie myśleć o czymś lub martwić się o inne osoby. Opisane poniżej powody psychologiczne wyjaśnią Ci, dlaczego jest to tak ważne.
Czas dla siebie: 5 psychologicznych powodów

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2016

Bez wątpienia czas dla siebie samego to istotna kwestia w życiu każdego człowieka. Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej. Prawie zawsze poświęcamy swój czas dla ludzi wokół nas, albo przeznaczamy go na różnego rodzaju sytuacje lub okoliczności, które zazwyczaj potęgują jedynie poczucie zmęczenia i niepokoju.

Nawet jeśli takie stwierdzenie wyda Ci się zaskakujące, to prawdą jest, że większość ludzi nie wie, jak prawidłowo należy odpoczywać.

Poświęcając czas dla siebie samego nie oznacza, że musisz brać urlop w pracy za każdym razem, gdy poczujesz się przytłoczony przez stres. Nie oznacza to również, że samo tylko pójście na spacer wystarczy, aby rozwiązać ten problem i zlikwidować poczucie dyskomfortu psychicznego, jakie z dnia na dzień kumuluje się w Twojej głowie.

Czas dla siebie oznacza, że po pierwsze potrafisz się skutecznie wyłączyć i odseparować od otoczenia. Po drugie wiesz jak wyłączyć cały ten mentalny szum (czy miałeś kiedyś wrażenie natłoku chaotycznych myśli w stresujących sytuacjach?

Jeśli tak, to właśnie to zjawisko fachowo nosi nazwę szumu mentalnego) i utworzyć tę delikatną, ale autentyczną relację ze swoimi potrzebami, myślami, lękami i zdolnością do podejmowania decyzji o swoim dalszym życiu.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu chcielibyśmy Ci wyjaśnić, jak uzewnętrznić ten rodzaj dyskomfortu i jak rozpoznać te psychologiczne przyczyny, które pozwolą Ci zrozumieć, że Twój organizm oczekuje, że będziesz częściej przeznaczał czas dla siebie samego.

5 powodów natury psychologicznej, które udowodnią Ci, że musisz czasem znaleźć czas dla siebie

Często gdy nadchodzi pora wakacji lub urlopu, wielu z nas planuje sobie różnego rodzaju wycieczki, czas przeznaczony na odpoczynek i oderwanie się od dnia codziennego sądząc, że dzięki temu wypocznie i poczuje się wspaniale.

Ale ta wspaniale wyglądająca na papierze “zasada trzech składników udanego wypoczynku” nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Próba odcięcia się od codzienności często powoduje nasilenie stresu zamiast jego łagodzenie.

I nie chodzi tylko o myślenie o tym, co zostawiło się za sobą, w pracy lub w domu, ale także o nadchodzących wycieczkach, przygotowaniach, zjazdach rodzinnych.. szczególnie jeśli mamy zwyczaj drobiazgowego planowania i analizowania każdego detalu czekającego nas urlopu.

Ogólna apatia

Ale w takim przypadku nie można zapominać o tym, że tym razem wszystkimi aspektami tego, co pozwoli Tobie poczuć się lepiej (przynajmniej w zamierzeniach), trzeba będzie podzielić się także z innymi osobami: Twoim partnerem, dziećmi, rodziną…

Wierzcie lub nie, ale każdy z nas musi znaleźć czas dla siebie praktycznie każdego dnia. Jest to po prostu wymóg fizjologiczny stawiany nam przez nasz organizm.

Czasami coś tak prostego jak zaledwie dwie godziny dziennie, których przeznaczeniem jest czas dla siebie działa lepiej niż wiaderko witamin.

Rzućmy okiem na różnego rodzaju symptomy o podłożu psychologicznym, które wskazują, że być może osiągnąłeś już granice swojej wytrzymałości psychicznej i będziesz potrzebować „resetu”, czyli choćby krótkiego odcięcia się od codzienności i nawału obowiązków..

1. Kiepski nastrój lub ogólna apatia

Każdy z nas przechodzi w życiu przez okres, w którym wszystko nas drażni, gdy jesteśmy wręcz niezdolni do uzyskania dobrego nastroju i nic dla nas nie wydaje się interesujące. Mogą to być konkretne momenty lub dni, ale problem ten zamienia się w coś innego, gdy nabiera charakteru przewlekłego.

Jest to pierwszy objaw psychologiczny wskazujący na to, że musisz zacząć częściej przeznaczać czas dla siebie samego.

Czy rano wstajesz z łóżka z poczuciem, że po prostu nie masz siły, ani zdolności do tego, by przetrwać kolejny dzień, że nieustannie walczysz z porywającym Cię prądem, a osoby w Twoim otoczeniu za priorytet stawiają sobie rzeczy, które są dla Ciebie zupełnie obojętne?

Wszystko to, bez wątpienia, stanowi uzupełnienie tych z pozoru drobnych szczegółów, które ostatecznie łącznie tworzą ogarniające Cię poczucie dyskomfortu.

Kiedy jednak staje się ono tak silne, że prawie niemożliwe do przezwyciężenia, oznacza to zbliżanie się do punktu krytycznego Twojej odporności psychicznej. Musisz więc za wszelką cenę znaleźć jakiś sposób na to, aby „zresetować” swój umysł i pozwolić mu przez jakiś czas zająć się czymś relaksującym.

Czyli po prostu znaleźć czas dla siebie, na swoje hobby, na zainteresowania lub po prostu na odpoczynek od codzienności.

2. Poczucie, jakbyś nie miał czasu na nic

Zjawisko w postaci wrażenia braku czasu na cokolwiek jest bardzo częstym objawem związanym z silnym poziomem wewnętrznego lęku.

Nie sprowadza się ono jedynie do wyraźnego wrażenia ciągłych niedostatków czasu na wykonanie wszystkich zaplanowanych przez siebie zadań i czynności, ale także odnosi się do doświadczania utraty rzeczywistego poczucia czasu.

Może to dla przykładu obejmować okresy od pół do jednej godziny, po upływie których doświadczasz przemożnego uczucia, że gdzieś Ci ten czas „uciekł” – że wprawdzie coś w jego trakcie robiłeś, ale nie jesteś sobie w stanie przypomnieć co konkretnie i dlaczego zajęło Ci to aż tyle czasu.

Jest to objaw niezwykle typowy dla stanów intensywnego, długotrwałego stresu i niepokoju.

3. Postrzeganie swojego życia jako porażki

Bez względu na to, co robisz, wynik swojej pracy ocenisz jako niezadowalający. Ta utrata wiary w siebie powoduje u Ciebie wrażenie, że wszystko jest poza Twoją kontrolą. Bez względu na to, jak bardzo się starasz i tak nic Ci się nie udaje, a co więcej – efekt końcowy nawet nie zależy od Ciebie.

Ta frustrująca rzeczywistość jest wyraźną oznaką czegoś niedobrego dziejącego się w Twoim umyśle.

Zazwyczaj wskazuje ona po prostu na znaczne przeciążenie psychiczne. Oznacza to po prostu, że należy zwrócić większą uwagę na możliwość odpoczynku i dołożyć wszelkich starań, aby zdjąć sobie z barków choć część obowiązków.

Trzeba postawić sobie za priorytet własne zdrowie i poświęcić czas dla siebie. Wystarczy niewielka w gruncie rzeczy ilość dziennie – nawet godzina lub dwie.

4. Brak poczucia docenienia

Już nieco wcześniej wspomnieliśmy tę kwestię: czy masz wrażenie, że świat rzuca Ci kłody pod nogi, a Ty sam masz nieodparte wrażenie, że ludziom z Twojego otoczenia zależy na czymś zupełnie innymi, niż Tobie? A na dodatek wydaje Ci się, że jesteś przez nich wykorzystywany?

Niedowartościowanie

Kiedy muszą oddychać, dajesz im powietrze. Kiedy chcą gdzieś pójść, to rozwijasz przed ich stopami czerwony dywan. Czy brzmi to dla Ciebie znajomo?

To wrażenie uległości i bezbronności może istnieć wyłącznie w Twoim umyśle, ale może także być realne. Dlatego też powinieneś wiedzieć, jak w takiej sytuacji zareagować i jak dać innym do zrozumienia na co mogą sobie pozwolić wobec Ciebie, a na co nie.

Silne i długotrwałe poczucie braku doceniania jest prostą drogą do wpadnięcia w depresję.

5. Objawy o podłożu psychosomatycznym

Ostatnia kategoria przyczyn o podłożu psychologicznych to objawy typowo psychosomatyczne.

Jeśli nie przeznaczasz czasu dla siebie, nie masz miejsca ani sposobności do myślenia o sobie samym, nie masz kiedy odpocząć, ani przerwy na relaks, nie jesteś w stanie przeanalizować swojego życia, swoich priorytetów, ani pomyśleć o zmianach, które musisz zrobić, aby zmienić swoje życie na lepsze .

Wszystko to powoduje, że Twój umysł reaguje w jedyny sposób, jaki zna. Tworząc różnego rodzaju charakterystyczne objawy, na które musisz zwrócić uwagę.

Należą do nich między innymi:

  • Częstoskurcz serca (tachykardia)
  • Nadmierne zmęczenie
  • Uporczywe bóle głowy
  • Problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego
  • Bezsenność

Jak zacząć znajdywać czas dla siebie samego?

Wzięcie kilku dni wolnego od pracy nie jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba czekać w tym celu do piątku, aby być szczęśliwym, albo na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego, aby znów stać się sobą. Najlepszy moment na działanie to właśnie teraz.

Zegar
  • Znajdź czas dla siebie, potraktuj to jako inwestycję w swoje własne zdrowie. To jest życiowa konieczność, podobnie jak jedzenie i ubieranie na co dzień. Tak więc w trakcie każdego kolejnego dnia znajdź jedną lub dwie godziny i przeznacz ten czas dla siebie – tylko i wyłącznie.
  • Wspomniany powyżej czas dla siebie powinien naprawdę dać Ci możliwość odpoczynku. Nie pozwól, by ktokolwiek Ci przeszkadzał. Wyłącz komputer, odłóż telefon, nie oglądaj niepotrzebnie telewizji. Skup się wyłącznie na sobie.
  • Niektórzy ludzie medytują, inni ćwiczą jogę, a inni po prostu siadają przed oknem i wydają z siebie długie westchnienie, które pozwala im uzyskać głęboki spokój i wyciszyć się wewnętrznie.
  • Czas dla siebie jest dokładnie tym, czego Ci, aby móc w spokoju zająć się swoimi własnymi potrzebami. To jest idealna pora, aby pomyśleć o tym, co chcesz oraz co powinieneś zmienić w swoim życiu.

Powoli, rozumiejąc i mając na uwadze swoje własne priorytety, zaczniesz dochodzić do właściwych wniosków, a następnie podejmować decyzje. Bo żeby być szczęśliwym, trzeba mieć możliwość decydowania. Tylko wtedy można podążać dalej ścieżką przez życie i nie czuć obawy przed tym, co kryje kolejny zakręt.

Pamiętaj, że cała siła jest w Twoich rękach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Glise, K., Ahlborg, G., Jr, & Jonsdottir, I. H. (2014). Prevalence and course of somatic symptoms in patients with stress-related exhaustion: does sex or age matter. BMC Psychiatry14, 118. https://doi.org/10.1186/1471-244X-14-118
  • Wang, S., Zhao, Y., Zhang, L., Wang, X., Wang, X., Cheng, B., Luo, K., & Gong, Q. (2019). Stress and the brain: Perceived stress mediates the impact of the superior frontal gyrus spontaneous activity on depressive symptoms in late adolescence. Human Brain Mapping40(17), 4982–4993. https://doi.org/10.1002/hbm.24752
  • Wiegner, L., Hange, D., Björkelund, C., & Ahlborg, G., Jr (2015). Prevalence of perceived stress and associations to symptoms of exhaustion, depression and anxiety in a working age population seeking primary care–an observational study. BMC Family Practice16, 38. https://doi.org/10.1186/s12875-015-0252-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.