Co kryje Twój płyn do płukania tkanin?
Płyn do płukania tkanin jest produktem bardzo popularnym, zaprojektowanym, aby zachować miękkość ubrań, jednocześnie nadając im przyjemny, świeży zapach.
Płyn do tkanin używany jest w większości domów, dzięki temu, że jest łatwo dostępny i niedrogi.
Jednak to, czego znaczna część konsumentów nie wie, to że większość z nich jest pełna szkodliwych substancji chemicznych, które mogą zagrozić zdrowiu, a zwłaszcza zdrowiu dzieci.
Mimo, że kampanie reklamowe mogą twierdzić, że są one idealne dla całej rodziny, istnieją pewne fakty, których te firmy wolą nie ujawniać w celu ochrony swoich interesów.
Przeczytaj także: Toksyny zagrażające naszym dzieciom
Podobnie jak inne związki chemiczne, które są wykorzystywane do wytwarzania domowych środków czyszczących, większość płynów do zmiękczania tkanin zawiera szkodliwe składniki, które nie są wykrywalne od razu.
Płyn do płukania – tajemniczy skład
Niektóre z nich powodują problemy z oddychaniem i zaburzenia skórne, gdy dojdzie do bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z nimi.
Stwierdzono, że ponad połowa płynów do zmiękczania tkanin dostępnych na rynku zawiera więcej niż dwie substancje chemiczne, które są znane z tego, że powodują komplikacje zdrowotne.
Dziś pragniemy ujawnić niektóre z najbardziej powszechnych substancji chemicznych znajdujących się w środkach do zmiękczania tkanin, dzięki czemu nauczysz się je rozpoznawać na etykiecie produktu. Dowiedz się więcej!
Alfaterpinol
Jest to bezbarwna, łatwopalna ciecz o zapachu bzu, która jest używana jako dodatek zapachowy do zmiękczaczy tkanin.
Environmental Protection Agency ostrzega, że związek ten może prowadzić do rozwoju schorzeń, takich jak:
- zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym
- hipotermia
- przewlekłe bóle głowy
- depresja i nerwica
- zaburzenia koordynacji mięśniowej
- podrażnienie błon śluzowych
Octan benzylu
Ten aromat jest jednym z najczęściej stosowanych w produkcji środków piorących i zmiękczających tkaniny.
Ma podobny do poprzedniego związku kwiatowy zapach i jest bezbarwną cieczą. Z biegiem lat jego obecność w produktach czyszczących została powiązana z poniższymi dolegliwościami:
- zwiększone ryzyko raka trzustki
- podrażnienie oczu
- trudności w oddychaniu
- bóle głowy
Alkohol benzylowy
Ten bezbarwny związek o przyjemnym zapachu jest pozyskiwany z roślin i kwiatów. Oprócz środków do zmiękczania tkanin, można go znaleźć w olejkach eterycznych kwiatów, takich jak hiacynt i jaśmin.
Jego kontakt z ciałem może jednak powodować:
- zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego
- infekcje górnych dróg oddechowych
- zatrucia i wymioty
- bóle głowy
Octan etylu
Ten słodko pachnący składnik jest stosowany jako rozpuszczalnik w wielu produktach gospodarstwa domowego.
Environmental Protection Agency sklasyfikowała octan etylu jako odpad niebezpieczny, którego należy unikać przez cały czas.
Zagrożenia zdrowia obejmują m.in.:
- uszkodzenia nerek i wątroby
- infekcje dróg oddechowych
- osłabienie i anemię
Chloroform
Chloroform jest gęstą, bezbarwną cieczą o słodkawym zapachu, który dodawany jest do środków do zmiękczania tkanin do nadania mu zapachu i jako rozpuszczalnik.
W 11. Sprawozdaniu w sprawie czynników rakotwórczych opublikowanym przez US National Toxicology Program jest on wymieniany jako czynnik rakotwórczy.
Regularne stosowanie produktów zawierających chloroform może powodować problemy zdrowotne, takie jak:
- senność
- zawroty głowy, wymioty i nudności
- bóle głowy
- uszkodzenie wątroby i nerek
- choroby serca
- schorzenia dermatologiczne
- infekcje dróg oddechowych
Terpinolen
Terpinolen jest kolejną bezbarwną cieczą, która nadaje cytrusowy zapach wielu domowym środkom czyszczącym. Producenci stosują go do wytwarzania płynów do zmiękczania tkanin, kremów do golenia, mydeł i wielu innych środków powszechnie spotykanych w gospodarstwie domowym.
Naukowcy uznają terpinolen jednak również za środek rakotwórczy, który może zwiększyć liczbę komórek nowotworowych w nerkach i pęcherzu.
Oprócz tego, terpinolen jest związany z problemami, takimi jak:
- podrażnienie oczu
- zaburzenia czynności skóry
- ból gardła
- zapalenie zatok
Powodem, dla którego efekty te wydają się być średnio lub długoterminowe jest fakt, że używane przez Ciebie produkty często zawierają tylko niewielkie ilości tych substancji.
Problem polega na tym, że z większością z nich mamy styczność na co dzień lub w regularnych odstępach czasu, przez co z czasem szkodliwe związki odkładają się w twoim organizmie.
Aby uniknąć któregokolwiek z tych zagrożeń, należy najpierw sprawdzać opakowania lub zdecydować się na korzystanie z przyjaznych dla środowiska alternatyw, octu jabłkowego lub sody oczyszczonej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ATSDR (Agencia para Sustancias Tóxicas y el Registro de Enfermedades). Resúmenes de Salud Pública – Cloroformo (Chloroform). 2016. Available at: https://www.atsdr.cdc.gov/es/phs/es_phs6.html. Accessed 10/28, 2018.
- EPA. Agencia de Protección Ambiental de Estados Unidos. 2018. Available at: https://espanol.epa.gov/. Accessed 10/28, 2018.
- Wikipedia. Agencia de Protección Ambiental (Estados Unidos). 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Agencia_de_Protecci%C3%B3n_Ambiental_(Estados_Unidos). Accessed 10/28, 2018.