Cynamon - 10 niezwykłych korzyści dla Twojego zdrowia

Cynamon ma nieskończenie wiele zastosowań - od kulinarnych aż po kosmetyczne i medyczne. Dowiedz się, jak z nich skorzystać.
Cynamon - 10 niezwykłych korzyści dla Twojego zdrowia

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Cynamon to nie tylko przepyszny dodatek do kawy czy deseru, ale także potężne i wszechstronne naturalne lekarstwo. Możesz skorzystać z jego właściwości na wiele różnych sposobów, gdyż sprawdzi się zarówno jako produkt stosowany doustnie, jak i kosmetyk stosowany miejscowo.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie korzyści dla Twojego zdrowia może przynieść Ci cynamon koniecznie czytaj dalej i poznaj aż 10 takich zastosowań.

Cynamon: wielka moc w niewielkiej porcji

Cynamon większości z nas kojarzy się z pysznym deserem lub pięknie udekorowaną kawą czy kubkiem kakao. Jest to jednak nie tylko aromatyczna przyprawa osładzająca nam szare jesienne czy zimowe wieczory, ale także potężne naturalne lekarstwo, o którego właściwościach często zapominamy.

Najczęściej w sklepach spotykamy się z dwoma rodzajami cynamonu: cynamonem cejlońskim oraz z cynamonem chińskim (cassia). Pierwszy z nich zawiera dużą dawkę przeciwutleniaczy, podczas gdy drugi posiada zdolność obniżania poziomu cukru we krwi.

Wprawdzie często uważa się, że cynamon cejloński jest lepszym wyborem – łatwiej jest też go rozpoznać, jako że posiada silniejszy zapach i aromat. W rzeczywistości jednak ważniejsze niż sam gatunek jest wybieranie produktów świeżych i ekologicznych, w żaden sposób nieprzetwarzanych.

Dobrej jakości cynamon to źródło witamin i minerałów – szczególnie witamin z grupy B oraz witaminy C.

Skąd bierze się cynamon?

Cynamon to pyszna i aromatyczna przyprawa, jednocześnie od wieków wykorzystywana jako naturalne lekarstwo. Pierwotnie wywodzi się z Azji (konkretniej ze Sri Lanki) i to tam – w wilgotnym i gorącym środowisku – rozwija się najlepiej.

Laseczki cynamonu

Plantacje cynamonu można znaleźć także w Chinach, na Madagaskarze oraz na Seszelach. Samą przyprawę uzyskuje się poprzez zeskrobywanie kory drzewa cynamonowego. Następnie płatki kory są zwijane w ruloniki i suszone. Tak właśnie powstają laseczki cynamonu, z których tak chętnie korzystamy w kuchni.

Właściwości zdrowotne cynamonu

Jak już wspominaliśmy, cynamon to nie tylko pochodząca z Azji aromatyczna przyprawa, ale i produkt często wykorzystywany w medycynie naturalnej. Jeśli interesują Cię liczne zastosowania zdrowotne cynamonu, koniecznie czytaj dalej, a poniżej znajdziesz listę 10 najistotniejszych właściwości.

1. Redukuje opuchliznę i stany zapalne w jamie brzusznej

Jeśli cierpisz na problemy trawienne i często dopadają Cię wzdęcia oraz uczucie ciężkości, koniecznie wypróbuj herbatę cynamonową. Pijąc ją po posiłku znacznie złagodzisz objawy stanów zapalnych w jamie brzusznej. Możesz także dodawać szczyptę cynamonu do zwykłej herbaty lub deseru.

2. Normuje poziom cukru we krwi

Osoby cierpiące na cukrzycę typu II zdecydowanie powinny bliżej przyjrzeć się zastosowaniom i właściwościom cynamonu. Stosując go na pusty żołądek lub po posiłkach można bowiem doskonale unormować poziom cukru we krwi.

Badanie cukru a cynamon

Cynamon stymuluje receptory insuliny i ogranicza działalność enzymów, które zaburzają ich funkcjonowanie.

3. Leczy zakażenia grzybicze

Ten punkt może zainteresować każdego, kto zmaga się z tak uciążliwą dolegliwością jak grzybica stóp. Wystarczy zaopatrzyć się w olejek cynamonowy w aptece lub sklepie z produktami naturalnymi, a reszta będzie banalnie prosta.

  • Umyj i dokładnie osusz skórę stóp.
  • Spryskaj skórę olejkiem cynamonowym i pozostaw bez spłukiwania.
  • Załóż na stopy czyste bawełniane skarpetki.

Cynamon zadziała nie tylko jako środek przeciwgrzybiczy, ale także jako naturalny dezodorant dla Twoich stóp!

4. Sposób na infekcje dróg oddechowych

W przypadku infekcji dróg oddechowych, przeziębienia lub grypy, zawsze doskonale sprawdzi się herbata cynamonowa, która nie tylko ułatwi oddychanie, ale i naturalnie wzmocni odporność organizmu. Jak ją przygotować?

  • Wystarczy, że dodasz szczyptę cynamonu do herbaty imbirowej. Takie połączenie pomoże Ci obniżyć temperaturę ciała, zwalczy także uciążliwy kaszel. Od razu poczujesz się lepiej.
  • Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne cynamonu jest nieocenione w takich sytuacjach!
Katar a cynamon

5. Naturalny środek odchudzający

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej i starasz się przyspieszyć metabolizm w naturalny sposób, wystarczy, że będziesz dodawać cynamon do herbat, soków, koktajlów czy innych napojów. Jest to bowiem produkt, który ułatwia zapanowanie nad apetytem, dodatkowo zaspokajając nagłą chęć na coś słodkiego.

6. Zapobiega chorobie Alzheimera

Wyniki badania przeprowadzonego w 2013 roku, epikatechina oraz cynamoaldechyd to substancje stymulujące prawidłową pracę układu nerwowego oraz mózgu. Dzięki temu cynamon może stać się sekretną bronią w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer czy demencja.

Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, w których rodzinach znane są przypadki takich chorób.

7. Wieczna młodość dzięki cynamonowi

Jest to przyprawa nie tylko dobrze wpływająca na kondycję mózgu, ale także na zdrowie skóry czy organów wewnętrznych.

Wystarczy łyżeczka cynamonu dzienne (niezależnie czy dodana do herbaty, czy w innej postaci), aby skutecznie chronić komórki ciała przed negatywnymi procesami starzenia się czy utleniania. Co ciekawe, właściwości cynamonu pozwalają także na lepszą ochronę przed zanieczyszczeniem powietrza czy promieniami UV.

8. Rozluźnia mięśnie

Nie możemy pominąć także relaksacyjnych i rozluźniających właściwości cynamonu, które można wykorzystać między innymi do masażu z wykorzystaniem olejków. Z dobrodziejstw cynamonu w tym względzie korzystają nawet profesjonalni sportowcy! Jak Ty możesz pójść za ich przykładem?

Mielony cynamon

Oto odpowiedź:

  • Napełnij wannę gorącą wodą. Dodaj łyżkę cynamonu.
  • Wejdź do wody i relaksuj się słuchając ulubionej muzyki lub czytając książkę!

9. Sposób na bóle menstruacyjne

Mamy dobrą wiadomość dla kobiet zmagających się z bardzo silnymi bólami menstruacyjnymi! Rozluźniające i przeciwbólowe właściwości cynamonu przychodzą im z pomocą. Wystarczy szklanka ciepłej wody z cynamonem przed pójściem spać, by złagodzić skurcze mięśni i ból podbrzusza. Co ciekawe, wspomaga to także dobrą jakość snu.

10. Zdrowe i mocne kości

Szczególnie osoby po 60. roku życia są narażone na złamania i uszkodzenia kości. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po naturalny produkt, jakim jest cynamon. Wystarczy pić herbatę z cynamonem codziennie, by wzmocnić kości i stawy. Można także stosować miejscowo olejek cynamonowy, regularnie rozmasowując ciało.

Jeśli 10 powodów, by sięgać po cynamon regularnie to wciąż za mało, by Cię przekonać, warto wspomnieć jeszcze, że pomoże Ci on oczyścić skórę i pozbyć się trądziku, obniży Twój cholesterol, pomoże Ci uniknąć schorzeń układu krążenia i wielu innych dolegliwości.

Czy teraz masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, co powinno na stałe zagościć w Twojej kuchni? Mamy nadzieję, że nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gruenwald, J., Freder, J., & Armbruester, N. (2010). Cinnamon and health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition50(9), 822–834. https://doi.org/10.1080/10408390902773052
  • Hajimonfarednejad, Mahdieh & Ostovar, Mohaddese & Raee, Mohammad & Hashempur, M. & Mayer, Johannes & Heydari, Mojtaba. (2018). Cinnamon: A systematic review of adverse events. Clinical Nutrition. 10.1016/j.clnu.2018.03.013.
  • Gunawardena, D., Karunaweera, N., Lee, S., Van Der Kooy, F., Harman, D. G., Raju, R., … Münch, G. (2015). Anti-inflammatory activity of cinnamon (C. zeylanicum and C. cassia) extracts – Identification of E-cinnamaldehyde and o-methoxy cinnamaldehyde as the most potent bioactive compounds. Food and Function6(3), 910–919. https://doi.org/10.1039/c4fo00680a
  • Jarvill-Taylor, K. J., Anderson, R. A., & Graves, D. J. (2001). A hydroxychalcone derived from cinnamon functions as a mimetic for insulin in 3T3-L1 adipocytes. Journal of the American College of Nutrition20(4), 327–336. https://doi.org/10.1080/07315724.2001.1071905
  • Kirkham, S., Akilen, R., Sharma, S., & Tsiami, A. (2009, December). The potential of cinnamon to reduce blood glucose levels in patients with type 2 diabetes and insulin resistance. Diabetes, Obesity and Metabolism. https://doi.org/10.1111/j.1463-1326.2009.01094.x
  • Abdalla, W. (2018). Antibacterial and Antifungal Effect of Cinnamon. Microbiology Research Journal International23(6), 1-8. https://doi.org/10.9734/MRJI/2018/41345
  • Nabavi SF, Di Lorenzo A, Izadi M, Sobarzo-Sánchez E, Daglia M, Nabavi SM. Antibacterial Effects of Cinnamon: From Farm to Food, Cosmetic and Pharmaceutical Industries. Nutrients. 2015;7(9):7729–7748. Published 2015 Sep 11. doi:10.3390/nu7095359
  • Mousavi, S. M., Rahmani, J., Kord-Varkaneh, H., Sheikhi, A., Larijani, B., & Esmaillzadeh, A. (2019). Cinnamon supplementation positively affects obesity: A systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.clnu.2019.02.017
  • George, R. C., Lew, J., & Graves, D. J. (2013). Interaction of cinnamaldehyde and epicatechin with tau: Implications of beneficial effects in modulating alzheimer’s disease pathogenesis. Journal of Alzheimer’s Disease36(1), 21–40. https://doi.org/10.3233/JAD-122113
  • Jaafarpour M, Hatefi M, Khani A, Khajavikhan J. Comparative effect of cinnamon and Ibuprofen for treatment of primary dysmenorrhea: a randomized double-blind clinical trial. J Clin Diagn Res. 2015;9(4):QC04–QC7. doi:10.7860/JCDR/2015/12084.5783

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.